Więcej
  Strona głównaBlogiZakończenie wystawy o Sokolstwie Polskim w Ameryce

  Zakończenie wystawy o Sokolstwie Polskim w Ameryce

  28 marca br. w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce odbył się finisaż wystawy. Wspólnie z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej zakończyliśmy wystawę „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”, przygotowaną przez historyków Archiwum IPN, której byliśmy partnerem. Finisaż był okazją do podsumowania całego projektu, zrealizowanego przez IPN w oparciu o bezcenne zbiory przekazane przez Związek Sokolstwa Polskiego w Ameryce do zasobu Archiwum IPN w 2019 roku. Poza ostatnim zwiedzaniem ekspozycji, głównym punktem programu była promocja albumu o Sokolstwie Polskim w Ameryce.

  W wydarzeniu udział wzięli goście specjalni, w tym: prezes Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce Timothy Kuzma (on-line) oraz Zbigniew Okorski, prezes honorowy Związku Towarzystw Gimnastycznych „Sokół” w Polsce, Michał Zduńczyk, prezes II gniazda ZTG „Sokół” Warszawa, i Bogusław Szymański, wiceprezes TG „Sokół” w Warszawie, a także przedstawiciele Zarządu TG „Sokół” w Sanoku – Barbara Milczanowska i Witold Sebastyański.

  Instytut Pamięci Narodowej reprezentowali: zastępcy prezesa – dr Mateusz Szpytma i dr hab. Karol Polejowski oraz Marzena Kruk – dyrektor Archiwum IPN. Wśród gości obecni byli również: Grażyna Kijuc – radna powiatu grójeckiego, prezeska wareckiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Danuta Sadowska – prezeska Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. Kazimierza Pułaskiego,  dr Robert Andrzejczyk – dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

  Podczas spotkania współautorzy albumu „»Ramię krzep – Ojczyźnie służ«. 135. rocznica powstania Sokolstwa Polskiego w Ameryce”: dr Justyna Staroń i Krzysztof Pawluczuk oraz kurator wystawy Grzegorz Trzyna, opowiedzieli przygotowywaniu przez archiwistów wystawy muzealnej, pracy nad publikacją, a także o pochodzeniu nazwy „Sokolstwo” i roli kobiet w Związku Sokolstwa Polskiego w Ameryce. Dyrektor Archiwum IPN Marzena Kruk podsumowała projekt wystawy i towarzyszących jej wydarzeń związanych z  upamiętnieniem Związku Sokoła w Ameryce, podziękowała zespołowi, który opracował wystawę i album, a także dyrekcji i pracownikom Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce za współpracę. Z kolei Iwona Stefaniak – dyrektor naszego Muzeum złożyła podziękowania Instytutowi Pamięci Narodowej, w szczególności zespołowi Archiwum IPN pod dyrekcją Marzeny Kruk za  zaufanie i współpracę przy realizacji wystawy, która wpisała się w działania statutowe Muzeum im. K. Pułaskiego. Ekspozycje zwiedziło 3925 osób (od 16 wrześni2022 r. do 28 marca 2023 roku), w tym 544 uczniów szkół średnich i podstawowych.

  Spotkanie w muzeum uświetnił występ artystów z Teatru Muzycznego „Od Czapy”, którzy wykonali utwory związane z ruchem sokolim, śpiewane przez Sokołów i zamieszczane w ich śpiewnikach.

  W najbliższym czasie fragmenty wystawy będzie można zobaczyć w Warszawie na PGE Narodowym podczas Kongresu Pamięci Narodowej, 13-15 kwietnia br., oraz w siedzibie Archiwum IPN przy ul. Kłobuckiej 21 podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 13 maja.

  Wystawę można zwiedzać cały czas wirtualnie:  poniżej link

  https://my.matterport.com/show/?m=aWykeFZEzwP

  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
  Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
  Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

  NAJPOPULARNIEJSZE