Więcej
  Strona głównaBlogiKronika Policyjna i "Dwa słowa Komendanta"

  Kronika Policyjna i „Dwa słowa Komendanta”

  W czwartek, 19 października br. funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Warce zaplanowali i przeprowadzili skuteczną realizację w trakcie której na terenie gminy Chynów, w budynku mieszkalnym na poddaszu ujawnili i zlikwidowali nielegalną uprawę konopi oraz zatrzymali na gorącym uczynku 44-latka oraz jego 43-letnią partnerkę. W trakcie przeszukania pomieszczeń kryminalni znaleźli i zabezpieczyli ponad 1,5 kg marihuany, 19 krzewów oraz przyrządy służące do wytwarzania i przerobu środków odurzających. Zatrzymani trafili do policyjnego aresztu. Podejrzani usłyszeli zarzuty dotyczące uprawy wbrew przepisom konopi innych niż włókniste, posiadania znacznych ilości środków odurzających oraz posiadania przyrządów służących do ich wytwarzania. Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania miejscowy prokurator skierował do Sądu Rejonowego w Grójcu wniosek o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd podzielił argumentację grójeckiego prokuratora i zastosował wobec pary środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Przestępstwa te zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.

  Policjanci z Warki odnotowali kolejne oszustwa dokonane za pomocą portali społecznościowych i komunikatorów. W taki sposób przestępcy działają już od dłuższego czasu. Przestępca włamuje się na konto na portalu społecznościowym i przejmuje je. Potem pisze wiadomości, które trafiają do osób z listy kontaktów, głównie z prośbą o pożyczkę. Kilka takich prób zakończyło się przelewem pieniędzy za pomocą aplikacji mobilnej. Pokrzywdzeni byli przekonani, że pieniądze trafiły do znajomych. Niezależnie od sytuacji, należy dobrze zweryfikować osobę, która prosi o przelanie gotówki. Nawet jeśli w komunikatorze znajduje się na liście naszych kontaktów/znajomych, nie zapominajmy, że ktoś mógł włamać się na jej konto. Zadzwońmy do tej osoby i zweryfikujmy, czy faktycznie potrzebuje naszej pomocy. Tylko przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa może uchronić przed utratą pieniędzy. W dzisiejszych czasach z portali społecznościowych czy popularnych komunikatorów korzysta niemal każdy. Ponieważ portale te przyciągają tak wielu ludzi, nie pozostają obojętne także oszustom, którzy czekają, by jak najszybciej zarobić pieniądze kosztem użytkowników. Wareccy policjanci stale przypominają o bezpiecznym korzystaniu z sieci. Szybki rozwój technologii powoduje, że policjanci spotykają się ciągle z innymi metodami działania przestępców.

  W dalszym ciągu dużą „popularnością” cieszą się oszustwa z wykorzystaniem popularnych serwisów ogłoszeniowych OLX czy Vinted. Należy szczególnie uważać na wszelkie podejrzane zachowania kupujących oraz sprzedających, bo można skończyć jak pewna nieświadoma mieszkanka Warki i stracić kilka tysięcy złotych. Schemat wyłudzenia pieniędzy przez OLX-a czy Vinted jest naprawdę banalnie prosty i przez to wiele osób ogólnie nie domyśla się, że coś jest nie tak. Najczęściej oszuści podszywają się pod kupującego i piszą w wiadomości prywatnej bezpośrednio na portalu aukcyjnym lub poprzez komunikator WhatsApp, że są zainteresowani kupnem jakiegoś przedmiotu – w naszym przypadku były to ubranka dziecięce. Po krótkiej wymianie zdań sprzedający zazwyczaj otrzymuje wiadomość z linkiem, w której przestępca pisze, iż zapłacił za przedmiot lub go zarezerwował, co oczywiście nie jest prawdą i prosi o kliknięcie w hiperłącze/link w celu potwierdzenia zakupu. Po wypełnieniu danych na fałszywej witrynie przypominającej bank powinniśmy dostać jeszcze SMS-a i to właśnie tu dokonuje się ostatni krok oszustwa. Wpisanie otrzymanego kodu powoduje zazwyczaj, że udzielamy przestępcy dostępu do naszego konta czy karty płatniczej. Oznacza to, że w ciągu kilku minut możemy spodziewać się wyczyszczenia naszego konta bankowego lub przynajmniej wykorzystania limitu płatności na karcie. Dlatego apeluję o rozwagę i ostrożność, aby przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, nie paść ofiarą przestępstwa i stracić swoje pieniądze. Za popełnienie tego typu przestępstwa, sprawcom grozi do 8 lat pozbawienia wolności.

   

  „DWA SŁOWA KOMENDANTA”

  Serdecznie witam wszystkich mieszkańców miasta i gminy Warka.

  W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych większość z nas porządkuje groby najbliższych. Podczas porządkowania nagrobków przed świętem zmarłych nie wolno zostawiać torby na ławkach ani obok grobowca. Jeśli udajemy się na cmentarz tylko po to, by uprzątnąć grobowce swoich bliskich, najlepiej w ogóle nie zabierać ze sobą cennych rzeczy. Nie pozostawiajmy ich też w samochodach zaparkowanych w pobliżu cmentarzy. Staną się one łupem złodzieja, który przy okazji może też wybić szybę w samochodzie. Wystarczy przecież krótka chwila nieuwagi, a możemy stracić nasze cenne mienie. Kradzieże na cmentarzach odbywają się według prostego i podobnego scenariusza. Złodzieje obserwują osobę sprzątającą i wyczekują na moment, gdy ta oddali się, by wyrzucić śmieci lub przynieść wodę. Ich łupem padają przede wszystkim damskie torebki oraz męskie saszetki pozostawione na ławeczkach lub płytach nagrobkowych. Wybierając się na cmentarz zabierajmy tylko to, co będzie nam potrzebne. Nie zabierajmy żadnych dodatkowych dokumentów. W przypadku ujawnienia kradzieży należy natychmiast poinformować o tym Policję.

  Jesień to czas pogarszających się warunków atmosferycznych. Dlatego apeluję o zachowanie szczególnej ostrożności i przypominam o noszeniu odblasków. Wraz z nadejściem jesieni warunki drogowe nie są sprzyjające dla kierowców. Intensywne opady deszczu, mgła, wcześnie zapadający zmrok ograniczają widoczność na drodze, a mokra i śliska jezdnia znacząco wydłuża drogę hamowania. Takie warunki mają duży wpływ na stan bezpieczeństwa na drogach. Wtedy powinniśmy zachować ostrożność i dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Zadbajmy też o właściwe ustawienie świateł. Zbyt niskie może spowodować, że nie będziesz widział pieszego, a zbyt wysokie że oślepisz innego kierowcę. Jedynie ich prawidłowe ustawienie przyczyni się do zwiększenia twojego i innych bezpieczeństwa. Pieszych natomiast zachęcam do korzystania z elementów odblaskowych, które podczas jesiennej aury mają szczególne znaczenie dla ich bezpieczeństwa. Dzięki nim jesteśmy bardziej widoczni. Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były widoczne dla kierujących.

  Z poważaniem,

  Komendant Komisariatu Policji w Warce – kom. Paweł Lewandowski

   

   

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE