Więcej
  Strona głównaBlogiKronika Policyjna i "Dwa słowa Komendanta"

  Kronika Policyjna i „Dwa słowa Komendanta”

  W dalszym ciągu mieszkańcy Warki stają się ofiarami oszustw z wykorzystaniem popularnego serwisu ogłoszeniowego OLX. Należy szczególnie uważać na wszelkie podejrzane zachowania sprzedających, bo można skończyć jak pewien nieświadomy mieszkaniec Warki, który oznajmił, że został oszukany podczas transakcji internetowej. Z jego zawiadomienia wynika, że w Internecie, na portalu OLX znalazł ogłoszenie dotyczące sprzedaży ciągnika rolniczego marki John Deere. Cena wydawała mu się bardzo atrakcyjna, dlatego też zainteresował się ofertą. Po skontaktowaniu się ze sprzedającym, otrzymał wiadomość z instrukcją do zapłaty. Na wskazane przez oszusta konto wpłacił 5 tysięcy złotych, tytułem zaliczki. Mężczyzna był zapewniany, że jeśli nie dojdzie do przekazania ciągnika, pieniądze zostaną mu zwrócone. Po dokonaniu przelewu, kontakt ze sprzedającym był utrudniony, a ostatecznie się urwał. Apeluję o rozwagę podczas transakcji internetowych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie sprawdźmy wiarygodność sprzedawcy. Decydujmy się na zapłacenie za towar przy odbiorze, zwłaszcza, jeśli za produkt musimy zapłacić większą kwotę pieniędzy.

  Na początku marca 2023 r., dyżurny wareckiego komisariatu otrzymał zgłoszenie o kradzieży z włamaniem do mieszkania na jednym z osiedli w Warce. Mieszkanie z którego sprawcy skradli pieniądze zostało poddane oględzinom, dzięki czemu policjanci zabezpieczyli ślady mogące przyczynić się do zatrzymania sprawców tego czynu. Do chwili obecnej nie udało się zatrzymać sprawców. Dlatego, osoby które mają informacje umożliwiające ustalenie sprawców, proszone są o pilny kontakt z Policją. Informacje również można przekazywać anonimowo. Kontakt telefoniczny pod nr 47 70 26 500 (dyżurny KP Warka). Przestępcom za powyższy czyn grozi kara do 10 lat więzienia.

  20 marca 2023 r. policjanci z Warki zatrzymali mężczyznę, którego podejrzewali o związek z kilkukrotną kradzieżą alkoholu z jednego z wielkopowierzchniowego sklepu usytuowanego na terenie Warki. Z informacji posiadanych przez funkcjonariuszy wynikało, że tego czynu mógł dokonać 53-latek, który już wcześniej karany był za tego typu przestępstwa. Zatrzymany mieszkaniec Warki usłyszał zarzuty kradzieży, za co grozi mu kara do 5 lat więzienia.

  DWA SŁOWA KOMENDANTA

  Serdecznie Witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka

  Nagrania, które szczególnie w ostatnim czasie krążą w mediach, a dotyczą agresji wśród młodych ludzi, są naprawdę przerażające. Nasuwa się pytanie dlaczego tak się dzieje i co można zrobić, aby do takich sytuacji nie dochodziło? Oczywistym jest, że Policja zawsze z całą stanowczością będzie reagować na krzywdę drugiego człowieka. Jest jednak jeszcze druga strona pracy z młodymi ludźmi. Żaden człowiek nie jest z natury zły, tym bardziej dziecko. To uwarunkowania rodzinne oraz społeczne kształtują osobowość. Była wina, jest kara – to jasne. Ale musi być również pomoc w zrozumieniu, że można inaczej.
  W ostatnim czasie, z całej Polski płyną informacje na temat agresji wśród dzieci i młodzieży. Opisywane w mediach sprawy przepełnione są aktami przemocy. Co jeszcze bardziej przeraża, świadkowie tych zdarzeń, jak również sami sprawcy, nagrywają filmy utrwalając nieakceptowalne i niezgodne z prawem zachowania. Oczywistym jest, że Policja zawsze reagowała i z całą stanowczością będzie reagować na krzywdę drugiego człowieka. Za każdym razem, gdy docierają do nas informacje na temat osób nieletnich, łamiących prawo, staramy się w pierwszej kolejności interweniować, przerywając tym samym przemocowe sytuacje. Następnie staramy się zebrać jak najwięcej informacji na temat uczestników zdarzenia. Rozmawiamy z młodzieżą, ich rówieśnikami, rodzicami, nauczycielami oraz sąsiadami. Naszym zadaniem jest zgromadzenie jak najpełniejszego obrazu młodej osoby łamiącej prawo, próbując przy tym dotrzeć do przyczyny takiego zachowania. Całość zebranych materiałów przekazywana jest następnie do właściwego miejscowo sądu dla nieletnich, który decyduje o dalszych krokach, a przede wszystkim o zasadności i wymiarze kary. Tutaj jednak nie kończy się nasza rola – w tym miejscu zaczyna się ogrom pracy profilaktycznej policjantów. Naszym zadaniem jest reagować, ale także przeciwdziałać łamaniu prawa, w tym również przez dzieci i młodzież. Nie ma skuteczniejszej metody, jak długotrwała, systematyczna edukacja od najmłodszych lat. Spotykamy się z maluchami w wieku przedszkolnym. Później te same osoby widzimy w szkołach podstawowych, następnie średnich. Oni znają nas, my pamiętamy ich imiona. Tak tworzy się relacja stanowiąca podatny grunt pod kształtowanie moralności młodego człowieka. Podczas naszej pracy profilaktycznej przekazujemy bardzo ważne treści dotyczące wzajemnego szacunku, ale również obowiązujących przepisów prawa. Zawsze, ale to zawsze powtarzamy, że agresja nie jest rozwiązaniem problemu. Zachowania przemocowe, bardzo często są przejawem bezradności i braku umiejętności okazywania emocji w inny sposób. My policjanci, w ramach naszych kompetencji staramy się pomagać młodym ludziom. W każdej sytuacji z agresją w tle, dotyczącej dzieci lub młodzieży, są dwie strony: ofiara – którą oczywiście należy chronić, i sprawca – który musi ponieść konsekwencje swojego zachowania, ale musimy mu również pomóc zrozumieć, że można inaczej. Praca z młodymi ludźmi nie jest łatwą częścią naszej działalności profilaktycznej, ale na pewno jest warta największego wysiłku.

  We wszystkich sprawach dotyczących problematyki bezpieczeństwa zawsze możecie Państwo zwrócić się do dzielnicowych z Komisariatu Policji w Warce, który udzielą informacji lub porady. Proszę o przekazywanie sygnałów oraz spostrzeżeń dzielnicowym z poszczególnych rejonów: asp. Anety Ścisłowskiej (tel. 887 884 558), mł. asp. Andrzeja Mirowskiego (tel. 519 035 323), st. post. Moniki Zawadzkiej ( tel. 519 035 320).

  Z poważaniem,
  Komendant Komisariatu Policji w Warce
  kom. Paweł Lewandowski

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE