Więcej
  Strona głównaBlogiWareccy turyści na mazowieckim szlaku

  Wareccy turyści na mazowieckim szlaku

  Warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka już po raz 53 zaprosił młodych turystów na trasę Rajdu Południowego Mazowsza. Na starcie „dwudniowej wędrówki” (16-17 września) stawili się uczniowie wraz z opiekunami z 7 szkół: Sułkowic, Nowej Wsi, Wrociszewa, Watraszewa, Konar, Michałowa i PSP nr 2 w Warce. Autokary przewiozły uczestników z Warki do Pieczysk, gdzie na niemalże 150 turystów czekał proboszcz parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ks. Andrzej Pawelski. Opowiedział o ciekawej historii kościoła i parafii, których początki sięgają 1452 roku. Następnie wszyscy przeszli do ogromnego głazu narzutowego z szarego granitu położonego przy drodze z Pieczysk do Chosny. Na jego powierzchni widoczne są trzy wgłębienia przypominające swym kształtem ślad ludzkiej stopy. Dwa z nich posiadają ślady podkuwania i interpretowane są przez miejscową ludność jako ślady Matki Boskiej, dlatego kamień ten nosi nazwę „Stopka Matki Boskiej”. Następnie turyści udali się na szlak Chojnowskiego Parku Krajobrazowego i przeszli trasą pieszą z Pieczysk do PSP w Sułkowicach. Tam wszyscy zostali bardzo ciepło przyjęci przez nauczycieli oraz rodziców uczniów szkoły, którą uczestnicy rajdu przejęli w całkowite „posiadanie”. Nic w tym dziwnego gdyż wszyscy zachwycali się urokiem szkoły, przepięknej hali sportowej i ogromnego, zielonego boiska. Na małych turystów czekało w Sułkowicach wiele atrakcji. Zaczęło się od „marszu na orientację” w podgrupach. Na trasach nie zabrakło emocji, szczególnie przy poszukiwaniu kolejnych strzałek, wykonywaniu zadań i odgadywaniu zagadek. Następnie dzieci mogły „puszczać bańki” oraz grać w piłkę na boisku i na hali. Rodzice przygotowali dla uczestników wspaniały poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla. Nie zabrakło słodkich ciast i jesiennych owoców – jabłek, gruszek i śliwek. Wieczorem wszyscy spotkali się na hali sportowej, gdzie mogli obejrzeć prezentację dotyczącą ciekawych szlaków pieszych i rowerowych najbliższych okolic. Panie z Klubu Seniora „Spotkajmy się” z Sułkowic zaprosiły turystów na „planszówki”. Dla każdego znalazło się ciekawe zajęcie.

  Największą atrakcją tego rajdu jest oczywiście nocleg w szkole. Turyści „zajęli” prawie wszystkie sale, rozłożyli swoje karimaty, śpiwory i „poduszeczki”. W wieczornej, niezwykle przyjaznej atmosferze długo jeszcze rozmawiali i cieszyli się swoim towarzystwem.

  Następnego dnia, po śniadaniu, wszyscy wyruszyli do Chynowa na mszę świętą w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy. Kościół ten jest najstarszym kościołem modrzewiowym na Mazowszu, a początki parafii sięgają 1434 roku. Po modlitwie i miłym przyjęciu przez proboszcza ks. Piotra Borysa turyści wyruszyli do Sułkowic. Złożyli wizytę w Zakładzie Kynologii Policyjnej, gdzie p. Anna Prokopczyk niezwykle ciekawie opowiadała o tresurze psów i oprowadziła turystów po muzeum. Następnie uczestnicy rajdu przeszli na plac szkoły, gdzie czekała na nich p. Joanna Piątek, dogoterapeutka, inspektor TOZ w Chynowie. Obok terapeutki siedział wspaniały, niesamowicie przyjazny pies, Sara. Pani Joanna opowiedziała o tresurze psów służących terapii, a turyści mieli okazję „zaprzyjaźnić się” z Sarą.

  Bardzo szybko nadszedł czas podsumowań. Turyści zebrali się na placu szkolnym. Prezes wareckiego Oddziału PTTK Marzena Jankowska podziękowała wszystkim za niezwykle liczny udział i wręczyła każdej drużynie pamiątkowe dyplomy oraz piłki – do kontynuacji aktywnego wypoczynku. Zaprosiła również na kolejne atrakcje turystyczne proponowane przez Oddział.

  Niestety, wszystko co dobre, zbyt szybko się kończy… Na turystów czekały już autokary, które odwiozły ich do Warki. Rajd Południowego Mazowsza należy zaliczyć do bardzo  udanych. Turystom sprzyjała nie tylko piękna, słoneczna pogoda, ale również ogromne zaangażowanie rodziców i nauczycieli szkoły w Sułkowicach, opiekunów wszystkich drużyn, bo to dzięki nim turyści pojawili się na szlaku. Ogromne podziękowania należą się również Basi Panek, koordynatorce tego rajdu za zaangażowanie i wspaniałą organizację.

  Zarząd oddziału PTTK Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE