Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejMłodzi turyści na trasie 2. Rajdu Pieszego „Szlakiem płk. Władysława Kononowicza”

  Młodzi turyści na trasie 2. Rajdu Pieszego „Szlakiem płk. Władysława Kononowicza”

  5 maja 2023 r. na trasę rajdu wyruszyło 120 turystów z sześciu szkół: Nowej Wsi, Wrociszewa, Michałowa, Konar, wareckiej „Dwójki” i Sułkowic. Rajd organizowany był w ramach projektu „Szlakiem Powstania Styczniowego w 160. rocznicę wielkiego zrywu Polaków ku wolności” ogłoszonego w ramach Otwartego konkursu ofert powiatu Grójeckiego i Urzędu Miejskiego w Warce. W ramach tego projektu warecki Oddział PTTK zaproponował i przeprowadził dwie uroczystości: 58. Rajd Pieszy „Kwitnące Jabłonie – Gołębiów – Nowa Wieś”, który odbył się 18 maja 2023 r. i 2. Rajd Pieszy „Szlakiem płk. Władysława Kononowicza”. W ramach obchodów 160. rocznicy powstania styczniowego oddział zorganizował również w styczniu rajd pieszy „Tędy szła Wolność”. Zarząd oddziału PTTK składa ogromne podziękowania Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” za pomoc i wsparcie w realizacji projektu.

  Turyści wyjechali autobusami do rozniszewskiego cmentarza. Tam, przed pomnikiem poświęconym „Poległym Powstańcom na polach gminy Rozniszew w 1863 r.”, prezes Oddziału PTTK Marzena Jankowska opowiedziała historię tego miejsca i bitwy. Zgodnie z zapiskami w księgach parafialnych pod Rozniszewem 14 maja 1863 r, odbyła się bitwa powstańcza, w której zginęło 15 walczących. Pochowano ich obok cmentarza. Obecnie, odrestaurowany przez społeczność pomnik, znajduje się na terenie cmentarza, vis a vis bramy głównej. Uczczono minutą ciszy poległych powstańców oraz zapalono znicze. Następnie kolumna autobusów przewiozła turystów na trasę do Kępy Anielin, gdzie stacjonował oddział płk. Władysława Kononowicza. Był to teren niezwykle sprzyjający powstańcom. Bagna, rozlewiska i wąskie groble łatwe do obrony, stanowiły naturalne zabezpieczenie dla walczących. To tu, 14 maja 1863 r., oddział stoczył bitwę z wojskami rosyjskimi dowodzonymi przez płk. Ernrotha. Była to największa zwycięska bitwa w Puszczy Kozienickiej. Pomnik powstał w 1985 r. na miejscu starego, wykonanego jeszcze w okresie międzywojennym. Na monumentalnym mieczu, odlewie z betonu, znajduje się napis:  „Narodu mego krwią pisane czyny 1863”. Turyści wysłuchali ciekawej opowieści o powstańcach i płk. Kononowiczu. Następnie zapalili znicze i uczcili minutą ciszy tych, którzy walczyli i polegli w obronie Ojczyzny. Przeszli kilkukilometrowa trasę, ciesząc się z bardzo sprzyjającej pogody. Niejednemu zabłysnęła myśl o tych, którzy siedzieli w tych lasach, otoczeni bagnami i grzęzawiskami w styczniowe, mroźne i śnieżnie dni.

  Następnym punktem młodych turystów była Warka, a dokładnie obiekt Ochotniczej Straży Pożarnej, gdzie zebrani obejrzeli część komiksu multimedialnego „Nadzieja, męstwo i śmierć – powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”. Następnie na rynku w Warce odbyła się inscenizacja sądu nad Władysławem Kononowiczem, Edmundem Sadowskiem i Feliksem Łabędzkim, a na wareckich błoniach rekonstrukcja ich rozstrzelania.

  Przedstawiciele Oddziału PTTK złożyli kwiaty i zapalili znicze przy kopcu Wł. Kononowicza i jego adiutantów.

  Ostatnim etapem rajdu było rozdanie dyplomów uczestnictwa w rajdzie z rąk prezes Oddziału PTTK Marzeny Jankowskiej.

  Do zobaczenia na szlaku.

  Zarząd Oddziału PTTK Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE