-1.8 C
Warka
czwartek, 9 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiNoc Muzeów 2022

  Noc Muzeów 2022

  14 maja odbyła się kolejna Europejska Noc Muzeów. Dla naszego Muzeum była to okazja do świętowania 55. urodzin. Jak przystało na urodziny nie mogło zabraknąć gości i tortu. Świętowaliśmy w szerokim gronie mieszkańców Warki oraz bliższych lub dalszych okolic. Pracownicy Muzeum witali odwiedzających w historycznych strojach, a w pałacowych wnętrzach rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu młodej pianistki Natalii Bojdzińskiej. Przy Cafe Savannah można było wysłuchać koncertów w wykonaniu zespołu LEK.ART.PL (Dariusz Raczka – gitara i śpiew, Anna Kolasa-Rączka – śpiew, Grzegorz Kalbarczyk – gitara) oraz kwartetu smyczkowego The Strings (1 skrzypce – Anna Boniecka, 2 skrzypce – Paulina Mastyło, altówka – Paulina Marek-Lipka, wiolonczela – Dorota Woźniak). Wspomnień czar przywoływały stare filmy wyświetlane w ramach Kina Muzeum na sali koncertowej CEM. Na szczególne atrakcje mogły też liczyć dzieci. To z myślą o nich do Muzeum zawitał Klaun Fred czyli  Bogdan Michalec – cyrkowy aktor komiczny, który bawił nie tylko dzieci ale i dorosłych. Najmłodsi mogli też poznać jedną z najstarszych technik graficznych i spróbować swoich sił w warsztacie drzeworytniczym, gdzie pod czujnym okiem pana Tadeusza Grajpla własnoręcznie tworzyli drzeworyty. Każdy z zainteresowanych mógł też poznać nasze muzealia poprzez zabawę. Posłużyły do tego puzzle przedstawiające obrazy i eksponaty zdobiące muzealne sale.

  Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych z Panią vice starostą Jolantą Sitarek oraz członkiem zarządu powiatu Panem Andrzejem Zarębą na czele. Jak na każdych urodzinach, również u nas każdy z gości mógł liczyć na słodki poczęstunek w postaci jubileuszowego tortu.

  Tego wieczoru miał również miejsce finisaż innej wystawy – „ Nie mogę codziennie wysyłać Ci kwiatów”, której autorką jest Agnieszka Cecylia Kazała. Instalacja w postaci kwiatów urozmaicała parkowy plener od urodzin Kazimierza Pułaskiego, których rocznicę obchodziliśmy w marcu.

  Na terenie parku goście mogli zwiedzać wystawy plenerowe. Szczególnie pięknie nocą prezentowała się nowa ekspozycja zatytułowana „Mamy 55 lat”, ukazująca kadry z życia Muzeum, jego gości i pracowników. Poza tym zwiedzający mogli obejrzeć wystawę poświęconą twórcy hymnu narodowego zatytułowaną „Józef Wybicki w 200. rocznicę śmierci i 95. rocznicę ustanowienia hymnu narodowego”, a także ekspozycję „Hetman” dedykowaną Stanisławowi Żółkiewskiemu, przygotowaną przez Instytut Polonika.

  Kiedy już zapadł zmrok na gości czekała jeszcze jedna atrakcja – można było wyruszyć na niepowtarzalny spacer po parku z pochodniami i przewodnikiem w stroju sarmackim.

  To był niezapomniany wieczór! Pałacowe wnętrza odwiedziło ponad czterysta  osób, a jeszcze liczniejsza grupa gości spacerowała po winiarskim parku. Serdecznie dziękujemy wszystkim za przybycie. Szczególnie cieszy nas obecność dzieci i młodzieży. Wśród odwiedzających byli m.in. uczniowie z Zespołu Szkół w Nowej Wsi wraz z nauczycielką historii oraz liczna gromada najmłodszych ze szkół z Warki i okolic.

   

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE