Więcej
  Strona głównaInstytucje„Kopciuszek i szklany sufit”- niesamowita sztuka o współczesnej kobiecości w LO Warka

  „Kopciuszek i szklany sufit”- niesamowita sztuka o współczesnej kobiecości w LO Warka

  Tym razem to było całkiem inne przedstawienie grupy „Wyso(c)ki Poziom”. O odmiennym niż wcześniejsze sztuki klimacie, o bardzo aktualnej tematyce, paradoksalnych zwrotach akcji i niezwykle zaskakującym przesłaniu…

  Kto oglądał, na pewno miał momenty rozczulenia, ale też rozbawienia, czując przy tym zapewne również w sercu nutkę sentymentalizmu. Bo to opowiadanie o tym, co aktualne od lat, o naszych pragnieniach, tęsknotach, kobiecych aspiracjach, niespełnionym powołaniu, a także o niewygodnych rolach, w które niestety często wbija nas życie.

  Książka autorstwa Laury Lane i Ellen Haun – całkiem niechcący wpadła Dyrektor Ewie Karkowskiej w ręce. Twierdzi, że kiedy zobaczyła okładkę i przeczytała kilka wyrwanych z kontekstu zdań, od razu wiedziała, że wystawi ją z uczniami na scenie. Złożyło się tak, że akurat na wiosnę, i akurat prawie na Dzień Kobiet.

  Sztuka była podzielona na pięć części – pięć „baśni”, które tylko z początku jednak przypominały tradycyjną fabułę. W miarę wchodzenia w relację z drugą osobą, zaczynały się „schody”. Bo na początku rzeczywiście chce się i wydaje, że wszystko potoczy się jak z płatka. Intryguje nas nowość i nasza w tej nowości znamienna rola… Jako kobiety – oczekujemy cudownego księcia na białym koniu, który od pierwszego wejrzenia zaakceptuje wszystkie nasze cechy i uzna za urocze. I my wtedy jesteśmy w stanie dla kogoś tak oddanego głowę stracić… Ale stopniowo, stopniowo – nadchodzi wielkie „bum”. Nie tak przecież miało być. Książę jest zbyt pewny siebie i przyzwyczajony do łatwych, krótkich, ograniczonych gestów uznania. Calineczka przekonuje się, że życie z Królem Elfów będzie zbyt nudne i jednostajne, a ona pragnie wrażeń. Zresztą elegancki królewicz chce tylko zaspokoić swoje ambicje – reprezentatywne. Władcza macocha z „Królewny Śnieżki” przez swój upór i pychę nie potrafi nawiązać prawidłowych relacji z otoczeniem i tak naprawdę jest samotna i nieszczęśliwa. Czerwony Kapturek to młoda dorastająca dziewczynka narażona na agresję i rozczarowania w zdemoralizowanym świecie. A Kopciuszek, zamiast romantycznie się zakochać, zagorzale walczy o równouprawnienie.

  Czy szklany sufit schematów i konwenansów, mitów dotyczących zarówno pięknych, delikatnych, troszkę lubiących być pokrzywdzonymi przez los kobiet oraz odważnych, gotowych góry przenosić, troskliwych i szlachetnych mężczyzn zostanie rozbity? Nasi niezwykle mocno zespoleni ze swoimi rolami aktorzy świetnie to pokazali.

  Nie trzeba już chyba przedstawiać z osobna wszystkich młodych aktorów, jacy po raz kolejny, w sposób spontaniczny, naturalny, wcielili się w wymagające, bo dwuwymiarowe role baśniowych bohaterów. Jak uczą się tak szybko i perfekcyjnie tekstów? Kiedy znajdują czas na teatralne spotkania? Skąd czerpią motywację i zapał do tak częstej „zmiany masek”? Co im pomaga zrozumieć i przeniknąć skomplikowane psychologicznie charaktery swych postaci? Są młodzi i pełni zapału, ale też niezwykle ciekawi świata – i to dodaje im skrzydeł. By sztuka mogła zostawić tak wiele cennych przemyśleń, trzeba ją poczuć i umieć zagrać nie tylko werbalnie, ale całym sobą. I tu niezbędny jest talent!

  Perfekcyjnym reżyserem kolejnego udanego przedstawienia szkolnego teatru „Wyso(c)ki Poziom” w wareckim liceum była Ewa Karkowska. Spektakl odgrywano przez trzy dni z rzędu. Szczególny wymiar miał ostatni pokaz, gdyż uhonorowano wtedy uczniów wyjątkowo zasłużonych w tym zakresie, tych, którzy poświęcili się tej pasji przez cały czas trwania swojej edukacji w LO – przez cztery lata. Julka Biedrzycka, Sara Leonardziak, Damian Włodarczyk – w tym roku przygotowują się do matury i kończą swoją niezapomnianą przygodę ze szkolną sceną. Zostali przez Dyrekcję obdarowani serdecznymi uściskami, kwiatami i artystycznie wykonanymi albumami ze zdjęciami – wspomnieniami ze wszystkich swoich odegranych na deskach liceum ról.

  Oj, łezki w oczach się zakręciły…

  Co będzie dalej? Repertuar ciekawych dzieł współczesnych i z klasyki literatury jest ogromny. A młodzieży w wareckim liceum także przybywa. Czy będzie siła, aby to dalej na tak wysokim poziomie pociągnąć? Serca nie brakuje.

  LO Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE