Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejUlep sobie anioła albo... kubek

  Ulep sobie anioła albo… kubek

  Glina. Dla jednych zwyczajna bryła ziemi, dla innych to odskocznia, pasja i źródło nieustających odkryć. Każde spotkanie z nią to magiczny kontakt niczym nieograniczonej wyobraźni człowieka z nieskończonością kształtów, faktur i barw. O zajęciach ceramicznych w „Dworku na Długiej” w Warce rozmawialiśmy z instruktorką – Katarzyną Kwiatkowską z pracowni Smokfa.
  Czym są warsztaty ceramiczne?

  Warsztaty ceramiczne w wareckim „Dworku na Długiej”, to cotygodniowe otwarte zajęcia dla dzieci i dorosłych, na których uczestnicy wykonują swoje własne rzeźby, ozdoby, kubki, miseczki, patery czy też elementy do wyrobu biżuterii. Wszystkie gotowe prace mogą potem zachować dla siebie lub podarować bliskim w prezencie. Zanim uczestnicy przystąpią do dzieła, poznają podstawowe metody kształtowania ceramiki i szkliwienia, a ja czuwam nad techniczną poprawnością wykonywanych prac, podpowiadam jakich użyć materiałów i inspiruję.

  Do kogo zajęcia są skierowane?

  Bezwzględnie do wszystkich. Ceramika jest dla każdego, niezależnie od wieku. Co ważne, nawet nie trzeba posiadać wyjątkowych zdolności plastycznych, aby ulepić sobie miseczkę czy kubek. W warsztatach mogą wziąć udział już 3-letnie pociechy, które pod opieką rodziców fantastycznie rozwijają swoje umiejętności manualne. Często zdarza się, że rodzice wysyłają swoje starsze dzieci z gotowymi pomysłami na lepienie, albo próbują sami. Wszystkim gwarantuję ogromną satysfakcję i radość z samego procesu tworzenia.

  Dlaczego warto przyjść? Co zajęcia dają dzieciom, a co dorosłym?

  Ceramika nie tylko rozwija zdolności manualne. To bliskie spotkanie ze sztuką, zwiększenie wrażliwości. W czasie zajęć uczestnicy ćwiczą skupienie, wyciszają się, uczą cierpliwości i dokładności, jednocześnie bawiąc się formą. Warsztaty to ciekawy sposób na stworzenie wyjątkowych prezentów, takich od serca, wykonanych od początku do końca dla konkretnej osoby, co znacznie podnosi wartość sentymentalną przedmiotów. Za nami Boże Narodzenie, Dzień Babci i Dziadka, wkrótce walentynki, potem Dzień Kobiet, Dzień Matki – okazji nigdy nie brakuje. Ponadto można poznać bardzo ciekawych, pomysłowych ludzi, o podobnej wrażliwości, oderwać się od rutyny i codziennych obowiązków. Często na zajęcia przychodzą mamy, żeby chwilę odpocząć, odstresować się, porozmawiać z innymi i zrobić coś dla siebie. Odczuwają niesamowitą frajdę, gdy ich pomysł przeradza się w namacalny przedmiot. Bo tak naprawdę ulepić można prawie wszystko, ogranicza nas tylko wyobraźnia.

  Jak ocenia pani postępy swoich podopiecznych?

  Zauważyłam, że uczestnicy zajęć mają coraz odważniejsze pomysły. Nie boją się podjąć wyzwań i nawet najśmielsze projekty wspólnymi siłami realizujemy. Osoby, które systematycznie uczestniczą w warsztatach, do perfekcji opanowały niełatwą sztukę szkliwienia. Na Święta Bożego Narodzenia uczestnicy wykonali przepiękne rzeczy, których nie powstydziłaby się żadna galeria. Z satysfakcją wręczali je później pod choinkę swoim bliskim. Przykłady takich, niezwykłych przedmiotów wykonanych podczas zajęć ceramicznych zaprezentowana są na zdjęciach.

  Kiedy można rozpocząć zajęcia?

  Zapraszam chętnych do „Dworku na Długiej” w każdy czwartek wieczorem w godz. 18-20. Szczególnie zachęcam dorosłych. Dostaję wiele sygnałów, że ktoś chętnie by spróbował, ale… zawsze coś. Narzędzia do pracy czekają, wystarczy przyjść. Koszt uczestnictwa w pojedynczych zajęciach to 30zł (lub koszt miesięczny – 100zł).

  Po więcej informacji odsyłam na stronę Dworku (www.dworek.warka.pl) lub telefonicznie pod nr  48 667 22 70.

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE