Więcej
  Strona głównaInstytucjeMłodzi turyści na „32. Szlaku ku Niepodległości”

  Młodzi turyści na „32. Szlaku ku Niepodległości”

  „Tym co zmarli za Ojczyznę

  hołd wdzięczności Polska składa.

  Im to bowiem zawdzięczamy

  wolność – polską mowę w szkole

  to, że tylko z ksiąg historii

  poznajemy dziś niewolę”.  

  (L. Wiszniewski)

  23 listopada 2023 r. warecki Oddział PTTK im. Wiktora Krawczyka zaprosił młodych turystów na trasę kolejnego rajdu szlakami walk o niepodległość. Tegorocznym motywem przewodnim była 160. rocznica Powstania Styczniowego i 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Na trasie wyprawy pojawiło się prawie 160 młodych ludzi z 10 szkół: Konar, Nowej Wsi, Wrociszewa, Michałowa, Sułkowic, Częstoniewa, Watraszewa, Ostrołęki, Zespołu Szkół Specjalnych z Grójca oraz SP nr 1 w Warce. Cztery autokary wyruszyły na trasę do Cytadeli Warszawskiej.

  Po klęsce powstania listopadowego car Mikołaj I osobiście zdecydował o powstaniu w Warszawie potężnej twierdzy, która samą swoją obecnością i wyglądem miała pokazać Polakom bezsens oporu wobec potęgi rosyjskiego zaborcy. Miała również kosztami, które należało ponieść na jej budowę, zrujnować skarbiec Polski. Cytadela powstała w latach 30. XIX wieku na skarpie lewego brzegu Wisły, na terenie wysiedlonego pod budowę folwarku Fawory i pochodzącego z XVII wieku konwiktu pijarów. Objęła swoim zasięgiem prawie 70 hektarów. 4 maja 1834 r. dokonano uroczystego otwarcia twierdzy. W jej murach umieszczono Komisję Śledczą przy naczelnym Dowódcy Armii Czynnej i Naczelniku Królestwa Polskiego, będącą centralnym organem śledczym przestępstw politycznych w Królestwie Polskim. Poza garnizonem i towarzyszącymi mu zabudowaniami znalazło się ciężkie więzienie, w którym odsiadywali wyroki m.in.: Józef Piłsudski, Roman Dmowski, ks. Piotr Ściegienny, Ludwig Waryński, Róża Luksemburg. Na stokach Cytadeli straceni zostali m.in.: Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Stefan Okrzeja, Marcin Kasprzak. Symboliczne groby zgładzonych znalazły się na cmentarzu przy Bramie Straceń. Z tego miejsca 16 listopada 1918 r. nadano w świat depeszę Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego o powstaniu niepodległego państwa polskiego.

  Turyści z ogromnym zaciekawieniem odwiedzili X Pawilon, poznali losy uwięzionych tu, w 88 celach, działaczy związanych z ruchem na rzecz odzyskania niepodległości. Wzdłuż X Pawilonu wiedzie aleja, prowadząca do Bramy Straceń  (zbudowanej jako „Wrota Iwanowskie”), obecnie Cmentarza-mauzoleum więźniów politycznych straconych w Królestwie Kongresowym. Stały tam szubienice, których szczątki wmurowane w ściany bramy widoczne są dzisiaj. Ciała straceńców były chowane bezpośrednio na stoku. Po uprzątnięciu tego miejsca w 1932 r. ustawiono symboliczne krzyże i macewy, a na ścianach bramy powieszono sześć tablic pamiątkowych z nazwiskami ofiar. Turyści wysłuchali tragicznej historii Polski i Polaków w X Pawilonie i przy Bramie Straceń. Następnie przeszli do nowo powstałego Muzeum Historii Polski, aby wraz ze swoimi opiekunami zachwycić się eksponatami dotyczącymi i tej starszej historii, i tej prawie współczesnej. Nie zabrakło wystawy związanej z działalnością Solidarności, rozwojem włókiennictwa, maszyn szyfrujących „Enigma”, strojów na przestrzeni wieków, czy też już bardzo „współczesnej” historii, czyli wojny w Ukrainie.

  Mimo że pogoda nie była zbyt sprzyjająca, turyści wrócili usatysfakcjonowani i zdziwieni ogromem ludzkiej tragedii na przestrzeni dziejów.

  Zarząd Oddziału PTTK Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE