2.5 C
Warka
środa, 1 lutego, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeĆwiczenia doskonalące  strażaków "Warka 2022"

  Ćwiczenia doskonalące  strażaków „Warka 2022”

  27 października 2022 r. odbyły się ćwiczenia Jednostki Ratowniczo Gaśniczej PSP w Grójcu, Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wysokościowego ,,RADOM”, jednostki OSP z gminy Warka oraz zakładowej grupy Ratownictwa Chemicznego Browaru Warka. Organizatorem ćwiczeń była Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grójcu. Ćwiczenia zostały przeprowadzone na terenie Browaru Warka na obiekcie technicznym (punkt odbioru ciepła instalacji amoniakalnej) oraz obszarze czeskich zbiorników tzw. Unitanków.

  Celem ćwiczenia było doskonalenie ewakuacji ludzi i mienia oraz działań ratowniczo-gaśniczych na obiektach przemysłowych, w tym zasad postępowania podczas zdarzeń w wyciekiem amoniaku (ratownictwo chemiczno-ekologiczne w zakresie podstawowym).

  Opis zdarzenia.

  Na terenie Browaru „Warka” w obszarze instalacji amoniakalnej oraz czeskich zbiorników tzw. unitanków prowadzone były prace serwisowe.

  W obszarze tym doszło do drobnego rozszczelnienia instalacji amoniakalnej i nastąpił wyciek ciekłego amoniaku. Po detekcji amoniaku załączył się alarm. Informacja o zdarzeniu została przekazana do pracowników wykonujących prace w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca wycieku, do sterówki mediów Browaru, a następnie w całym zakładzie. O zdarzeniu została powiadomiona grupa ratowników chemicznych Browaru Warka, która przystąpiłaś do działania zgodnie z przyjętymi w zakładzie procedurami. Powstał obłok chmury amoniakalnej, który rozprzestrzeniał się w stronę budynku biurowego oraz centrum konferencyjnego. Wystąpiła konieczność ogłoszenia ewakuacji dla pracowników tych obiektów. Ponadto w trakcie zdarzenia na podestach technicznych czeskich zbiorników tzw. unitanków znajdowało się 2 serwisantów, którzy ulegli podtruciu amoniakiem, przemieścili się w bezpieczne miejsce, na podeście jednak nie byli w stanie z nich zejść o własnych siłach. U jednego wystąpiły zawroty głowy, duszność w klatce piersiowej. Drugi stracił przytomność. Na Kierującymi Działaniami Ratowniczymi podczas ćwiczeń wyznaczono mł. bryg. Grzegorza Michalskiego, natomiast głównym rozjemcą był st. kpt. Michał Kołacz.

  W ćwiczeniach brały udział jednostki: SGRW ,,RADOM 7”, JRG Grójec, OSP KSRG Warka, OSP KSRG Gąski.

  Podczas założenia ćwiczono m. in. ewakuację osób poszkodowanych z wysokości za pomocą podnośnika hydraulicznego oraz przy wykorzystaniu technik linowych. Dodatkowo po zakończeniu ćwiczeń strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa wysokościowego ,,RADOM 7” przeprowadzili instruktarz  z zakresu zabezpieczenia terenu działań, budowy stanowiska, dotarcia i ewakuacji poszkodowanych z zagłębień i studni.

  Ćwiczenia obserwowali: Kom. Pow. PSP w Grójcu mł. bryg. Marcin Błoński, Z-ca Kom. Bryg. Krzysztof Kędziora, Kom. GM. Henryk Fudecki oraz przedstawiciele kierownictwa Browaru na czele z Dyrektorem Krzysztofem Żyrkiem.

  Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Warce dziękuje kierownictwu Zakładu Browar za udostępnienie terenu pod ćwiczenia strażackie.

  Zarząd Oddz. Gmin. ZOSP RP w Warce

  Poprzedni artykuł
  Następny artykuł
  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE