Więcej
    Strona głównaInstytucjeNa straży bezpieczeństwa... wywiad z komendantem Mieńkowskim

    Na straży bezpieczeństwa… wywiad z komendantem Mieńkowskim

    Rozmowa z komendantem Komisariatu Policji w Warce Marcinem Mieńkowskim.

    Panie Komendancie, czy możemy spać spokojnie?
    Oczywiście, co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Mogę zapewnić, że dokładamy wszelkich starań, aby tak było. Nie jest to zadanie łatwe, gdyż teren miasta i gminy Warka zamieszkuje około 20 tysięcy osób, ponadto obszarem działania Komisariatu Policji w Warce jest także gmina Chynów, czyli kolejne 9 tysięcy mieszkańców. Należy doliczyć także przyjezdnych, którzy znajdują tu zatrudnienie jako pracownicy sezonowi oraz coraz liczniej odwiedzających gminę turystów. Myślę, że w okręgu działania Komisariatu Policji w Warce w okresie wytężonych prac sadowniczych może przebywać nawet około 50 tysięcy ludzi. Działamy na rozległym terenie i pracujemy w środowisku cechującym się ogromną fluktuacją społeczności, a liczba osób przypadająca na nasz Komisariat jest bardzo duża. Podstawowym celem jest zagwarantowanie bezpieczeństwa. Ponieważ zarówno ja, jak i podlegli mi policjanci, silnie identyfikujemy się z obszarem naszego działania, dokładamy zatem wszelkich starań, by mieszkańcy czuli się komfortowo. Chcę wyraźnie zaznaczyć, że na terenie podlegającym Komisariatowi Policji w Warce nie spotykamy się ze zjawiskiem eskalacji zdarzeń przestępczych. W okresie od stycznia do maja 2016 roku stwierdzono 150 przestępstw, w tym jako najbardziej uciążliwe społecznie należałoby wymienić 36 kradzieży i 11 kradzieży z włamaniami. Warto podkreślić, że w analogicznym okresie poprzedniego roku tych ostatnich odnotowaliśmy aż 18, widać zatem znaczny spadek ilości włamań na terenie miasta i gminy Warka. Podobna sytuacja dotyczy także ilości przestępstw związanych z niszczeniem mienia – spadek z 15 stwierdzonych w 2015 do 12 w 2016 popełnionych od stycznia do maja. Widać zatem pewną tendencję spadkową. Zdaję sobie sprawę, że sytuacja idealna to taka, gdy owych zdarzeń nie odnotowujemy wcale. Ważną rolę w zapobieganiu kradzieżom czy włamaniom mogą odgrywać sami mieszkańcy poprzez właściwe zabezpieczanie swojego mienia. Warto pamiętać o zamykaniu garaży i bram, kiedy nie ma nas w domu, pilnowanie swojej własności chowając ją na noc w miejsca niewidoczne czy niedostępne. Myślę tu na przykład o rowerach, które są niestety często pozostawiane na klatkach schodowych, czy przed blokami, ale również o otwartych pojazdach zostawianych na terenie naszych posesji. Często proste zasady bezpieczeństwa mogą uchronić nas przed szkodami. Pamiętajmy, że sprawcy nas obserwują, szukając w ten sposób okazji – nie ułatwiajmy im zadania.

    Czyli sławna metoda „na wnuczka”?
    Tak, ofiarami tej metody lub licznych jej modyfikacji padają przede wszystkim osoby starsze. Chociaż, co muszę w tym miejscu podkreślić, świadomość seniorów w tej materii wzrosła, to nadal fałszywi policjanci i wnuczkowie zbierają żniwo, żerując na łatwowierności i dobrych sercach. Pamiętajmy, by nie ułatwiać pracy przestępcom, nasza ostrożność i współpraca z organami Policji skutecznie mogą uczynić ich działania nieefektywnymi. Dlatego wykorzystując każdą sposobność powtarzam, uczulam i tłumaczę, jak się chronić. Nie wpuszczajmy do naszych domów i mieszkań osób nam zupełnie obcych, podających się za pracownika spółdzielni, czy spragnionego wędrowca proszącego o szklankę wody. Na terenie Warki odnotowaliśmy także zdarzenia, gdzie sprawcy podając się za pracowników spółdzielni pod pretekstem czynności związanych z rzekomą wymianą okien, wchodzą do mieszkania starszych osób, swobodnie się po nim poruszają, a gdy wychodzą okazuje się po chwili, że zginęły pieniądze. Rozmowę z takimi osobami możemy przeprowadzić stojąc przed drzwiami, na podwórku czy na klatce schodowej. Zawsze możemy powiedzieć, że sami skontaktujemy się ze spółdzielnią, czy poprosić o numer telefonu do instytucji, którą rzekomi pracownicy reprezentują. Przestrzegam przed swobodą, beztroską i zapraszaniem nieznajomych do swoich mieszkań. Pamiętajmy, że przestępcy urozmaicają swoje metody, dobierają je do danej sytuacji, często bazują na naszej nieostrożności bądź łatwowierności.

    Czy w naszej Gminie istnieje rejon szczególnie niebezpieczny?
    Nie ma obecnie takich miejsc, ale oczywiście, jak w każdym mieście, mamy do czynienia z występowaniem zjawisk związanych np. z zakłócaniem porządku publicznego – krzyki, hałasy związane ze spożywaniem alkoholu w miejscach publicznych. Są to zdarzenia raczej sezonowo występujące i przypisane do konkretnych lokalizacji. Najwyraźniejszym przykładem występowania tych zjawisk jest Warecki Rynek – najbardziej reprezentacyjne miejsce, które jest wizytówką miasta. Wykroczenia, które tam notujemy nie są poważne, ale ze względu na swoją uporczywość i ciągły charakter słusznie irytują mieszkańców. Dlatego, w reakcji na płynące od nich sygnały, jest to obszar naszej wzmożonej aktywności patrolowej. Wiele już osiągnęliśmy. Dostrzegamy wyraźny spadek negatywnych zachowań. Drugim newralgicznym punktem jest otoczenie Gimnazjum i ławki, które szczególnie upodobali sobie nietrzeźwi zakłócający ład i porządek w mieście. Dzięki wsparciu finansowemu, jakie otrzymaliśmy z Urzędu Miejskiego w Warce, mogliśmy zwiększyć liczbę patroli pilnujących porządku publicznego w tych miejscach. Bezpieczeństwo to nie tylko Policja, to także aktywny samorząd, który dostrzega i rozumie potrzeby mieszkańców, a tym samym jest świadomy swojej roli. Dlatego cieszy mnie zrozumienie, jakie znajdujemy w samorządzie, tu w Warce. Potwierdzeniem tej współpracy są nie tylko środki finansowe przekazywane na dodatkowe patrole pełnione w tzw. służbach ponadnormatywnych, ale także umożliwienie nam wykorzystania kamer monitoringu miejskiego.

    Aktywny i sprawny samorząd to rzeczywiście ogromne wsparcie, ale czy mieszkańcy są równie zaangażowani?
    O każdej porze dnia i nocy można skontaktować się z Policją osobiście, telefonicznie, czy też drogą elektroniczną. Zawsze staram się znaleźć czas dla mieszkańców, a otrzymywane sygnały zawsze uważam za cenne. Przywiązujemy do nich ogromną wagę. W każdej sytuacji, która budzi nasze podejrzenia, jest nietypowa, niebagatelne znaczenie ma postawa lokalnej społeczności. Nie możemy być wszędzie jako Policja, dlatego tak ważna jest aktywna postawa ludzi – to my, jako mieszkańcy często wiemy i widzimy najwięcej. Czasami warto zainteresować się np. nieznanym pojazdem, zawsze można zapisać jego numery rejestracyjne, czy choćby zadzwonić na Policję, kiedy widzimy podejrzane osoby w pobliżu posesji sąsiada. Te cenne dla nas informacje zawsze można przekazać anonimowo.

    Co najbardziej przeszkadza wareckiej Policji w wykonywaniu obowiązków?
    Dużym utrudnieniem jest napływ pracowników sezonowych.Większość z nich to uczciwi ludzie, których jedynym celem jest znalezienie zatrudnienia. Jednak wśród nich znajdują się osoby, które dokonują przestępstw na terenie gminy Warka i gminy Chynów. Znacznym utrudnieniem jest często występująca anonimowość tych ludzi. Dlatego tak ważne jest, żeby sadownicy weryfikowali tożsamość zatrudnianych osób. W Komisariacie Policji w Warce oraz Posterunku Policji w Chynowie pełni służbę 38 funkcjonariuszy. Policjanci z pełnym zaangażowaniem pracują na to, by mieszkańcy czuli się bezpiecznie. Ważną rolę w propagowaniu właściwych postaw odgrywają dzielnicowi. Warto się zastanowić nad zwiększeniem liczby tych funkcjonariuszy. Ich praca to ważne, a jednocześnie bardzo trudne zadanie. Jest to policjant pierwszego kontaktu, osoba na co dzień ściśle współdziałająca ze społecznością, budująca właściwe relacje zaufania i poczucia bezpieczeństwa. Wybory dzielnicowego roku 2015 w powiecie grójeckim, które wygrał Andrzej Duda z wareckiego komisariatu pokazały, że nasi funkcjonariusze potrafią sprostać postawionemu przed nimi zadaniu.

    Dziękuję za rozmowę.

    Redakcja Warka24.pl
    Redakcja Warka24.pl
    Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

    NAJPOPULARNIEJSZE