Więcej
  Strona głównaOrganizacjeZimowe pływanie wareckich "Morsów"

  Zimowe pływanie wareckich „Morsów”

  Zima w tym roku ma różne oblicza – jest trochę mrozu, trochę śniegu, dla niektórych warunki nie najgorsze, dla innych trochę niedogodności zawsze się znajdzie o tej porze roku. Od listopada trwa w Warce sezon morsowania i co tydzień, w niedzielę gromadzi się mnóstwo zapaleńców nad Pilicą.

  Może nie wszyscy wiedzą, bo to bardzo wąskie grono uprawia taką aktywność, ale od września zimowi pływacy zaczynają przygotowania do startów w cyklu „listopad-marzec” w Pucharze Polski Ice Cup Poland. Nasz doświadczony pływak Jacek Winiarczyk, trenuje w ten sposób czwarty sezon, łącząc to z treningami w basenie i morsując zazwyczaj dwa razy w tygodniu i konieczne raz w tygodniu wykonuje trening pływacki w zimnej wodzie.

  Temperatura wody w okresie zimy to zazwyczaj zakres od 0,5°C do 4°C , a startując w zawodach zdobywa się punkty nie tylko za zajęte miejsce ale można dostać bonus punktowy w zależności od temperatury wody. Za temperaturę powyżej 5°C regulaminy nie przyznają już żadnych punktów.

  Warecki pływak startuje na ekstremalnym dystansie 1 km, porównywanym przez znawców do ultra długich biegów górskich. Właśnie to pływacy z kilometra” wygrywają klasyfikację punktową w cyklu Pucharu Polski, bowiem są one najwyżej punktowane, a w zeszłym sezonie Jacek zajął trzecie miejsce w kraju w podsumowaniu całego cyklu. W tym roku pływał w pięciu zawodach, które odbywały się w zalewie, jeziorze, basenie oraz w morzu, i na dzień dzisiejszy plasuje się w okolicach piątego miejsca w tabeli, a do końca sezonu zostały jeszcze trzy starty.

  Wareckie Morsy reprezentuje także Katarzyna Macewicz, która znakomicie spisuje w swojej kategorii w stylu klasycznym i zdobyła już kilka medali na czterech zawodach. Jako ciekawostkę można dodać, że Kasia nigdy wcześniej nie morsowała – zaczęła przygodę z zimną wodą od pływania. Rzadki to przypadek, ale jak mówili nam koledzy pływacy ze Śląska, nie jest to niemożliwe do wykonania, wymaga „jedynie” silnego charakteru i odwagi.

  Na ostatnich zawodach w Zalewie Zimna Woda w Łukowie, gdzie temperatura wody wynosiła 1.5°C, startował także Artur Jagieliński i zajął wysokie, czwarte miejsce na dystansie 200 m stylem klasycznym, natomiast Katarzyna zdobyła trzy medale w tym samym stylu klasycznym i zajęła szóste miejsce w Pucharze Arua Cup, składającego się z dwóch zawodów: w Międzyrzecu Podlaskim i wspomnianym Łukowie. Jacek Winiarczyk w tym cyklu zajął wysokie – trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wśród panów.

  Zaawansowany, dobrze pływający zawodnik , taki jak Jacek przebywa w wodzie ok.19-20 minut, a czas przepłynięcia tysiąca metrów jest około 2-3 minut dłuższy niż na basenie, a startuje się oczywiście jedynie w stroju pływackim, a jedynym udogodnieniem jest posiadanie dwóch czepków. Zawodnicy wychodzą po takim wysiłku w różnym stanie, zazwyczaj są w stanie lekkiej hipotermii, a dochodzenie do sprawności trwa kilkanaście – kilkadziesiąt minut. Wpływ na to mają temperatura wody, stopień adaptacji zawodnika i dyspozycja dnia. Oczywiście zdarza się, że zawodnicy nie kończą tego dystansu, a regulaminy nakazują wręcz przerwanie pływania po 25 minutach, a w wyjątkowych sytuacjach po 30. Na najbardziej ekstremalnych zawodach w tym sezonie, a zapewne i w historii Pucharu Polski, w Kędzierzynie Koźlu, nie ukończyło dystansu siedmiu pływaków, woda wtedy miała 0.7°C i wiał bardzo silny wiatr.

  Pływanie zimą to wyższy poziom morsowego zaawansowania, wymagający systematycznej adaptacji, oczywiście dobrych umiejętności pływackich, silnego charakteru i „mocnej” głowy oraz nastawienia się na przebywanie w bardzo niekomfortowym środowisku czasami przez wiele minut, gdzie umysł na początku tej przygody wysyła sygnał do „ucieczki”. Można to oczywiście wytrenować. A zalety? To oczywiście możliwość obcowania przez cały rok z dziką przyrodą, poczucie silnej więzi między pływakami – jeśli zdecydujesz się startować w zawodach, kształtowanie silnego charakteru, przekraczanie i przesuwanie granic własnego organizmu, no i co ważne – zahartowanie organizmu i odporność na przeziębienia.

  Chcesz spróbować? Szukaj nas wśród Wareckich Morsów…

  KS START Pułaski Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE