Więcej
  Strona głównaInstytucje„Budząca się Szkoła” na lekcjach języków w Ostrołęce

  „Budząca się Szkoła” na lekcjach języków w Ostrołęce

  Budząca się Szkoła to oddolny ruch zmiany systemu edukacji, a jej hasło na rok szkolny 2023 / 2024 to „Więcej wsparcia, mniej kontroli”. Tam, gdzie liczą się tylko wyniki traci się z oczu człowieka.

  W niedzielę 24 września 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Ostrołęce odbyło się spotkanie inspirujące, podczas którego Klaudia Skowrońska, nauczycielka języka angielskiego i niemieckiego, przybliżyła rodzicom ideę Budzącej się Szkoły i sposób prowadzenia przez nią zajęć właśnie w tym nurcie. Podczas 45-minutowej prezentacji nauczycielka wyjaśniła konstruktywistyczne podejście, na którym opiera się Budząca się Szkoła, a które podkreśla aktywność jednostki – ucznia w procesie zdobywania wiedzy. Rolą nauczyciela jest zaś stworzenie warunków odpowiednich do myślenia, które jest niezbędne do rozumienie pojęć i zależności między nimi. Omówiła dlaczego tradycyjna szkoła, stres i oceny cyfrowe nie motywują uczniów do zdobywania wiedzy, a działają wręcz odwrotnie. Opowiedziała z autopsji jak ograniczenie ilości sprawdzianów, wprowadzenie punktowego systemu oceniania, czyli zdjęcie z barków ucznia permanentnego poczucia zagrożenia związanego z klasówkami, pytaniem czy sprawdzaniem pracy domowej sprawiło, że uczniowie poczuli się bezpieczniej na lekcjach i tym samym stali się bardziej zmotywowani do pracy.

  Rodzice obecni na spotkaniu wykazali ogromy entuzjazm w związku z tymi zmianami a cudownym, budującym rozmowom po zakończeniu prezentacji praktycznie nie było końca.

  Przecież, aby szkoła nadążała za rozwojem cywilizacyjnym, aby uczniowie w szkole nabrali wiary w siebie i z ufnością patrzyli na otaczający ich świat  potrzeba nie tylko nauczycieli, którzy nie boją się zmian, ale także otwartych na te zmiany, świadomych rodziców, a to wszystko ma w sobie społeczność PSP Ostrołęka.

  PSP Ostrołęka

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE