Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejGRH WARKA oddała hołd poległym w Bitwie pod Lipą

  GRH WARKA oddała hołd poległym w Bitwie pod Lipą

  16 lutego o godzinie 10.00  w Kościele w Głowaczowie odbył się koncert pieśni z okresu powstania styczniowego w wykonaniu Roberta Grudnia i Anny Zagdańskiej. Następnie Anna Drela przedstawiła krótki rys historyczny. O 10.30 rozpoczęła się Msza Św. w której wzięły udział: poczty sztandarowe ze szkół i straży pożarnej, potomek Dionizego Czachowskiego – jednego z najwybitniejszych wodzów Powstania Styczniowego – Jan Czachowski oraz wójt Głowaczowa Stanisław Bojarski. Podczas uroczystości obecna była również Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA, która wystąpiła w strojach z czasów Powstania Styczniowego. Msza koncelebrowana była przez Ks. Proboszcza Zdzisława Kałuzińskiego i Ks. Sylwestra Gulę.

  Po zakończeniu Mszy na placu przed kościołem, oddano salwę honorową z broni czarnoprochowej, ku pamięci Powstańców Styczniowych. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli na cmentarz aby  złożyć kwiaty na zbiorowej mogile poległych powstańców styczniowych – oddziału „Dzieci Warszawskich” Pawła Gąsowskiego która walczyła w Bitwie pod Lipą.

  Później Grupa Rekonstrukcji Historycznej WARKA pojechała do Lipy gdzie została powitana przez panią sołtys wsi Alinę Sobieraj wraz z mieszkańcami. Na miejscu  oddano salwę honorową przy pomniku  „Dzieci Warszawskich” oraz złożono kwiaty. W krótkim programie historycznym mieszkańcy przypomnieli dzieje powstania pomnika we wsi Lipa a Jan Czachowski przypomniał historię powstania styczniowego z tego rejonu.

  Miłym akcentem było podziękowanie przez mieszkańców Lipy Grupie Rekonstrukcji Historycznej za uczestnictwo w uroczystościach.

  Zobacz galerię zdjęć TU!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE