Więcej
  Strona głównaBlogiWarsztaty ekologiczne Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Warsztaty ekologiczne Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Jesteś lwem czy antylopą? Masz ziemię od ojców czy ją pożyczyłeś od dzieci? Ekologia? Czy mnie to dotyczy? Czy ja mogę być liderem Eko? Dzięki szkoleniom Stowarzyszenia W.A.R.K.A. dwie grupy – prawie 40 osób próbowało odkryć, że ekologiczne zachowania są najbliższe ludzkiej naturze, musimy sobie tylko trochę o tym przypomnieć.

  Skąd to wszystko wiemy? Od Inżynier w Zielonych Okularach- czyli od Małgorzaty Zawilskiej-Rospędek, która poprowadziła dwa warsztaty 11 lutego w Laskach ramach „Szkoły Liderów Eko”. W spotkaniu udział wzięło prawie 40 członków kół gospodyń wiejskich i grup senioralnych, w tym duża grupa z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Warce. Warsztatami Stowarzyszenie W.A.R.K.A. kontynuuję realizację projektu „Włącz się ekologią – inicjatywy ekologiczne w grójeckim”. Dotychczas w jego ramach zrealizowano konkurs „Ekoprodukty w grójeckim”. A powstałe produkty ekologiczne, które mogliśmy oglądać podczas EkoPikniku w ramach Światowego Dnia Jabłka we wrześniu 2022r.

  Na początek rozmawialiśmy o tym dlaczego ekologia jest ważna i czy taki styl życia musi być drogi i skomplikowany. Uczestnicy dowiedzieli się też co to jest ekościema (greenwashing) i dlaczego warto jej unikać oraz ślad wodny. Odkryli, że do produkcji 1 pary jeansów potrzeba 1000l wody. Codziennie korzystamy z importowanej wody, z krajów, gdzie brakuje jej dla mieszkańców – pijąc kawę czy herbatę. Na szkoleniu stawiano pytania o to kim są uchodźcy klimatyczni i czy powinien nam smakować pomidor zimą z Hiszpani albo czy warto na wakacje jechać na Hawaje?

  Jakie działania stają przed liderami eko? Wielu z nas wie o recyklingu i świadomie chce segregować śmieci. To ważne i nie przestajemy w edukacji na ten temat. To jednak tylko jedno z zadań ochrony przyrody według danych ze szkolenia dużo bardziej pomożemy jeśli będziemy jeść mniej mięsa. Możemy też podejmować różne inicjatywy np. zorganizować piknik sąsiedzki, warsztaty kulinarne, organizować wymiany ubrań, książek, rzeczy dla dzieci, sadzić las kieszonkowy.

  W ramach Szkoły Liderów Eko za miesiąc spróbujemy zmierzyć się z tematem Standardy ekologicznego działania w organizacjach i grupach sektora społecznego”, czyli  co możemy przygotowywać i jakie nawyki możemy wprowadzić do życia naszych rodzin, grup i sąsiedztw, a przede wszystkim jak organizować się w zgodzie z ideą ekologii. Zachęcamy do śledzenia relacji z kolejnego spotkania i poczynań przyszłych wareckich liderów Eko.

  Szkoła Liderów Eko realizowana jest w ramach projektu „Włącz się ekologią – sieć lokalnych inicjatyw ekologicznych w grójeckim” realizowanego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021-2030 NOWEFIO – Edycja 2022.

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE