0.2 C
Warka
piątek, 27 stycznia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRWspomnienie o "Bitwie pod Warką" z 1656 roku

  Wspomnienie o „Bitwie pod Warką” z 1656 roku

  7 kwietnia to dla Warki ważna data, rokrocznie świętujemy tu zwycięską „Bitwę pod Warką”. 366 lat temu wojska polskie pod wodzą Stefana Czarnieckiego pokonały szwedzkiego najeźdźcę.

  Uroczystość rozpoczęła się o godz. 14 w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa. Na początku Lena Głaska – uczennica Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce, która nosi imię Hetmana Stefana Czarnieckiego, przedstawiła rys historyczny. Następnie rozpoczęła się Msza św. z udziałem Pocztów Sztandarowych, którą odprawił ks. proboszcz Paweł Witkowski. Po liturgii wszyscy, we wspólnym przemarszu udali się na warecki Rynek przed pomnik Hetmana Stefana Czarnieckiego.

  Uroczystość przed pomnikiem rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego oraz powitania przybyłych gości, wśród których byli m.in. Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, Członek Zarządu i Radny Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba, Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Warce Tadeusz Sobieraj wraz z radnymi: Jerzym Kołodziejskim, Adamem Nowakiem, Tomaszem Rawskim, Iwoną Sekułą i Leszkiem Żelechowskim, dyrektorzy lub przedstawiciele szkół gminnych, powiatowych i instytucji samorządowych wraz z delegacjami oraz przedstawiciele lokalnych organizacji społecznych.

  Ważnym elementem wydarzenia było złożenie przez przybyłe delegacje wiązanek i kwiatów przed pomnikiem Hetmana Stefana Czarnieckiego. Był to wyraz pamięci o bohaterze, którego niezwykła odwaga, męstwo i kunszt wojskowy z roku 1656 na stałe związały z Warką. Następnie Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio skierowała kilka słów do zebranych przypominając jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o lokalnej historii i stałe budowanie patriotyzmu wśród kolejnych pokoleń.

  Poczty Sztandarowe uczestniczące w uroczystości:

  • Urząd Miasta i Gminy Warka
  • PSP im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
  • SP nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
  • PSP nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  • PSP im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
  • PSP im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego we Wrociszewie
  • ZS im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 r. w Nowej Wsi
  • LO im. Piotra Wysockiego w Warce
  • CKZiU im. Tomasza Nocznickiego w Nowej Wsi

  Organizatorzy uroczystości: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Publiczna Szkoła Podstawowa w Ostrołęce, Parafia pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce dziękują obecnym za udział w uroczystości.

  Dodatkowe podziękowania organizatorzy kierują w stronę Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walk Radioelektronicznych w Grójcu i jego Komendanta płk. Andrzeja Kozery za pomoc w organizacji uroczystości.

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE