FOMO (ang. fear of missing out) to obawa, że coś istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. Problem ten dotyczy znacznej liczby Polaków. W grupie młodych ludzi, w wieku 15–19 lat, wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż… 94%.
Powszechność tego zjawiska skłania do podejmowania działań profilaktycznych. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi przygotowano autorski scenariusz poruszający tę kwestię. Pomysłodawczynią spektaklu profilaktycznego pt. „Smartphone” była Anna Wiktorowska – pedagog szkolna. Do współpracy zaprosiła nauczycieli: Judytę Grzelec, Łukasza Woźniaka i Paulinę Szulczewską oraz niezwykle utalentowanych uczniów: Natalię Krawczyk, Annę Sobczak, Pawła Sieradzkiego, Kacpra Czamarę, Zuzannę Bator i Karolinę Jarząb. Warto dodać, że Kacper i Ania nie tylko wspaniale odegrali swoje role, ale także stworzyli oryginalne słowa piosenek, wykonywanych podczas spektaklu.
Przesłanie spektaklu, zwracające uwagę na zagrożenia wynikające z uzależnienia od telefonu komórkowego i konieczności stałego kontrolowania mediów społecznościowych, wzmocniła wypowiedź zaproszonych gości – asp. szt. Eweliny Kozdruj i mł. asp. Marcina Brzezińskiego z Wydziału Prewencji Komendy Powiatowej Policji w Grójcu. Zwrócili oni uwagę, że każdy jest odpowiedzialny za dokonywane przez siebie wybory, które mogą mieć wpływ na dalsze życie człowieka.
Przeciwdziałanie uzależnieniom ma ogromne znaczenie szczególnie w procesie dorastania, dlatego na spektakl zaproszeni zostali uczniowie klas siódmych i ósmych z pobliskiej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Nowej Wsi. Podczas krótkiego spotkania z Anną Dacką – dyrektor CKZiU – zostali zapoznani z ofertą edukacyjną naszej szkoły.
W trosce o dobro młodzieży w naszej szkole podejmuje się szereg działań wychowawczych i profilaktycznych. Znajomość środowiska naszych uczniów pozwala szybko reagować na zaobserwowane u nich niekorzystne zjawiska społeczne, pomagać w radzeniu sobie z problemami i rozwijać właściwe postawy.
Ewa Malowaniec – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi