Więcej
  Strona głównaInstytucjeWycieczkowo w LO Warka

  Wycieczkowo w LO Warka

  „Litwo, Ojczyzno moja! Ty jesteś jak zdrowie…”

  Wczesnym rankiem w poniedziałek, 8 kwietnia młodzież z Liceum w Warce wraz z opiekunami: Ewą Karkowską – dyrektorem Liceum i polonistką, Arturem Kaczmarkiem – nauczycielem historii, ks. Piotrem Jaworskim – katechetą, wyruszyła na wycieczkę na Litwę – śladami Wielkich Polaków na tej ziemi (m.in.: Piłsudskiego, Mickiewicza, Ogińskiego) zorganizowaną przez biuro podróży TAK!

  Pierwszego dnia pobytu po przyjeździe oglądaliśmy przepiękne zabytki Wilna – kościół św. Ap. Piotra i Pawła na Antokolu, groby słynnych Polaków na cmentarzu na Rossie (Józefa Piłsudskiego, hr. Ogińskiego i wielu innych), potem zobaczyliśmy starówkę wileńską z katedrą wileńską wraz z kaplicą z relikwiami św. Kazimierza królewicza. Wchodząc w mury miasta – modliliśmy się przed łaskami słynącym obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej. Zajrzeliśmy także na Uniwersytet Wileński, którego pierwszym rektorem był Piotr Skarga. Jednak przede wszystkim poznawaliśmy w tym mieście wileńskie losy Adama Mickiewicza, odwiedzając miejsca jego zamieszkania, pracy. W tym wspomniane wcześniej uniwersytet, Ostrą Bramę oraz inne opisywane przez niego w utworach (więzienie, cela Konrada itd.)

  W kolejnym dniu pojechaliśmy – wciąż śladem naszego wieszcza – do Kowna, gdzie zwiedzaliśmy zabytki starego miasta i szkołę, w której uczył Mickiewicz, a także przepiękną katedrę. Potem poszliśmy na tzw. Nowe Miasto – wybudowane w latach 20-tych ubiegłego wieku, z mnóstwem domów wybudowanych w stylu modernizmu. Po drodze zjedliśmy wspaniałe drożdżowe bułeczki wypiekane w najsłynniejszej kowieńskiej piekarni.

  Ostatni dzień był poświęcony wspólnej historii Litwy i Polski – zwiedzaliśmy zamek księcia Witolda w Trokach i oglądaliśmy domki karaimów. Udało się także posmakować smakołyków kuchni karaimskiej – przepysznych kibinów i wspaniałego rosołu.

  Następnego dnia – 12 kwietnia w piątek, zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy wieczorem do Warki.

  Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

  3 kwietnia, klasy 1B i 2B, pod opieką nauczycielek – Teresy Ciak, Urszuli Jaworskiej i Honoraty Norberciak odwiedziły Centrum Nauki Kopernik.

  Tym razem, poza zwiedzeniem wystaw i przeprowadzeniem licznych eksperymentów, zobaczyliśmy rozgwieżdżone niebo w Planetarium, a część grupy obejrzała pokaz „Muzyczne prądy” w Teatrze Wysokich Napięć. Na zakończenie podzieliliśmy się na 3 grupy i wzięliśmy udział w zajęciach w laboratoriach: robotycznym, chemicznym i biologicznym.

  Wycieczka do Częstochowy

  3 kwietnia 2024 r. maturzyści z naszego Liceum w Warce wraz z wychowawczyniami Iwoną Masiewicz i Mariolą Rękawik oraz ks. Piotrem Jaworskim udali się na pielgrzymkę do Matki Bożej na Jasną Górę. Modliliśmy się przez wstawiennictwo Maryi Jasnogórskiej o pomyślne zdanie matury i o dobre studia.

  LO Warka

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE