Warsztaty samoobrony

Warsztaty samoobrony

Jeżeli idąc samotnie ciemną ulicą czujesz paraliżujący strach… to znak, że czas zadbać o siebie i przyjść na Warsztaty z Samoobrony by stać się Bezpieczną Warczanką!

22 lutego 28 kobiet uczestniczyło w warsztatach z samoobrony. Zostały one zorganizowane przez Komisariat Policji w Warce w ramach projektu „Akademia dzielnicowego – Razem dla lokalnego bezpieczeństwa” realizowanego w ramach programu „Razem bezpieczniej”. Dzielnicowa mł. asp. Aneta Ścisłowska postanowiła zaproponować kobietom zajęcia, na których nauczą się jakie stosować techniki w sytuacjach zagrożenia. Uczestniczyły w nim kobiety w różnym wieku i o różnych warunkach fizycznych.

Zajęcia odbyły się we współpracy z Centrum Sportu i Rekreacji w Warce, gdzie udostępniono dogodną salę i sprzęt do ćwiczeń dla licznie przybyłej grupy. Szkolenie rozpoczęło się od nauki rozpoznawania sytuacji zagrożenia i unikania ich, treningu pewności siebie i zachowania przy spotkaniu z napastnikiem. Uczestniczki uczyły się reagować stosownie do poziomu zagrożenia i w miarę postępów rozwiązywania konfliktów poprzez fizyczną i słowną samoobronę.

Po pokazach i słowie wstępu panie ćwiczyły w parach. Taka forma pozwoliła wszystkim uczestniczkom zajęć w sposób prosty i naturalny opanować strach wywołany brutalnością napadu, kształtując podstawowe nawyki obronne. Przekazywane fundamentalne zasady bezpieczeństwa osobistego pozwolą wyjść obronną ręką z wielu sytuacji.

Ale jak mówił instruktor Przemek – najważniejsze jest nasze życie i pierwszy odruchem – o ile to możliwe – jest ucieczka. Jeżeli napastnik już nas łapie wtedy stosujemy babskie triki aby się obronić.

Zajęcia skupiały się na prewencji napaści, gwałtu, rozwoju poczucia własnej siły i wartości bojowej, umiejętności wczesnego dostrzegania sygnałów o zbliżającym się niebezpieczeństwie.

Choć to dopiero mały krok, grupa kobiet zyskała cenną wiedzę i nabyła podstawowe techniki działań w sytuacjach zagrożenia. Zdobyte umiejętności warto powtarzać, trenować i udoskonalać. Zajęcia prowadzone były przez trenera Przemysława Żaka – instruktora posiadającego wieloletnie doświadczenie oraz praktykę zawodową i chor. SOP Mariusza Kapczyńskiego.

Mamy nadzieję że uda nam się w najbliższym czasie zorganizować na terenie CeSiRu kolejne zajęcia tego typu.

CeSiR Warka

Udostępnij:
← Katyń 1940, Smoleńsk 2010… Warka pamięta! Wrociszew w walce o czyste środowisko - zbiórka surowców wtórnych →

Dodaj komentarz