Więcej

  Nowa Wieś na ludowo!

  W niedzielę 22 września nad Nową Wsią zawisł, rozciągnięty niewidzialną ręką płaszcz ochronny. Warunki atmosferyczne, frekwencja mieszkańców oraz gości zgromadzonych na placu przed budynkiem Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Nowej Wsi sprzyjały rozpoczęciu 2 Święta Kultury Regionalnej. Organizatorzy imprezy: Stowarzyszenie „ANIMATOR”, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi oraz Gminna Jednostka Kultury Dworek Na Długiej w Warce zadbali o elementy, które miały znaczący wpływ na wytworzenie atmosfery sprzyjającej wprowadzeniu w barwny świat folkloru regionalnego.

  Od godziny 14, uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać na scenie tańce, muzykę i śpiewy ludowe. Uroczystość rozpoczęła się od występów uczniów i przedszkolaków ze szkoły w Nowej Wsi, przygotowanych przez nauczycieli uczestniczących w warsztatach „Inspirowane Folklorem” zorganizowanych przez Stowarzyszenie „ANIMATOR” w ramach projektu Działaj Lokalnie pt.„Wędrówki z Pyzą”. . Kolorowe stroje, rekwizyty i ciekawie opracowane układy taneczne zachwyciły widownię. Po udanym wprowadzeniu, na scenę wkroczyli profesjonalni wykonawcy muzyki ludowej. Można było posłuchać Kapeli Wiesławy Gromadzkiej –grającej na rzadko spotykanym instrumencie ludowym – harmonii pedałowej. Głównym wykonawcą tegorocznego Święta była Kapeli Niwińskich – złożona z wiodącego prym skrzypka, bębnistki i basistki. Silnym głosem i bogatym przekazem mądrości ludowej zachwyciła słuchaczy jedna z najlepszych śpiewaczek ludowych w Polsce – Maria Siwiec z Gałek Rusinowskich. W tym zadaniu nieocenione było wsparcie Zespołu Śpiewaczego z Mlądza, który bawił publiczność niekiedy kąśliwymi pieśniami, ukazującymi żartobliwie rozmaite sytuacje z życia codziennego. Utwory ludowe zawierają bardzo często przesłania i rady dla słuchaczy, dlatego każdy mógł wynieść tej niedzieli przydatny dla siebie przekaz.

  Poza uciechami dla ducha, było też coś dla ciała. Miłośnicy kuchni regionalnej mogli nasycić się wiejskimi przysmakami. Nie mogło zabraknąć chleba ze smalcem i kapusty z grochem. Dużym powodzeniem cieszyło się danie z ziemniaków, boczku i warzyw, przygotowywane na prawdziwej kuchni w izbie ludowej stowarzyszenia ANIMATOR, podawane z żeliwnych kociołków. Na uczestników czerpiących radość z samodzielnego kucharzenia czekało ognisko, przy którym kazdy mógl samodzielnie upiec kiełbasę. Dla tych, którzy nie tylko lubią zjeśc, ale również aktywnie spędzić czas, przygotowano warsztaty tradycyjnych tańców polskich. Pan Grzegorz Ajdacki zachęcał do udziału w zabawach tanecznych na ludowa nutę. Każdy z uczestników imprezy mógł również poznać uroki „pracy z gliną” dzięki udziałowi Anny Szafarz z grupy 45+, która cierpliwie wprowadzała wszystkich chętnych w tajniki pracy na kole garncarskim. Ciekawą atrakcję stanowiły przejażdżki wozem konnym. Zaprzyjaźniony woźnica – Pan Tadeusz Rozum woził po okolicy nieprzebrane tłumy z niecierpliwością oczekujące na swoją kolej. W pobliżu sceny znajdowały się stoiska m.in. z pracami rękodzielniczymi Warsztatów Terapii Zajęciowej Tęcza z Warki oraz Galerii Rynek.

  Tegoroczna edycja przyciągnęła około 200 uczestników. Wszystkich, którzy mają ochotę na aktywną zabawę na ludową nutę, już dziś zapraszamy do udziału w kolejnej edycji wydarzenia.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE