Więcej
  Strona głównaInstytucjeBezpieczne grzybobranie

  Bezpieczne grzybobranie

  Kodeks Dobrego Grzybiarza:

  1. W lesie jesteśmy gośćmi i należy zachowywać zasady savoir-vivre’u. Nie hałasować, nie niszczyć bezmyślnie i niepotrzebnie lasu, nie płoszyć zwierzyny, nie śmiecić. Niejadalne i stare grzyby są ważnym elementem ekosystemu leśnego i nie wolno ich niszczyć. Psa należy trzymać na smyczy, by nie zagrażał rodowitym mieszkańcom. Nawet w kanapowcu budzi się instynkt łowiecki gdy poczuje zapach zwierzyny.
  2. Zbieramy tylko grzyby znane, do których nie mamy żadnych wątpliwości. Wśród grzybów mających rurki na spodniej stronie kapelusza nie ma silnie trujących. Zbierając grzyby z blaszkami trzeba wykazać się większą wiedzą i doświadczeniem. Do tej grupy należy wiele trujących gatunków, w tym śmiertelnie trujący muchomor sromotnikowy. Gorzki smak grzyba nie jest wyznacznikiem jego toksyczności. Np. wspomniany muchomor ma przyjemny, orzechowy posmak a gorzki Goryczak żółciowy (potocznie zwany szatanem) nie jest trujący.
  3. Nie wolno zbierać grzybów bardzo młodych i starych, bo nie posiadają wszystkich cech umożliwiających ich prawidłowe rozpoznanie.
  4. Grzyby wykręcajmy z podłoża w całości, dołek zasypujmy i lekko przygniatajmy. Wtedy grzybnia szybciej się zregeneruje i wyda nowe owocniki. Tylko cały grzyb daje gwarancję dobrej oceny przynależności do gatunku.
  5. Unikajmy zbierania grzybów przy wysypiskach śmieci, trasach szybkiego ruchu, we wszystkich miejscach gdzie gleba może być skażona, bo trujące związki przenikają z niej do grzybni i jadalne grzyby mogą stać się przyczyną poważnych kłopotów zdrowotnych.
  6. Bardzo ważne jest, by zbierać grzyby do przewiewnych koszyków. W plastikowych torbach czy wiadrach szybko ulegają zaparzaniu i wytwarzają się toksyczne związki. Powstałe wilgotne i ciepłe środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów i larw owadów. Nawet jadalne grzyby stają się wtedy szkodliwe dla zdrowia.
  7. Po przyjściu do domu posegregujmy grzyby według gatunków. W ten sposób najłatwiej zauważyć różnice w budowie. Owocniki, co do których mamy jakiekolwiek wątpliwości – wyrzućmy. Z pozostałych natychmiast przyrządźmy potrawę lub ususzmy. Grzyby można mrozić, ale dopiero po obgotowaniu.
  8. Potrawy z grzybów są ciężkostrawne i dlatego nie wolno podawać ich dzieciom, ludziom starszym oraz osobom cierpiącym na choroby układu pokarmowego. Łatwo się psują i dłuższe ich przechowywanie sprzyja tworzeniu się substancji toksycznych.
  9. Przy pierwszych symptomach zatrucia takich jak: mdłości, wymioty, bóle brzucha, biegunka czy gorączka należy jak najszybciej zgłosić się do lekarz . Dobrze jest zabrać ze sobą niewielką ilość potrawy lub zabezpieczyć pierwszą porcję treści żołądkowej. W zatruciach muchomorem sromotnikowym po pierwszych objawach występuje faza pozornej poprawy, podczas której dochodzi do uszkodzeń narządów wewnętrznych.
  10. Nie wolno zbierać grzybów będących pod ochroną, nawet jeśli są jadalne (Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów Dz.U. 2014 poz. 1408). Obecnie wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem, a niektóre już na stałe zniknęły z naszych lasów
  11. Idąc do lasu musimy również pamiętać o odpowiednim stroju chroniącym przed wyziębieniem i przegrzaniem organizmu, a także zabezpieczający przed kleszczami. Warto stosować środki odstraszające owady i kleszcze, a po powrocie do domu koniecznie zmienić ubranie i dokładnie obejrzeć całe ciało. Gdy znajdziemy kleszcza trzeba go jak najszybciej usunąć.

  Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grójcu

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE