Więcej
  Strona głównaDla TurystyWareccy turyści na turystycznym szlaku na "Ziemi Otwockiej"

  Wareccy turyści na turystycznym szlaku na „Ziemi Otwockiej”

  Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił swoich turystów na wycieczkę turystyczno-krajoznawczą „Odkrywamy walory Ziemi Otwockiej”. 22 kwietnia 2023 r. wyruszyli spod PSP nr 2 w Warce. Pogoda dopisywała turystom. W Otwocku spotkali się z przewodnikiem z miejscowego Oddziału PTTK, by wyruszyć na zwiedzanie ciekawego kulturowo, historycznie i turystycznie miasta, które otrzymało prawa miejskie w 1916 r. Sławę swą uzyskało w momencie, gdy stało się miejscem uzdrowiskowym, w którym przebywali Józef Piłsudski, czy też Władysław Reymont, gdzie pisał „Chłopów”. W mieście nadal jest wiele perełek architektury drewnianej  w stylu świdermajer, zaprojektowanych przez Michała Elwiro Andriollego. Nazwa ta przylgnęła do drewnianej architektury na przełomie XIX i XX wieku. Twórcą określenia został Ildefons Gałczyński w wierszu „Wycieczka do Świdra”. Następnie przeszli szlakiem historii Żydów, którzy w okresie przedwojennym stanowili przeważającą część mieszkańców. Dowiedzieli się o ich losach w okresie II wojny światowej i historii getta. Zapalili znicz na zbiorowej mogile Żydów rozstrzelanych w 1942 r. przez niemieckich okupantów. Dotarli również pod pomnik – samolot „Biało-Czerwonej Iskry”, upamiętniający śmierć dwóch pilotów, którzy zginęli podczas lotu z okazji 11 listopada 1998 r. Następnie przedostali się do Bunkrów – Dąbrowiecka Góra. Bunkry pochodzą z 1941 r. i są typowymi dla budowli niemieckich w okresie II wojny światowej – tzn. regelbau. Na linii fortyfikacji Przedmieście Warszawa powstało łącznie 12 bunkrów. Ich celem była obrona przed atakiem piechoty wroga.

  Kolejną perełką na trasie wareckich turystów był pałac w Otwocku Wielkim. Jest to jedna z niewielu, zachowanych na Mazowszu późnobarokowych magnackich rezydencji. Był siedzibą rodu Bielińskich. Budowę rozpoczęto w 1683 r. W pałacu gościły koronowane głowy, odbywały się uczty, bale, stąd wyruszano na polowania. Mieszkała w nim Marianna z Bielińskich zwana „Piękną Marianną”, metresa króla Augusta II Mocnego. Pałac w swej historii przechodził z rąk do rąk, podupadał, był restaurowany. Po II wojnie światowej w pałacu mieścił się dom poprawczy dla dziewcząt. W 2004 roku przeszedł pod opiekę Muzeum Narodowego w Warszawie.  Od 2009 r. spadkobiercy rodziny Jezierskich walczą o odzyskanie dóbr. Tu, w pałacowej restauracji zjedli smaczny obiad, wypili „magnacką” kawę i przespacerowali się po pałacowym parku.

  Bagno Całowanie, do którego dotarli, intrygowało swoją nazwą. Jest to jeden z największych kompleksów torfowisk niskich na Mazowszu o powierzchni 1200 ha, na terenie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Obszar ceniony, jako ostoja zagrożonych gatunków ptaków, siedlisko cennej roślinności oraz łańcuchy wydm dochodzące do kilku metrów wysokości. Przespacerowali, w małych podgrupach, kilkukilometrowym pomostem. Czy Bagno Całowanie zasugerowało… całowanie? To już ich słodka tajemnica. W drodze powrotnej humory dopisywały. Turyści byli bardzo zadowoleni. Ciekawa turystycznie trasa, wspaniała wiosenna pogoda i miłe towarzystwo miały na to ogromny wpływ.

  Do zobaczenia na turystycznym szlaku.

  Zarząd Oddziału PTTK

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE