Oddaliśmy hołd Powstańcom Listopadowym

Oddaliśmy hołd Powstańcom Listopadowym

29 listopada, w 190. rocznicę Nocy Listopadowej mieszkańcy Warki uczcili pamięć Piotra Wysockiego – bohatera, który stanął na czele Sprzysiężenia Podchorążych i zapoczątkował wielki zryw Polaków w walce o wolność – Powstanie Listopadowe. Niestety, tegoroczna rocznica wybuchu Powstania nie mogła być celebrowana w pełnej krasie ze względu na panującą pandemię.

W miejscach pamięci o Piotrze Wysockim znajdujących się na terenie Warki zostały złożone kwiaty i zapalone znicze:

  • Przed pomnikiem Piotra Wysockiego kwiaty złożyły delegacje samorządu Gminy Warka oraz Powiatu Grójeckiego,
  • W miejscu, gdzie stał dom Piotra Wysockiego kwiaty złożyli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Wysockiego w Warce,
  • Na grobie Piotra Wysockiego kwiaty złożyła dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce, przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej WARKA oraz Związku Kombatantów RP i BWP oddział w Warce. Zostały także zapalone znicze przez przedstawicieli Klubu Gazety Polskiej w Warce oraz Towarzystwa Miłośników Miasta Warki im. K. Pułaskiego.

O godz. 16:00 w kościele pw. Matki Bożej Szkaplerznej odbyła się Msza św. w intencji Ojczyzny, bohaterów walczących w Powstaniu Listopadowym oraz Piotra Wysockiego. Liturgia została poprowadzona przez ks. proboszcza Jarosława Kucharczyka, który przypomniał podczas kazania o tym jak istotna jest pamięć o Powstaniu Listopadowym jako zrywie społecznym, którego celem było odzyskanie wolności i jak ważne dziś dla każdego Polaka powinny być słowa stanowiące maksymę życia Piotra Wysockiego i wyryte na jego grobie „Wszystko dla Ojczyzny, nic dla mnie”.

W nabożeństwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele Samorządu Warki i Samorządu Powiatu Grójeckiego: Burmistrz Dariusz Gizka, Wiceburmistrz Teresa Knyzio, Radni Rady Miejskiej w Warce – Przewodnicząca Aldona Rzeźnik, Wiceprzewodniczący Paweł Maciejewski, Iwona Sekuła, Adam Nowak, Tomasz Rawski i Leszek Żelechowski oraz Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba i Radni Powiatu Grójeckiego – Grażyna Kijuc i Cezary Kołodziejski.

Uroczystość w kościele transmitowana była na platformie Facebook na stronie Dworek na Długiej. Zobacz transmisję TU.

Organizatorzy uroczystości – Samorząd Miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce oraz Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o. dziękują delegacjom za złożenie kwiatów oraz wszystkim uczestnikom za obecność podczas tak ważnego dla kraju jak i dla Warki święta.

 

Zachęcamy do obejrzenia multimedialnej wersji komiksu o Piotrze Wysockim oraz Powstaniu Listopadowym na stronie www.owysockim.pl

Galerię zdjęć ZOBACZ TU

Udostępnij:
← Nowe inwestycje w Rodzinnych Ogródkach Działkowych Bardzo dobra współpraca Burmistrza Warki z władzami Powiatu Grójeckiego →

Dodaj komentarz