13.2 C
Warka
czwartek, 28 września, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiWarecki rok 2013 - część druga

  Warecki rok 2013 – część druga

  Pierwsza część podsumowania wareckiego roku 2013 znajduje się TUTAJ.

  Wakacje (lipiec, sierpień)

  Popis orkiestr dętych na wareckim rynku, który rozpoczął wareckie wakacje, jednoznacznie wskazał, że motywem przewodnim tego lata ma być muzyka. I tak też się stało. Dźwięki różnych stylów towarzyszyły warczanom podczas niemalże wszelkich eventów organizowanych na terenie Warki  w lipcu i sierpniu . Po raz kolejny brzmienie koncertu SpłyWarka urozmaicało letni czas warczan, a już trzecia edycja konkursu Warka Music Show wyłoniła lokalne gwiazdy mikrofonu.
  Po raz kolejny wakacyjną zabawę zwieńczyło Święto Warki, które rokrocznie gromadzi setki warczan. W tym roku mieszkańcy Warki bawili się w rytmie piosenek Zbigniewa Wodeckiego i Danzela. Nowym elementem tegorocznych wareckich wakacji był pionierski dzień sportu i zdrowego trybu życia. Warka Fitness Day to święto lokalnego zamiłowania do fitnessu i zdrowego trybu życia. Pierwsza odsłona tego wydarzenia zgromadziła liczną rzeszę entuzjastów aktywności fizycznej i dobrego samopoczucia.
  Wakacyjna beztroska i swoboda nie pozbawiła mieszkańców chęci do aktywizacji i współdziałania. Z inicjatywy Marcina Wojciechowskiego w tegoroczne wakacje w Warce powstała wersja lokalnego lipdubu, czyli teledysku promującego Warkę i jej społeczność.

   

  Wrzesień

  Wraz z końcem wakacji dla Warki nastał czas wielkich powrotów. Uczniowie ponownie udali się do szkół, osoby wypoczywające na urlopach do pracy, Reprezentacja Polski w piłce nożnej zaś powróciła do Warki. Drugiego dnia września rozpoczęło się już drugie w 2013 roku zgrupowanie biało-czerwonych w Hotelu Farma Sielanka nad Pilicą. Krajowa jedenastka przygotowywała się do meczów eliminacyjnych Mistrzostw Świata Brazylia 2014.Kolejnym wrześniowym powrotem było ponowne rozstawienie się Jarmarku Książęcego w Warce.  Dzięki zaangażowaniu Lokalnej Grupy Działania mieszkańcy Warki mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii i poznać średniowieczne zwyczaje związane z handlem i życiem codziennym ówczesnych ludzi. We wrześniu również, po raz kolejny Browar Warka otworzył swoje drzwi na zwiedzających. Tegoroczny dzień otwarty browaru ponownie zebrał rzeszę mieszkańców zainteresowanych wnętrzem budynku, który jest jednym z symboli Warki.
  Gdy w maju sadowników dotknęła plaga gradu, nikt z osób pracujących w tym fachu nie spodziewał się, że za niespełna cztery miesiące będzie musiał borykać się z kolejnym dokuczliwym zjawiskiem. Sezon zbiorów owoców, który rozpoczął się we wrześniu przyniósł ze sobą plagę w postaci braku rąk do pracy. Problemy z przyjazdem pracowników z krajów Europy Wschodniej spowodował, że sadownicy z niepokojem zaczęli patrzeć w stronę końca zbiorów.

  Październik

  Dziesiąty miesiąc był swoistą kontynuacją tego pierwszego. Jak w styczniu Burmistrz Dariusz Gizka zapowiedział, że w 2013 roku nastąpi zwrot w sprawie budowy nowego oddziału przedszkolnego, tak w październiku słowa dotrzymał.  W dziesiątym miesiącu zakończył się przetarg na budowę przedszkola, który wygrała rodzima firma Zielone Winiary. Cena całego przedsięwzięcia wraz z wykonaniem projektu wyniosła 5 141 400 PLN. Jednak cała ta kwota nie pomniejszy gminnego budżetu. W rozliczeniu deweloper realizujący projekt budowy nowego oddziału przedszkolnego otrzyma działkę, na której znajduje się stare przedszkole oraz dopłatę, którą będzie równowartość różnicy pomiędzy kosztem inwestycji a wartością działki, na której znajduje się obecny oddział.

  Listopad

  Listopad tradycyjnie rozpoczął się od uroczystości dni Wszystkich Świętych. W tym czasie na terenie starego cmentarza w Warce odbyła się kolejna już kwesta, podczas której zbierane były pieniądze na renowację nagrobków. Podczas tegorocznej zbiórki zebrano rekordową kwotę – blisko 11 000 PLN.
  Wydarzeniem, które w listopadzie zelektryzowało i pobudziło lokalna społeczność było odwiedzenie Warki przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Głowa Państwa przyjechała do Warki 18 listopada. Celem wizyty prezydenta było spotkanie z samorządowcami z regionu radomskiego i rozmowa nt. polityki prorodzinnej prowadzonej właśnie przez te jednostki organizacyjne. W listopadzie również nastąpiło rozpoczęcie prac budowlanych związanych z powstawaniem nowego przedszkola.

  Grudzień

  Koniec roku 2013 jak na prawdziwe zakończenie przystało, obfitował w finalizację wielu rozpoczętych przedsięwzięć. Najważniejszym zwieńczeniem było uroczyste otwarcie ulic Senatorskiej, Franciszkańskiej i Pułaskiego, które tym samym zakończyło trwającą kilka miesięcy modernizację tychże ulic. Tak jak w listopadzie Warkę odwiedziła głowa państwa, tak w grudniu do miasta zawitała jedna z głów polskiego kościoła. Biskup Rafał Markowski, który w grudniu został mianowany biskupem pomocniczym Archidiecezji Warszawskiej, odwiedził Warkę, w której w latach 1982 – 1985 pełnił posługę kapłańską jako wikariusz. Biskup Rafał Markowski odprawił uroczyste Msze Święte w dwóch wareckich parafiach.  2013 rok mieszkańcy Warki mieli okazję pożegnać na miejskim sylwestrze, który został zorganizowany na rynku.

  Warecki rok 2013 przeszedł do historii. Dla jednych będzie to historia piękna, do której chętnie powraca się we wspomnieniach, dla innych zaś czarna przeszłość czekająca na uśpienie w zakamarkach pamięci. Jednak niezależnie od tego, jakim kwalifikatorem opatrzymy ten miniony liczebnik, to musimy zgodnie przyznać, że było to bogate 365 dni, które zaobfitowało w wydarzenia, o których w grudniu 2012 roku podczas snucia wizji na temat 2013 roku byśmy sobie nawet nie pomyśleli.  A takie myślenie, zmultiplikowane przez inne osoby, niemalże natychmiastowo przyklei rokowi 2013 etykietę – pozytywny.

  Przed nami nowy rok 2014. Tajemnicze 365 dni powodują, że znowu pomyślimy o nich z dozą ostrożności, a nawet lęku. Niezależnie od tego, co przyniesie Warce i jej mieszkańcom los w 2014 roku, to powierzchownie możemy zarysować sobie kościec wareckiego roku 2014. W budżecie Miasta i Gminy Warka, który w grudniu 2013 radni uchwalili znajduje się kilka inwestycji, które będą się przewijały przed miesiące 2014 roku. Na pewno prymarną inwestycją jest budowa przedszkola, której zakończenie przewidywane jest na jesień. Ratusz zaplanował kolejne inwestycje między innymi przebudowę ulic Nowakowskiego i Słowackiego, przebudowę parku przy ul. Franciszkańskiej, budowę kolejnych odcinków oświetleń etc.
  Zatem planowane inwestycje będą kontynuacją rozwoju miasta i gminy Warka. Jednak pomimo tej kontynuacji, rok 2014 nie będzie wcale podobny i analogiczny do tego 13. czy nawet 12. Ten rok, to czas wyborów. Do parlamentu europejskiego i samorządowych. Dlatego teraz na wszelkie wydarzenia należy patrzeć nie tylko jak na coś pozytywnego bądź nie, ale także jak na część szerszego planu, który przyjdzie nam za jakiś czas ocenić.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE