Więcej
  Strona głównaBlogiOrszak Trzech Króli już po raz 13. przeszedł ulicami Warki

  Orszak Trzech Króli już po raz 13. przeszedł ulicami Warki

  6 stycznia 2024 r. już po raz trzynasty mieszkańcy Warki mogli uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Całe wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 13:00 Mszą Świętą w kościele pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce. Tegoroczne hasło Orszaku „W jasełkach leży!” nawiązywało do 800-lecia pierwszego przedstawienia jasełkowego, zorganizowanego przez św. Franciszka.

  Po nabożeństwie nastąpiło pożegnanie brzemiennej Maryi, która wraz z Józefem udała się do Betlejem. Zaraz po nich w świątyni pojawił się Gwiazdor, a także trzej królowie – Kacper, Melchior i Baltazar, do których dotarła wieść o nowonarodzonym Królu. Monarchowie zaprosili wszystkich do wspólnego, radosnego Orszaku, który wyruszył ulicami Warki kilka chwil po godz. 14:00.

  Wędrujących już na początku podróży wspierali Aniołowie, którzy wskazali im drogę do Betlejem, a na kolejnym etapie pielgrzymki zaprosili do przejścia przez „Bramę Anielską”. Później Orszak czekała już prosta droga do szopki, aby przywitać prawdziwego Króla, który czekał tam na wszystkich wraz z Maryją i Józefem. Hołd nowonarodzonemu oddali Trzej Królowie oraz wszyscy zgromadzeni przed szopką.

  Po błogosławieństwie księdza Pawła Witkowskiego, cały Orszak zakończyło wspólne śpiewanie kolęd, któremu akompaniowała grupa akordeonistów z Wrociszewa.

  To był piękny wspólnie spędzony czas. Oby okazji do takiego świętowania było jak najwięcej!

  Warecki Orszak Trzech Króli nie udałoby się bez pomocy i zaangażowania wielu osób, instytucji i organizacji. Główni organizatorzy – Stowarzyszenie Animator oraz Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestniczącym w tym święcie.

  W szczególności dziękujemy:

  • szkołom, które przygotowały Trzech Królów z Orszakami:
   • Szkole Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce,
   • Zespołowi Szkolno-Przedszkolnemu im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi,
   • Publicznej Szkole Podstawowej im. Zygmunta Nowickiego w Konarach,
  • Grupie akordeonistów z Wrociszewa,
  • wspierającym organizacyjnie Orszak:
   • harcerzom ze Szczepu 1 Wareckich Drużyn Harcerskich i Gromad Zuchowych,
   • Centrum Sportu i Rekreacji w Warce,
  • zabezpieczającej przemarsz Orszaku wareckiej Policji,
  • prowadzącemu Orszak Zbigniewowi Stępniowi.

  Szczególne gorące podziękowania za pomoc i zaangażowanie kierujemy dla parafii Św. Mikołaja Biskupa na czele z ks. proboszczem Pawłem Witkowskim.

  Foto: Rafał Donica / Blade Photo

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE