Więcej
  Strona głównaInstytucjeMichalczew zielenieje - mieszkańcy zakończyli realizację projektu

  Michalczew zielenieje – mieszkańcy zakończyli realizację projektu

  Michalczewskie wały przykościelne zazieleniły się dzięki nowym krzewom i roślinom posadzonym przez mieszkańców. Było to możliwe w ramach projektu „Renowacja – Integracja”, który uzyskał wsparcie w ramach programu „Mazowsze Lokalnie”.

  Społeczność Michalczewa korzysta z terenów przykościelnych, które zostały utworzone przez pierwszego proboszcza parafii – ks. Tadeusza Stokowskiego. Niestety, pomimo wielu starań, z biegiem czasu zniszczeniu uległy ławki i wiele roślin. Grupa inicjatywna na czele z sołtys Barbarą Cieślińską i proboszczem ks. Piotrem Pałacem przygotowali projekt, aby zachować walory tego miejsca. Udało im się pozyskać grant w ramach programu „Mazowsze Lokalnie”. Stowarzyszenie W.A.R.K.A. udzieliło formalnego wsparcia, aby można było projekt zrealizować a poniesione wydatki rozliczyć.

  Projekt „Renowacja – integracja” polegał na upiększeniu przestrzeni na wałach przykościelnych – miejsca, z którego mogą korzystać mieszkańcy, pielgrzymi czy turyści. Parafia w Michalczewie składa się z dziewięciu wsi korzystających z tego terenu: Michalczew, Watraszew, Martynów, Hornigi, Borowe, Bronisławów, Zawady, Mąkosin, Janów. Wszyscy angażują się regularnie w dbanie i pielęgnowanie go.

  Na początek porządki. Zorganizowano je wakacje przed odpustem parafialnym i piknikiem. W ramach działań odświeżono zamontowane niegdyś ławki metalowe (piaskowanie, ocynk, malowanie). Kolejnym działaniem było posadzenie wieloletnich krzewów. Wspólne prace zakończono pieczeniem kiełbasek. Warto dodać, że w ramach projektu zakupiono aż 444 sadzonki. Wały kościelne zazieleniły się, zachęcając do spacerów. Jest też gdzie przysiąść, by odpocząć chwilę.

  Zapraszamy do odwiedzania i podziwiania zaangażowania mieszkańców w dbanie o podtrzymanie dzieła stworzonego przez pierwszego proboszcza.

  Info. Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

  Projekt pn. „Renowacja – Integracja” realizowała grupę nieformalną Mieszkańcy Michalczewa przy wsparciu Stowarzyszenia W.A.R.K.A. Projekt dofinansowany jest ze środków Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO oraz budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze Lokalnie”

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE