Strona głównaSportSiatkówkaMalec, Kaszewiak i Kwiećińscy - popis wareckich siatkarzy

Malec, Kaszewiak i Kwiećińscy – popis wareckich siatkarzy

Wareccy siatkarze plażowi swoimi startami z ostatnich dni maja spisali prawdziwą sekwencję sukcesów osiągniętych w tym sporcie. W niespełna tydzień aż czterech reprezentantów tej dyscypliny sportu pochodzących z Warki zdominowało trzy ogólnokrajowe turnieje.

Wszystko zaczęło się od niepowodzenia Bartłomieja Malca, który 28 maja wystartował w półfinale Akademickich Mistrzostw Polski. Niestety bolesna kontuzja, której doznał Dominik Wanat, tworzący z mieszkańcem Warki siatkarski duet, uniemożliwiła siatkarzom walkę o awans do finału siatkarskich mistrzostw Polski studentów. Zmagający się bólem i rywalami Dominik Wanat i Bartłomiej Malec walczyli do ostatniej piłki. Jednak w ostatecznym bilansie liczba przegranych meczów przewyższała liczbę wygranych pojedynków, co sprawiło, że duet Malec – Wanat zajął 9. miejsce w półfinale Akademickich Mistrzostw Polski.

Szansy powetowania niepowodzenia z krajowych mistrzostw studentów Bartłomiej Malec nie musiał długo poszukiwać. Już 30 maja mieszkaniec Warki wystartował w turnieju Plaża Open, rozgrywanym na plażowych boiskach w Kętach. Turniej ten, jest jedną z wielu rywalizacji, z których uzyskane wyniki są składowymi sumy dającej siatkarzom możliwość gry w finale Mistrzostw Polski Seniorów w siatkówce plażowej.

W Kętach kontuzjowanego Dominika Wanata zastąpił Adam Parcej, który wraz z Bartłomiejem Malcem stanął w szranki z 45 siatkarskimi duetami pochodzącymi z całej Polski. Lepszego początku turnieju Plaża Open Kęty 2014 para Malec-Parcej chyba nie mogła sobie wymarzyć. W meczu otwarcia zawodnicy niemalże zmiażdżyli swoich rywali wygrywając z nimi 2:0. Jednak jak się później okazało, triumf ten okazał się przyjemną uwerturą siatkarskiego dreszczowca. Losowanie w drugim meczu zesłało Bartłomiejowi Malcowi i Adamowi Parcejowi niezwykle wymagających rywali. Parę Sobczak-Makowski, czyli faworytów plażowej rywalizacji w Kętach. Renomowani rywale wcale nie zdeprymowali półwareckiego duetu. Malec i Parcej pewnie wygrali pierwszego seta i objęli prowadzenie w meczu. Przebudzenie faworytów przyszło w połowie drugiego seta, którego udało im się wygrać. Tie-break także wygrała para Sobczak-Makowski stawiając tym samym Bartłomieja Malca i Adama Parceja pod ścianą. System rozgrywania turnieju w Kętach zakładał grę do dwóch przegranych, z których ta druga eliminowała zawodników z turnieju.
    Presja wygrywania, której poddana została para Malec- Parcej okazała się skutecznym motywatorem. Duet wygrał trzy kolejne spotkania z rzędu. Spotkania dreszczowce, bowiem ich losy rozegrały się dopiero w tie-breakach. Seria zwycięstw doprowadziła Bartłomieja Malca i Adama Parceja do meczu półfinałowego.

Bartłomiejowi Malcowi i Adamowi Parcejowi na drodze do finału stanął zespół, który postawił zawodników w obliczu presji wygrywania, czyli duet Sobczak-Makowski. Siatkarski dreszczowiec w pierwszym secie przybrał formę sielanki. Podobnie jak w poprzednim pojedynku duetu Malec-Parcej z parą Sobczak-Makowski pierwszy set padł łupem Bartłomieja Malca i jego partnera. W drugim secie duet Malec-Parcej znajdował się już w przedsionku siatkarskiego nieba, czyli gry w finale turnieju w Kętach. Prowadzenie 14 : 9 nad duetem Sobczak-Makowski było tego odzwierciedleniem. Żeby zagrać w finale Bartłomiej Malec i jego towarzysz gry musieli zdobyć tylko jeden punkt. Niestety faworyci turnieju doznali przebudzenia. Odrobili pięciopunktową stratę i wygrali drugiego seta 21 : 19. O losach tego półfinału zdecydować musiał tie-break, w którym para Sobczak-Makowski w mgnieniu oka doprowadziła do wyniku 6 : 0. Jednak stratę tę Bartłomiej Malec i Adam Parcej zredukowali i doprowadzili do gry punkt za punkt. Niestety w tej lepszy okazał się duet Sebastian Sobczak -Michał Makowski, czyli późniejsi zdobywcy 2. miejsca podczas rywalizacji Plaża Open.

Parze Bartłomiej Malec-Adam Parcej po przegraniu półfinałowego spotkania pozostała walka o 3. miejsce, w którym wysiłek włożony w bój o finał dał o sobie znać. Bartłomiej Malec i Adam Parcej w meczu o 3. miejsce turnieju Plaża Open Kęty 2014 ulegli duetowi Brożyniak-Dzikowic i przegrali to spotkanie 0 : 2 (18: 21; 9:21) zajmując tym samym 4. miejsce.

Sukces Bartłomieja Malca powtórzył jego młodszy kolega z siatkarskiego boiska. Maciej Kaszewiak mieszkaniec gminnych Lasek, a na co dzień uczeń łódzkiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego w dniach 30-31 wystartował w prestiżowym siatkarskim turnieju dedykowanym najlepszym krajowym juniorom tej dyscypliny, czyli Plaża Gotyku 2014. Na toruńskich boiskach, gdzie rozgrywane były zawody Maciej Kaszewiak i jego partner Mateusz Paszkowski stanęli w szranki z 15 innymi siatkarskimi duetami pochodzącymi z całej Polski. Ostatecznie mieszkaniec Warki wywalczył bardzo dobre 4. miejsce.

Sekwencję sukcesów wareckich siatkarzy z końcówki maja domknęli bracia Kwiecińscy. Andrzej i Paweł startujący w Mistrzostwach Mazowsza rozgrywanych na boiskach Ursynowa zajęli 5. lokatę.

Sukcesami wareckiej siatkówki plażowej, które w krótkim czasie osiągnęli reprezentanci barw miasta i gminy Warka usatysfakcjonowany jest trener ów dyscypliny. Mirosław Malec następująco podsumował osiągnięcia wareckich siatkarzy plażowych:

Powoli zbliżamy się najważniejszej części sezonu. Wszystkie starty naszych zawodników są efektywnym uzupełnieniem ich treningu. Widok tych naszych bojowników plażówki i ich sukcesy bardzo cieszą. Zawodnicy trenują, robią postępy i to widać. Starty z końcówki maja były naprawdę super. Dobrze prognozują przed kolejnymi turniejami, czyli mistrzostwami Polski kadetów w przypadku Maćka Kaszewiaka i mistrzostwami Polski seniorów dla Bartka Malca. Nie zwalniamy tempa. Walczymy i czekamy na kolejne dobre starty!

Informacja: trener Mirosław Malec