Przedstawiciele wareckich seniorów na Mazowieckim Sejmiku Senioralnym

Przedstawiciele wareckich seniorów na Mazowieckim Sejmiku Senioralnym

7 czerwca studentki z wareckiego UTW brały udziały w IV Mazowieckim Sejmiku Senioralnym.

W Teatrze Rampa wszystkich zgromadzonych przywitała Elżbieta Lanc, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego wraz z kierownictwem Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, Aleksandrem Kornatowskim, p.o. dyrektora, oraz zastępcą dyrektora, Pełnomocnikiem Zarządu Województwa Mazowieckiego ds. Polityki Senioralnej. Uczestnicy piątkowego spotkania dowiedzieli się m.in. czym jest przemoc, jak jej unikać i gdzie szukać pomocy w chwilach zagrożenia.

Sejmik Senioralny już na stałe wpisał się do kalendarza imprez integrujących środowisko seniorów z całego Mazowsza. W tym roku w spotkaniu wzięli udział również przedstawiciele gminnych rad seniorów, uniwersytetów trzeciego wieku, klubów seniora, organizacji pozarządowych, Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. To nie tylko okazja do integracji, ale przede wszystkim do spotkań z ekspertami i podejmowania dyskusji na ważne dla seniorów tematy. To ważna inicjatywa zwłaszcza, że co piąty mieszkaniec Mazowsza jest seniorem (65+), a według prognoz, w perspektywie kolejnych 20 lat, ludzi w starszym wieku będzie przybywało. Dr. Krzysztof Martyniak z Instytutu Socjologii UW mówił o godności seniora, poczuciu sprawiedliwości ,w wykładzie „Nie chcę być przeźroczysty”. Zapoznaliśmy się z nowymi programami pilotażowymi m.in. tele – opaską, kopertą życia..

Funkcjonariusze z Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu, przedstawili i omówili narzędzia komunikacji elektronicznej „Moja Komenda” i Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wzięli również udział w panelu dyskusyjnym wspólnie z przedstawicielami Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Notarialnej oraz Urzędu Kontroli Konsumentów i Konkurencji. Podczas rozmów poruszono m.in. problem oszustw dokonywanych na osobach starszych, w tym metody manipulacji stosowane przez oszustów oraz sposoby zapobiegania i ochrony przed staniem się ofiarą w tej kategorii przestępstw. Uczestnicy włączali się w dyskusję, a eksperci udział w panelu udzielali porad: jak zabezpieczyć majątek, akty notarialne – co jest dla nas najlepsze, umowy darowizny dożywotnie, pozbawienie zachowku, wydziedziczenie… .

Na zakończenie trio z Targówka przypomniało nam piosenki z lat młodości przy których śpiewała cała sala, m.in. „Złamano już tyle serc”, „Przebacz mi mamo”, „Goodbye my love goodbye ”…

W spotkaniu wzięło udział ponad 100 przedstawicieli środowisk senioralnych z terenu Mazowsza. Sejmik Senioralny Województwa Mazowieckiego, uwzględniając tematykę i aktywny udział uczestników, wpisuje się w obchody Światowego Dnia Praw Osób Starszych.

Przedstawicielki wareckiego UTW – Krystyna Pączek, Grażyna Jagiełło oraz Halina Fruba z UTW i Klubu Seniora Czerwone Jabłuszko z Nowej Wsi przekazały w swoich grupach cenne informacje zdobyte na Sejmiku.

Grażyna Jagiełło – UTW Warka

Udostępnij:
← XXI „Wieczór z Kulturą” dedykowany Moniuszce Grali o Puchar Burmistrza Warki →

Dodaj komentarz