-3.9 C
Warka
czwartek, 30 listopada, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeMiędzypokoleniowe inicjatywy kulturalne seniorów

  Międzypokoleniowe inicjatywy kulturalne seniorów

  Jak piecze się chleb? Jak tworzy się wieniec dożynkowy? Jak zrobić dobre zdjęcia? Na te pytanie odpowiedzi poszukiwały międzypokoleniowe zespoły podczas warsztatów organizowanych w ramach Międzypokoleniowych Inicjatyw Kulturalnych przy Stowarzyszeniu W.A.R.K.A.

  „Międzypokoleniowe spotkania z kulturą”, „W kręgu tradycji – folklor łączy pokolenia” i „Fotografia i działania z nią związane” – to tytuły trzech inicjatyw przygotowanych przez grupy senioralne. Aby zrealizować inicjatywę seniorzy brali udział w warsztatach „Połącz się kulturą”, a następnie opracowali koncepcje swoich inicjatyw i zgłosili je w Konkursie ogłoszonym przez Stowarzyszenie W.A.R.K.A. Trzy zwycięskie projekty trwają do końca października, ale już teraz możemy podziwiać wyniki wspólnej międzypokoleniowej pracy.

  Klub Seniora „PoKUsa” z Jasieńca realizuje inicjatywę „W kręgu tradycji – folklor łączy pokolenia”. Działania odbywają się w Izbie Chlebowej w Laskach. Tam seniorzy wspólnie z grupą młodych przygotowali okolicznościowy spektakl interaktywny na Święto Chleba w dniu 16 września. Przekazali młodym dawne tradycje związane z przygotowaniami do Święta Plonów tj. żniwa i tworzenie wieńców dożynkowych oraz te związane z jego przebiegiem, takie jak zwyczaj dzielenia się chlebem.

  Klub Senior+ „Starówka” ze Starej Warki realizuje inicjatywę „Międzypokoleniowe spotkania z kulturą”. Na początek w dniu 30 września odbyły się warsztaty „Od ziarenka do bochenka…” połączone ze spotkaniem z kapelą ludową. Uczestnicy w malowniczej scenerii izby tradycji wspólnie przygotowali tradycyjne pieczywo, nucąc w przerwach pomiędzy kolejnymi etapami wypieku znane melodie ludowe. Dla babć była to okazja do wspomnień, dla wnuków zaś swoista podróż do przeszłości.

  Klub Seniora „Złota Reneta” z Ostrołęki z kolei realizuje inicjatywę „Fotografia i działania z nią związane”. Na początek odbyły się warsztaty dla dzieci i seniorów o tym, jak działa aparat fotograficzny i na co zwracać uwagę, robiąc zdjęcia. Nie zabrakło ćwiczeń praktycznych i wspólnych zdjęć babć z wnukami. Wiedzę zdobytą na warsztatach uczestnicy mogli wdrażać dalej, przygotowując specjalną sesję zdjęciową podczas… inscenizacji sceny ślubu!

  – Dla nas bardzo ważne jest, aby seniorzy otwierali się na współpracę międzypokoleniową i nie zamykali się wyłącznie w swoich klubach. Kultura jest świetnym tematem łączącym pokolenia – mówi Agnieszka Łeszczyńska ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A.

  Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Zadanie publiczne pn. Połącz się kulturą – międzypokoleniowe Inicjatywy Seniorów dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE