Więcej
  Strona głównaWiadomościGdzie są skrzynki ze skarbami?

  Gdzie są skrzynki ze skarbami?

  Geocaching (geo – ziemia, cache – chować) – można by napisać krótko, ze jest to gra terenowa polegająca na odnajdywaniu ukrytych „skrzynek ze skarbami” przy pomocy GPS. Niemniej wypadałoby przybliżyć tajniki tej gry dla osób niewtajemniczonych. W tym celu postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań: Co to jest geocaching? Kto może w tym uczestniczyć? Co to jest skrzynka? Co to jest geokret? Co składa się na ekwipunek geocachera? O czym należy pamiętać? Dlaczego geocaching? Jak się w to gra?

  • Co to jest geocaching?

  Geocaching jest to forma zabawy polegająca na odnajdywaniu wcześniej ukrytych skrzynek innych graczy dzięki urządzeniu GPS. Za twórcę geocachingu uznaje się Amerykanina Dave’a Ulmer’a, który 3 maja 2000 roku  założył pierwszą skrzynkę. Było to związane z udostępnieniem przez amerykańskiego prezydenta Bill’a Clinton’a niezniekształconego sygnału GPS, pozwalającego dokonywać pomiarów z dokładnością poniżej 10 metrów. Pierwsza skrzynka w Polsce założona została 1 listopada 2001 roku – miała status skrzynki wirtualnej (bez fizycznego pojemnika i logbooka), zaś pierwsza skrzynka tradycyjna powstała 5 stycznia 2002 roku.

  • Kto może w tym uczestniczyć ?

  Nie ma przedziału wiekowego wyznaczającego kto może uprawiać geocaching. Jedynymi barierami są możliwości fizyczne oraz chęć. Ideą przewodnią jest ukrywanie i szukanie skrzynek przy pomocy nawigacji GPS. Korzystać można również  z telefonu z funkcją usług lokalizacyjnych oraz innych urządzeń umożliwiających wyznaczenie współrzędnych, a nawet serwisów WWW (Geoportal.gov.pl, maps.google.pl, mapa V3 na portalu opencaching.pl.). Niemniej jeżeli ktoś nie posiada wymaganego sprzętu jego udział w zabawie nie jest przekreślony. Skrzynki (w większości) prócz współrzędnych posiadają też opis (jak trafić w dane miejsce, na co zwrócić uwagę będąc już na miejscu, itp.) oraz tzw. spoilery – czyli zdjęcia przedstawiające miejsce ukrycia.

  01 - Zdjecie geocaching

  • Co to jest skrzynka ?

  Skrzynka jest to fizyczny pojemnik, różnej wielkości (od micro do bardzo dużej), ukrywany oraz odnajdywany za pomocą GPS. Skrzynka powinna być oznaczona oraz zabezpieczona przed wilgocią. Jest też kilka rodzajów skrzynek (tradycyjna, nietypowa, multicache, quiz, mobilna, wydarzenie, own cache, wirtualna). W skrzynkach ukrywane są różnego rodzaju „skarby” oraz znajduje się dziennik wpisów logbook (do niego musimy się wpisać w celu potwierdzenia naszej obecności i podjęcia skrzynki). Po odnalezieniu skrzynki możemy dokonać wymiany w myśl zasady „…jeżeli coś wyjmujemy wypada włożyć coś o podobnej wartości…”. Należy pamiętać, aby w skrzynkach nie umieszczać rzeczy popsutych, uszkodzonych bądź łatwo psujących się (żywność).

  02 - Zdjecie geocaching - skrzynka

  • Co to jest geokret?

  Geokret jest specjalnym „skarbem” występującym w skrzynkach. Ma on swój własny kod i etykietę. Takie rzeczy nie są na wymianę i nie możemy sobie ich przywłaszczyć. Możemy natomiast wyjąć go nie umieszczając nic w zamian. Jeśli już się zdecydujemy „pobrać” kreta, należy jak najszybciej przenieść go do innej skrzynki. Takie przeprowadzki odnotowujemy w specjalnym serwisie, gdzie możemy śledzić drogę przebytą przez każdego geokreta.  Zdarza się, że w rękach mamy geokreta który od skrzynki do skrzynki przewędrował kilka tysięcy kilometrów i odwiedził różne miejsca  w kraju, a także i za granicą. Serwis na którym rejestruje się i przenosi krety nosi nazwę geokrety.org

  03 - Zdjecie geocaching - mapa geokrety

  • Co składa się na ekwipunek geocachera ?

  Wszystko zależy od tego jak chcemy być wygodni. Możemy podejmować skrzynki pieszo, rowerem, samochodem, kajakiem itp. Najważniejszymi elementami zaś są: wygodne buty, ponadto ubranie, którego nie będzie nam szkoda pobrudzić, łopatka (większość skrzynek jest zakopanych), rękawiczki (sprzęt niezastąpiony – w zasadzie nic więcej nam nie  potrzeba ^^) no i oczywiście GPS. Jak już wspomniałem, Ci co nie posiadają nawigacji mogą czytać opisy i patrzeć na spoilery podczas prób podejmowania danej skrzynki. Inaczej sprawa się ma jeżeli sami chcemy skrzynkę założyć. Brak GPS może nam to utrudnić, ale wykorzystując wspomniane już serwisy WWW możemy wyznaczyć miejsce ukrycia naszej skrzynki z bardzo dużą dokładnością. Ponadto czasami zdarza się, że potrzebny jest sprzęt dodatkowy: m.in. pinceta, drabina, a także sprzęt do nurkowania, sprzęt wspinaczkowy – niemniej to już skrzynki dla bardziej zaawansowanych 😉

  • O czym należy pamiętać?

  Ważne żeby przestrzegać zasad regulujących zabawę tzn. grać tak, aby  sobie i innym nie stwarzać zagrożenia. Z biegiem czasu można zaobserwować, że wytworzyła się grupa tzw. ekstremalnych geocacher’ów. Umieszczają oni skrzynki na terenach, gdzie wejście jest zabronione, terenach poprzemysłowych  na których znajdują się substancje zagrażające życiu czy miejscach, gdzie podjęcie skrzynki grozi poważnych wypadkiem. Trzeba pamiętać, że nie każda skrzynka jest dla każdego i należy podchodzić z rozsądkiem oraz dystansem do  potencjalnych znalezisk. Podczas zabawy musimy rozróżnić skrzynki dostarczające adrenaliny od tych zagrażających życiu, bo przecież nie o to chodzi.

  • Dlaczego geocaching ?

  Geocaching jest doskonałą formą spędzania wolnego czasu, poznawania miejsc oraz historii. Jest to świetna metoda na aktywny wypoczynek i turystykę. Dzięki geocaching’owi jest się
  w miejscach  w których prawdopodobnie by się nigdy nie było, miejscach o których się nie słyszało a kilka / kilkanaście razy było w pobliżu. Jest też dobrym sposobem na zaciekawienie młodzieży historią własnej okolicy poprzez wykorzystywanie potencjału drzemiącego w nim przez nauczycieli i rodziców. Pamiętać należy, że najlepiej uprawiać geocaching w małych grupach nie zwracających na siebie uwagi. Nikt by nie chciał, a zwłaszcza autor skrzynki, abyśmy „spalili” miejsce jej ukrycia.

  • Jak się w to gra ?

  Do zabawy używamy jednego z serwisów: geocaching.pl oraz opencaching.pl . Chciałbym, abyśmy bliżej przyjrzeli się bardziej popularnemu, a mianowicie opencaching.pl

  04 - Zdjecie geocaching - logo

  Pierwszym krokiem jest stworzenie własnego darmowego konta. W tym celu klikamy na przycisk zaloguj w prawym górnym rogu.  Otworzy nam się okno i w nim wybieramy „Rejestracja”.  Lub po lewej stronie w Menu Głównym wybieramy zakładkę „Zarejestruj się”. Następnie należy zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz rejestracyjny.

  05 - Zdjecie geocaching - formularz rejestracyjny

  Po pomyślnym zarejestrowaniu się, wpisujemy w prawym górnym rogu serwisu nazwę użytkownika  i hasło oraz klikamy zaloguj. Po zalogowaniu będziemy mieli dostęp do własnego panelu użytkownika oraz możliwość wyszukiwania skrzynek.

  06 - Zdjecie geocaching - strona startowa po zalogowaniu

  07 - Zdjecie geocaching - menu glowne

  Oba menu są proste w obsłudze i poruszanie się po nich jest intuicyjne. Jeżeli użytkownik miałby jednak jakieś problemy to materiały dostępne w serwisie oraz forum szybko je rozwiążą. Poniżej przedstawiony zostanie sposób poszukiwania skrzynek i ich „zaliczania”. Jednak zanim przejdziemy do tego z Menu użytkownika wybieramy zakładkę „Moje dane”, a później „Zmiana danych”. Następnie określamy swoje współrzędne. Możemy użyć do tego dostępnych narzędzi w Internecie  i ustawić je np. na środek rynku swojego miasta. Później określamy powiadamianie o nowych skrzynkach np. na 50 km. Dzięki temu w Menu użytkownika w zakładce „Moja okolica” będziemy widzieli ostatnie operacje dokonane na skrzynkach znajdujących się w promieni 50 km od rynku naszego miasta.

  09 - Zdjecie geocaching - menu uzytkownika - moje dane

  10 - Zdjecie geocaching - wspolrzedne
  Z menu głównego wybieramy mapę. Do wyboru mamy mapę V3 oraz V2. Jeżeli ustawiliśmy wcześniej nasze współrzędne to automatycznie mapa otworzy nam się na nich. Pojawią się również trójkąciki z buźkami. Buźki oznaczają jak inni użytkownicy ocenili daną skrzynkę, zaś kolory trójkącików: czerwony – jeszcze tej skrzynki nie znalazłeś, zielony – to twoja własna skrzynka , szary – tą skrzynkę już znalazłeś, żółty – świeża skrzynka założona mniej niż 10 dni temu. (dane dotyczące mapy V2).

  11 - Zdjecie geocaching - mapka z buzkami

  Możemy skorzystać z opcji zoom  po lewej stronie i przybliżyć interesujący nas teren. Po kliknięciu na daną skrzynkę pokaże nam się jej mały opis (liczba znalezień, nie znalezień, liczba osób oceniających skrzynkę, ogólny wskaźnik ocenienia, nazwa skrzynki oraz właściciel).

  12 - Zdjecie geocaching - mapka z buzkami przyblizenie

  Klikając na nazwie skrzynki będącej na chmurce przejdziemy do strony z pełnym jej opisem. Zazwyczaj znajdziemy tu informacje o historii danego miejsca, uzasadnienie czemu akurat tu skrzynka została ulokowana, współrzędne GPS, zdjęcia, wpisy do logów, opisy dotarcia do skrzynki, spoilery oraz podstawowe informacje dotyczące skrzynki.

  13 - Zdjecie geocaching - skrzynka opis 1

  14 - Zdjecie geocaching - skrzynka opis 2

  Kiedy już odnajdziemy skrzynkę wpiszemy do logbooka i wymienimy fanty to  należy ją odznaczyć w serwisie. W tym przypadku wchodzimy na stronę skrzynki którą chcemy sobie odhaczyć i klikamy „Wpis do logu”.

  15 - Zdjecie geocaching - wpis do logu

  Wybieramy rodzaj wpisu: komentarz, potrzebny serwis, znaleziona, nie znaleziona. Jeżeli dysponujemy rekomendacją możemy ją przyznać (zielona gwiazdka) oraz ocenić skrzynkę. Wypadałoby tez napisać parę zdań w logu.

  Ważne!

  Za każde 10 znalezionych skrzynek dostajemy 1 rekomendację, którą możemy obdarować jakąś skrzynkę. Po znalezieniu również 10 skrzynek (prócz wirtualnych) możemy sami zakładać własne skrzynki. Pierwsze 3 skrzynki podlegają ocenie i kontroli przez osoby zajmujące się serwisem.

  Na chwilę obecną w Warce i najbliższej okolicy znajduje się 10 skrzynek, w tym w samej Warce 6. Spośród nich 2 wymagają reaktywacji z uwagi na ich zaginięcie tudzież zniszczenie. Na dniach pojawi się nowa skrzynka.

  Życzę przyjemnej zabawy!!

  Przemysław Kowalski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE