Więcej
  Strona głównaInstytucjeGrupa Teatralna "Wyso(c)ki Poziom" udowodniła, że potrafi stworzyć coś więcej niż tylko...

  Grupa Teatralna „Wyso(c)ki Poziom” udowodniła, że potrafi stworzyć coś więcej niż tylko magiczny klimat Świąt.

  Kolejne niesamowite przedstawienie wystawione przez teatr LO Warka. „Opowieść wigilijna” na podstawie powieści K. Dickensa.

  To już drugie w tym roku szkolnym przedstawienie, nie licząc widowiska poetyckiego poświęconego twórczości Wisławy Szymborskiej, wystawione przez znakomity teatr Liceum Ogólnokształcącego w Warce – „ Wyso(c)ki Poziom”! Pod „batutą” Dyrektor Ewy Karkowskiej i ks. Piotra Jaworskiego, licealna młodzież coraz chętniej i ambitniej podchodzi do swojej „zabawy” w teatr. Można śmiało stwierdzić, że nie jest to już tylko zabawa i sposób na miłe spędzenie czasu poza domem, ale ogrom pracy, pomysłowości, sił i animuszu – włożony w dzieła, które w rezultacie stają się swoistą interpretacją wielkich i ważnych utworów, a także popisem i może nawet piękną rywalizacją autentycznych aktorskich umiejętności.

  Tym razem wykonawcy sięgnęli po dzieło angielskiego XIX- wiecznego klasyka literatury, podziwianego i zapamiętanego na całym świecie głównie dzięki stworzeniu niezwykle „ciepłej” historii pozornie surowego i nieczułego bohatera – Ebenezera Scrooge’a. Oprócz takich wielkich powieści, jak  m.in. „David Copperfield” , „Olivier Twist” czy „ Klub Pickwica”, zasłynął ze stworzenia również całego cyklu tzw. opowieści wigilijnych, z których największą popularnością do dziś dnia cieszy się opowiadanie z 1843 r. – „ Opowieść wigilijna”.

  Wareckie koło teatralne wybrało tę właśnie wzruszającą i nastrojową historię – dzięki jej ciekawej scenografii, uniwersalnej, nie tylko „bożonarodzeniowej” wymowie oraz możliwości ciekawego odtworzenia wydarzeń na skromnej szkolnej scenie. Czy młodzi aktorzy sprostali tym wymogom i zrealizowali niełatwy do osiągnięcia cel – wzbudzenia refleksji, wzruszenia, pouczenia, a także zaskoczenia publiczności? Mnóstwo dyskusji i przychylnych komentarzy, a także za każdorazowym pokazem – pełna po brzegi sala widzów, ogromne owacje… – na pewno są tego potwierdzeniem.

  W główną rolę wcielił się znany ze wspaniałej kreacji Rejenta z niedawno jeszcze wystawianej „Zemsty”- niezrównany uczeń klasy 3a, Szymon Nowak. To niepospolita osobowość, charyzmatyczny i grający jakby „od niechcenia”, bo zawsze niesamowicie naturalny w gestach, słowach i za każdym razem, choć w tej samej roli – widziany w innych, spontanicznych ruchach. Jego interpretacja postawy głównego bohatera to na pewno wynik dogłębnego przeanalizowania sytuacji, w jakiej za czasów wiktoriańskiej Anglii się znalazł- zaznaczenie koszmarnych podziałów społecznych, a także motywu traumatycznego dzieciństwa Scroge’a oraz jakże mocno zakamuflowanej, tęsknoty do ludzi i degradującej życie samotności – to wszystko doskonale przedstawił młody uczeń wareckiego liceum… I widać, że wielka literatura oraz paraboliczność zawartych w niej treści – są mu bardzo bliskie.

  Zaskoczyli publiczność także inni – wrażliwcy, bo śmiało tak można nazwać tych wszystkich, którzy z taką autentycznością pokazali ból istnienia, biedę, a także wartość relacji międzyludzkich, uczucia i bezwartościowe chwile szczęścia – gdy przestajemy myśleć tyko o sobie… To zespół złożony z uczniów różnych klas, ale na pewno trzeba docenić tych debiutujących: Wiktoria Kopyt z klasy 1c, Zuzanna Rogala z klasy 2a, Marcel Dyga z klasy 1a, Oliwier Kwapisiewicz z klasy 3a. To ich pierwsze, niezwykle udane wystąpienie i już wiadomo, kto rzetelnie zastąpi w przyszłym roku odchodzących niestety z zespołu – maturzystów.

  Scenografia i muzyka, to elementy, które miały w tym widowisku tak samo ważne znaczenie, jak gra aktorska. Sceneria przedstawiała głównie kącik pracy Scroge’a i Boba w kantorze, ale momentami zmieniała się w salonik w domu Freda, a także ponurą komnatę skąpca. Poszczególne sceny z przeszłości zgrabnie wplatane były w czas ze snów- mar bohatera i działy się głównie na dole pod sceną, a symboliczne Duchy zjawiały się w chwilach grozy, nerwowego oczekiwania, pod osłoną nocy- przy głośnym wybijaniu godziny z zegara, często wyłaniając się z niespodziewanych zakątków… Charakteryzacja tych postaci była osobliwa, każdy wyróżniał się istotnym atrybutem, niektóre – przerażające, ale niektóre też powabne, przypominające tęsknotę do sielskich uczuć z dzieciństwa…

  Ponurą beznadziejną aurę stworzyła też ostatnia ze zjaw- odsłaniając nagle ścianę z wymownym, artystycznie namalowanym grobem (dzieło Sary Leonardziak), w którym niebawem, bez niczyjego wzruszenia, miał bezlitośnie spocząć chciwy niewdzięcznik.

  Głośna muzyka nasuwająca odpowiednie do scen uczucia, a także niesamowity pokaz tańca- belgijki, wykonany przez rozbawione towarzystwo z młodzieńczej przeszłości  bohatera, tajemniczy nastrój wzmocniony przez światła i kolorowe „dymy”, przemyślana i celnie dobrana choreografia, skupienie na każdym najmniejszym ruchu scenicznym- to wspólne dzieło pracowitej młodzieży i reżysera oraz autora scenariusza tej niecodziennej sztuki – Pani Dyrektor Ewy Karkowskiej.

  Przedstawienie można było oglądać „ na deskach” licealnej sceny przez trzy dni – od 5 do 7 stycznia 2023 r., a także oddzielnie, w ciągu tygodnia grane było dla chętnych klas ze szkół podstawowych.

  Długotrwała nauka trudnych do zapamiętania kwestii, dziesiątki godzin poświęconych na próbach, walka z tremą i własnymi słabościami, lęk, czy tym razem nie „zawalę” całości przez jeden niewłaściwy ruch lub słowo… No i mnóstwo zaległego materiału do uzupełnienia- z lekcji, które akurat zostały opuszczone z powodu przygotowań do przedstawienia. Ale ci młodzi uczniowie są tego w pełni świadomi i wszystkimi siłami próbują sprostać trudnemu zadaniu pogodzenia nauki w szkole- z rozwijaniem wielkiej teatralnej pasji. Bo nagrodą jest coś bezcennego – własna satysfakcja z poświęcenia, trudu i nie-„ byle jakiego” – bycia…  Magia życia.

  Agnieszka Rudnicka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE