-4.5 C
Warka
sobota, 2 grudnia, 2023
Więcej
  Strona głównaBlogiPod egidą Tomasza Nocznickiego

  Pod egidą Tomasza Nocznickiego

   

  Obchodzone już po raz kolejny w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nowej Wsi Święto Jabłka zbiegło się w tym roku ze 150 rocznicą urodzin Tomasza Nocznickiego. Wielu historyków uważa, że szkoła nie mogła wybrać lepszego patrona. Są i tacy, którzy z tym stanowiskiem polemizują. Tomasz Nocznicki cieszył się uznaniem Grona Pedagogicznego pod dyrekcją Janusza Frydrykiewicza, które w 1983 roku zadecydowało o wyborze. Jego zwolennikiem był profesor Zdzisław Szeląg. Doktor Remigiusz Matyjas wielokrotnie wypowiada się o Tomaszu Nocznickim jako przedstawicielu „chłopskiego oświecenia” i sądzi, że doskonale wpisuje się on w tradycję naszego regionu, a co za tym idzie – jest godny bycia patronem nowowiejskiej szkoły.

  Na uroczystość w dniu 4 grudnia zaproszenie przyjęli: Leszek Przybytniak – radny Sejmiku Mazowieckiego, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich, Mariusz Strzeżek – pracownik Biura Poselskiego posła Mirosława Maliszewskiego, Zbigniew Getler – kierownik Oddziału Mazowieckiej Izby Rolniczej w Radomiu, Jan Madej – reprezentant Rady Powiatowej Mazowieckiej Izby Rolniczej, Jan Traczyk – członek Zarządu Powiatu Grójeckiego, Magdalena Buczkowska – wicedyrektor Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Grójcu z siedzibą w Nowej Wsi, Andrzej i Sławomir Dolińscy – Szkółki Drzew Owocowych w Worowie, Katarzyna Szczepańska – Gospodarstwo Ogrodnicze w Goszczynie, Sylwester Woźniak – przewodniczący Rady Rodziców, Beata Skiba – wiceprzewodnicząca Rady Rodziców.

  Inscenizację poświęconą Patronowi przygotowała klasa II Technikum Ogrodniczego. Rozpoczęła ją „Rota” w wykonaniu Krzysztofa Jarocewicza. Następnie uczniowie wystawili sceny z życia Tomasza Nocznickiego: Dzieciństwo i młodość, Służba wojskowa, W „Zaraniu”, Działalność polityczna, U schyłku życia. W obsadzie inscenizacji znaleźli się: Kamil Bąk, Rafał Gajownik, Tomasz Kamiński, Sebastian Kilijański, Arkadiusz Kłos, Mateusz Olejnik, Arkadiusz Sałyga, Mateusz Streflik, Paweł Wojda. Podkładem muzycznym zajął się Kuba Litwin.

  W związku z Dniem Patrona odbył się konkurs wiedzy o Tomaszu Nocznickim, w którym wzięły udział klasy pierwsze. I miejsce zajął w nim Jakub Jagielło z klasy I Technikum Ogrodniczego, na drugim uplasowała się Aleksandra Krawiec z klasy I Technikum Architektury Krajobrazu, a trzecie miejsce przypadło Paulinie Rzepce z klasy I Technikum Geodezyjnego.

  W sali gimnastycznej znalazła się 4 grudnia galeria prac plastycznych pod hasłem: Patronuje nam Nocznicki – syn Ziemi Grójeckiej. Spośród portretów Patrona, biorących udział w potyczkach, jury wyróżniło ten, który wykonała klasa I Technikum Architektury Krajobrazu i Technikum Ogrodniczego.

  W części uroczystości dotyczącej owocu, który kojarzony jest niezmiennie od wielu lat z Grójeckiem, mogliśmy podziwiać największe jabłka wyprodukowane w gospodarstwach rodziców naszych uczniów. Palma pierwszeństwa przypadła Michałowi Kamińskiemu z klasy III Technikum Ogrodniczego, nieco mniejsze okazy przynieśli Ernest Trzaska z I Technikum Ogrodniczego (II miejsce) i Emilia Stępień z I Technikum Obsługi Turystycznej (III miejsce).

  Dla sadowników najważniejszym punktem Święta był konkurs pomologiczny. Reprezentanci klas zostali podzieleni na dwie grupy: ogrodniczą (technikum ogrodnicze) i nieogrodniczą (pozostałe technika). Pytania dla ogrodników były trudne, ale też nagroda cenna. Nawigację ufundowaną przez Izbę Rolniczą otrzymał Karol Turek z klasy I Technikum Ogrodniczego, który zajął I miejsce, uzyskując tytuł Najlepszego Pomologa Szkoły 2012.

  W grupie nieogrodniczej zwyciężyła Paulina Rzepka z klasy I Technikum Geodezyjnego.

  Świętu Jabłka towarzyszyły wystawy: Warzywa i owoce z naszych gospodarstw (na II piętrze), Regionalia w zbiorach naszej biblioteki (czytelnia).

  Finałem popołudnia była degustacja jabłkowych pyszności, na którą z właściwym sobie wdziękiem zaprosili gości, do udekorowanej już świątecznie świetlicy szkolnej, prowadzący profesjonalnie nasze szkolne święto – Ewa Petryka i Kamil Chrząszcz.

  Barbara Frydrych

  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych
  im. Tomasza Nocznickiego
  w Nowej Wsi

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE