Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejRekonstruktorzy z Warki upamiętnią poległych koło Głowaczowa

  Rekonstruktorzy z Warki upamiętnią poległych koło Głowaczowa

  15 lutego 1864 roku pod Lipą koło Głowaczowa rozegrała się jedna z bitew Powstania Styczniowego. Z tej okazji w kościele pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie odbędzie się uroczystość upamiętniająca tamte wydarzenia. Będzie w nich uczestniczyła nowopowstała Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA działająca przy Gminnej Jednostce Kultury „Dworek na Długiej”. Wystąpią oni podczas koncertu oraz Mszy św. w intencji poległych żołnierzy. Podczas koncertu wystąpią Anna Zagdańska, sopranistka z Warszawy oraz Robert Grudzień, znany muzyk i kompozytor, solista Filharmonii Lubelskiej. Komentarz historyczny przedstawi – Anna Drela, dziennikarz i historyk. Po koncercie rozpocznie się uroczysta Msza św. w intencji poległych powstańców styczniowych.

  Uroczystości odbywają się w ramach ogólnopolskiego projektu autorskiego Roberta Grudnia „Każdemu marzy się wolność”. – Przed rokiem odbyło się ponad sto imprez w całej Polsce. Teraz kontynuujemy projekt, upamiętniając bitwy i inne ważne wydarzenia, których 150. rocznica przypada właśnie teraz. Pamiętajmy, że powstanie to trwało dwa lata – wyjaśnia Robert Grudzień, Dodaje, że zainteresowanie kontynuacją obchodów jest bardzo duże.

  Organizatorzy:

  Proboszcz Parafii pw. św. Wawrzyńca w Głowaczowie, Wójt Gminy Głowaczów Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA, Muzeum Niepodległości w Warszawie Fundacja im. Mikołaja z Radomia, PTTK oddział miejski w Radomiu im. Ks. Jana Wiśniewskiego

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE