Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKrólowie oddali pokłon Dzieciątku

Królowie oddali pokłon Dzieciątku

Już po raz ósmy w Polsce i po raz czwarty w Warce przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku mieszkańcy Warki i okolicznych wsi zgromadzili się 6 stycznia by wziąć udział w wydarzeniu mającym na celu uczczenie uroczystości Objawienia Pańskiego.

Do Orszaku mógł przyłączyć się każdy i tak też się działo. Za Trzema Królami kroczyły całe rodziny. Tegoroczny Orszak odbył się pod hasłem: „Nade wszystko Miłosierdzie – Miłość. Pokój. Przebaczenie”, nawiązując do trwającego Roku Miłosierdzia i zbliżających się Światowych Dni Młodzieży.
Orszak Trzech Króli został pozdrowiony przez papieża Franciszka w jego modlitwie na Anioł Pański. Ojciec Święty powiedział: „Pragnę wspomnieć też o Orszakach Trzech Króli, które organizowane są w licznych miastach Polski z dużym udziałem rodzin i stowarzyszeń„. (za PAP).

Tradycyjne stroje, kostiumy nawiązujące do Bożego Narodzenia, korony i śpiewniki – wszystkie te elementy potwierdzały zaangażowanie osób z naszego regionu w inicjatywę orszaku. Całe pokolenia – rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami, bracia, siostry, przyjaciele, sąsiedzi, znajomi… każdy mógł czerpać radość ze wspólnego kolędowania.

Po słowie wstępu Zbigniewa Stępnia oraz odśpiewaniu kolędy „Mędrcy Świata” przez Stowarzyszenie Cendrowianki w oprawie muzycznej  Zespołu Akordeonistów pod przewodnictwem  Zbiegniewa Rechnio  wszyscy uczestnicy ruszyli ulicami Warki – ulicą Wysockiego, gdzie została odegrana scenka pt. „Nie było miejsca dla Ciebie – w gospodzie” przez uczniów PSP nr 2 w Warce; ulicą Cmentarną; ulicą Franciszkańską, gdzie przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej można było przejść przez „Bramę do niebios” przygotowaną przez anioły z PG w Chynowie; ulicą Mostową; ulicą Farną, gdzie zobaczyliśmy „Walkę dobra ze złem” w wykonaniu Świetlicy w Laskach oraz Szkolnego Koła Wolontariatu przy PG w Warce; aż do wareckiego rynku, gdzie w szopce na wszystkich czekała Święta Rodzina – PG w Chynowie. Trzej Królowie – Kacper, Melchior i Baltazar oddali pokłon Jezusowi i złożyli mu w darze mirrę, kadzidło i złoto. Uwieńczeniem Orszaku było wspólne kolędowanie wszystkich zgromadzonych na rynku wraz ze Stowarzyszeniem Cendrowianka i grupą muzyczną działającą przy Kościele Św. Mikołaja Biskupa „Jego Blask”.

Po zakończeniu kolędowania na każdego czekał gorący barszcz przygotowany przez Zajazd na Winiarach oraz paszteciki i pączki od Spółdzielni Piekarsko-Ciastkarskiej.

Warecki Orszak Trzech Króli kolejny raz został zorganizowany w ramach współpracy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Aktywności Lokalnej „ANIMATOR” z warszawską Fundacją Orszak Trzech Króli. Współorganizatorami wydarzenia były: Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” oraz Centrum, Sportu i Rekreacji, a partnerami: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Parafia Św. Mikołaja Biskupa w Warce, Parafia M.B. Szkaplerznej w Warce, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o., Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Szkolne Koło Wolontariatu przy PG w Warce.

W organizację orszaku czynnie zaangażowały się lokalne szkoły – PSP nr 1 w Warce tworząc orszak europejski, PSP nr 2 w Warce tworząc orszak afrykański, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi tworząc orszak azjatycki.

Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

NAJNOWSZE

NAJPOPULARNIEJSZE