Więcej
    Strona głównaBlogiHappy Birthday Mr. Pulaski!

    Happy Birthday Mr. Pulaski!

     Kolejna Noc Muzeów za nami. W tym roku świętujemy 280. rocznicę urodzin Kazimierza Pułaskiego. Z tego powodu jedno z najważniejszych wydarzeń muzealnych roku zorganizowaliśmy pod hasłem: „Urodzinowa Noc w Muzeum”. Jak na urodzinowe party było bardzo kolorowo i radośnie.

    17 maja, w sobotnie popołudnie i wieczór, wareckie muzeum czynne było dla zwiedzających w godzinach 16.00-24.00. W pałacu można było obejrzeć dwie ekspozycje stałe: „Kazimierz Pułaski i wielcy Polacy w USA” oraz „Warka – miasto dotknięte historią”, a także specjalną okolicznościową wystawę pn. „Kazimierz Pułaski – z muzealnego sezamu”. Na wystawie zaprezentowane zostały eksponaty znajdujące się na co dzień w muzealnym magazynie. Najcenniejsze z nich to oryginalne listy Kazimierza Pułaskiego z czasów konfederacji barskiej. Wśród rarytasów znalazły się także m.in. „Monitor” z 1771 r. z relacją zamachu na króla Stanisława Augusta, pamiątkowe medale i plakiety poświęcone Pułaskiemu, plakaty i afisze z wydarzeń rocznicowych organizowanych przez środowiska polonijne. Zwiedzającym towarzyszyli pracownicy muzeum i wolontariusze w historycznych strojach z epoki Patrona muzeum. Jedną z osób odwiedzających ekspozycję był Patryk Fajdek – wicewojewoda mazowiecki. Po pałacowych salach oprowadziła go Iwona Stefaniak – dyrektor Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego.

    Głównym punktów programu „Urodzinowej Nocy Muzeum” był wernisaż wystawy „Świat nierealny, lecz poznawalny. Malarstwo Magdaleny Shummer”. Wystawa Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie będzie pokazywana do 24 sierpnia w sali wystaw Centrum Edukacyjno-Muzealnego. Opiekę kuratorską nad wystawą w Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego objęła Iwona Stefaniak, dyrektor Muzeum. Wystawa prezentuje nietuzinowe spojrzenie malarki Magdaleny Shummer na otaczający ją świat natury. Obrazy i wycinanki z blachy pochodzą z kolekcji sztuki Państwowego Muzeum Etnograficznego, ze zbiorów prywatnych właścicieli i galerii Kolonia Artystyczna w Piasecznie. W wernisażu udział wzięli przedstawiciele samorządu: Jan Madej – Przewodniczący Rady Powiatu Grójeckiego, Andrzej Zaręba – członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Cezary Kołodziejski – radny Powiatu Grójeckiego, Agnieszka Radecka – zastępca Wójta Gminy Błędów oraz Ewelina Woźniak i Katarzyna Kulik – radne Rady Miejskiej w Warce. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie reprezentowały – Katarzyna Marzęcka, zastępca dyrektora oraz kuratorki wystawy: Joanna Kalinowska i Alicja Mironiuk Nikolska.

    Po wernisażu obecni goście mieli okazję wysłuchać koncertu muzyki jazzowej American Jazz w wykonaniu zespołu Joanna Kwaśnik Jazz Quartet. Joannie Kwaśnik – uczestniczce programów X Factor i The Voice of Poland oraz właścicielce fantastycznego głosu soulowo-jazzowego towarzyszyli muzycy: Robert Kamalski – saksofon, Piotr Świętoniowski – instrumenty klawiszowe, Mikołaj Liszowski – perkusja. Zachwycili publiczność wykonaniem utworów z repertuaru takich gwiazd jak: Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Aretha Franklin, Stevie Wonder i Lady Gaga.

    Jak na urodziny przystało, nie mogło zabraknąć urodzinowego tortu. Słodki poczęstunek był smakowitym dodatkiem do aromatycznej kawy serwowanej przez muzealną Café Savannah.

    W sobotni wieczór w Kinie Muzeum prezentowany był także cykl filmów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Dzieła utracone”. Zaprezentowano cztery produkcje: „Walka postu z karnawałem”, „Dirk Bouts”, „Salzburska kolekcja zoologiczna” i „Lucas Cranach. Opłakiwanie Chrystusa”. Filmy poświęcono niezwykłej historii obiektów zaginionych z polskich muzeów w czasie wojny.

    Goście, którzy preferowali bardziej aktywne uczestniczenie w Urodzinowej Nocy mogli udać się na nocny spacer z pochodniami po parku. Historyk Karol Kucharski, przy światłach pochodni, przypomniał historię parku, jego legendy i tajemnice.

    Specjalnie dla dzieci przygotowaliśmy kilka niespodzianek. Kolorowe balony, malowanie twarzy oraz tworzenie urodzinowego tortu z wykorzystaniem kwietnych wycinanek inspirowanych twórczością Magdaleny Shummer wzbudziły radość milusińskich.

    Podczas „Urodzinowej Nocy w Muzeum”, oprócz słodkości, pachnącej kawy i aromatycznych herbat oferowanych przez Café Savannah można było skorzystać ze specjalnej oferty kulinarnej Gospodyń z KGW w Boglewicach. Znawcy amerykańskiej kuchni mogli ocenić menu przygotowane przez Amerykański Food Truck: hamburgery, apetyczne hot-dogi i inne przekąski.

    Tradycją już stało się, że na Noc Muzeów wydawana jest specjalna gazetka. W tym roku był to „Urodzinowy Kurier Muzealny”. Na jego łamach można było przeczytać m.in. o okolicznościach urodzin naszego patrona, o jego rodzicach chrzestnych, o prezencie jaki od Polski otrzymały USA na swoje 200. urodziny. W gazetce znalazło się też wiele ciekawostek np. o znaczeniu imienia Kazimierz, o postaciach urodzonych w 1745 r., o zabawkach małego Kazia, a także skąd wzięła się słynna piosenka „Happy Birthday”.

    Długo będziemy wspominać te nocne urodziny! Mnóstwo wrażeń, wiele atrakcji i wspaniali goście, których nie wystraszyło zimno, ani przelotny deszcz. Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznej „Urodzinowej Nocy w Muzeum” z przybycie.

    Fot. Rafał Donica i Anna Kucharska

     

    Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
    Muzeum im. K. Pułaskiego w Warcehttps://www.muzeumpulaski.pl
    Misją Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce jest kultywowanie pamięci i ochrona materialnego dziedzictwa po polsko-amerykańskim bohaterze Kazimierzu Pułaskim, polskim wychodźstwie, szczególnie do USA oraz ochrona materialnego i duchowego dziedzictwa kulturowego ziemi grójeckiej i Warki.

    NAJPOPULARNIEJSZE