Wspaniały Stanisław „sługa poetów”

68

Wieczorem 2 marca, w dniu, w którym Powiat Grójecki został Stolicą Kultury Mazowsza 2023, w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbył się XXXI „Wieczór z kulturą”. To był jeden z najpiękniejszych koncertów w naszym muzeum! Mieliśmy zaszczyt i wielką przyjemność gościć  w muzealnych progach jednego z najwybitniejszych polskich artystów  – Stanisława Sojkę, cenionego wokalistę, pianistę, kompozytora i aranżera.

Salę koncertową po brzegi wypełnili wielbicieli jego talentu. „Ten sam od lat, rozpoznawalny od pierwszej nuty, i wciąż nowy” – mówiła Iwona Stefaniak dyrektorka muzeum otwierając koncert. Artysta zaproponował wyśmienity program. Mogliśmy usłyszeć ponadczasowe przeboje takie jak: „Absolutnie nic”, „Cud niepamięci” czy „Tolerancja”, pieśni napisane do wierszy poetów polskich: „Allegro ma non troppo” Wisławy Szymborskiej, „Który skrzywdziłeś…” Czesława Miłosza, „Tylko brać” Agnieszki Osieckiej, sonety Shakespeare’a, a także piosenki z ostatniego albumu artysty „Muzyka i słowa Stanisław Soyka” (nominowanego do nagrody FRYDERYK 2020).

Stanisław Soyka zabrał publiczność w wyjątkową muzyczną podróż. Dzięki charyzmie, wielkiej wrażliwości, talentowi oraz wyjątkowej aranżacji swoich utworów, przeniósł publiczność w inny świat, czyniąc spotkanie niezwykłym. Zarówno my, jak i goście muzeum, byliśmy zachwyceni występem Mistrza Soyki. Wielkim brawom, wyrazom uznania, nie było końca. Artysta zrewanżował się kilkoma bisami. To był niezapomniany wieczór!

Dziękujemy Stanisławowi Soyce i życzymy wielu kolejnych lat w zdrowiu, dziękujemy wspaniałej Publiczności.

fot. Rafał Donica