Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejZamiast ryby dajemy wędkę...

  Zamiast ryby dajemy wędkę…

  Poniżej prezentujemy rozmowę z Andrzejem Zarębą – społecznym prezesem Stowarzyszenia W.A.R.K.A., dyrektorem Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” oraz z Dorotą Lenarczyk kierownikiem biura i koordynatorką projektów stowarzyszenia, która ukazała się we wrześniowym wydaniu „Życia Grójca”.

  (na zdjęciu Dorota Lenarczyk i Andrzej Zaręba z Przewodniczącym Rady Dyrektorów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Andrew Nagorskim, podczas jego wizyty w Warce w tym roku)

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A. jest najprężniej działającą organizacją tego typu w naszym powiecie. Ile to już lat jesteście na topie?

  Dorota Lenarczyk: Stowarzyszenie powstało w 2003 roku z inicjatywy kilku młodych osób, w tym naszego obecnego prezesa Andrzeja Zaręby. Nasza misja to przede wszystkim: aktywizacja lokalnej społeczności na terenie całego powiatu grójeckiego, a także promocja gminy Warka.

  Andrzej Zaręba: Pomysł, aby założyć stowarzyszenie narodził się, gdy wróciłem do Warki po studiach we Wrocławiu. W mieście niewiele się działo – praktycznie nie było imprez kierowanych do młodych ludzi. Tymczasem w pobliskich Białobrzegach mieliśmy doskonały przykład współpracy domu kultury z grupami młodzieżowymi i stowarzyszeniami. Małgorzata Łuszkiewicz, która była tam dyrektorem, dawała wsparcie i zaplecze tym organizacjom. Dzięki współpracy z domem kultury miały one szansę rozwinąć swoje działania. Spodobał mi się ten pomysł, a wynikiem tego było nasze stowarzyszenie.

  Pierwsze działania stowarzyszenia skierowane były do młodych, czyli do nas samych i naszych znajomych, organizowaliśmy imprezy taneczne, maratony filmowe i wiele innych wydarzeń, które skupiały naszych rówieśników.

  W 2004 roku zostałem zaproszony przez ośrodek Działaj Lokalnie w Białobrzegach do oceny projektów walczących o granty z tego programu. Poznałem założenia Działaj Lokalnie, jego ideę, która polegała na tym, że program nie daje ludziom ryby, tylko wędkę by ją złowić i to mnie przekonało.

  W 2005 roku Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce ogłosiła konkurs na kolejne ośrodki programu Działaj Lokalnie. Wspomniana już Małgorzata Łuszkiewicz pomogła nam wtedy przygotować wniosek i… udało się. Działaj Lokalnie było przełomem w naszej działalności i można powiedzieć, że nawet utrzymało nas na powierzchni. Wyszliśmy z działalnością poza teren gminy Warka – podjęliśmy współpracę z okolicznymi gminami: Chynowem, Jasieńcem i Grójcem. Mamy nadzieję, że efekty naszych wspólnych działań są widoczne.

  Stowarzyszenie, oprócz osób, które pracują nad projektami, ma też spore grono wolontariuszy…

  DL: Największym wolontariuszem, osobą która przepracowała społecznie najwięcej godzin dla stowarzyszenia, jest Andrzej Zaręba (śmiech). Zawsze mamy osoby, na które możemy liczyć. Wolontariat w naszym stowarzyszeniu działa głównie okolicznościowo, czyli w ramach różnych akcji. To ponad 20 osób i są to głównie ludzie młodzi w wieku gimnazjalnym i ponadgimnazjalnym.

  AZ: Dodam, że bazą naszego wolontariatu jest program stypendialny dla gimnazjalistów i uczniów szkół średnich. Jednym z jego głównych założeń jest aktywizowanie młodych ludzi do bycia nie konsumentem we współczesnym świecie, a osobą która odnajdzie się w działaniach społecznych. To właśnie młodzież zbiera część środków na swoje stypendia, np. poprzez pakowanie zakupów w sklepach czy inne akcje. Bardzo zależy nam na aktywizowaniu społeczeństwa. W Działaj Lokalnie aktywizujemy poprzez przyznawanie małych grantów na działania, a w funduszu stypendialnym – poprzez motywowanie młodych do działania.

  Jak działa taki fundusz stypendialny? Czy środki pozyskujecie tylko poprzez zbiórkę publiczną, czy może w jeszcze inny sposób?

  AZ: Połowę funduszy otrzymujemy z Fundacji Batorego. Dużą rolę odgrywa też samorząd gminy Warka i lokalne firmy, które również nas wspierają.

  Od jakiegoś czasu stowarzyszenie bardzo wspiera nie tylko młodych ludzi, ale także seniorów. 7 sierpnia odbyła się kolejna edycja Seniorady.

  DL: Tak, z seniorami współpracujemy od 2013 roku. Właśnie na początku sierpnia organizowaliśmy święto seniorów – Senioradę, w której udział wzięło około 400 seniorów z całego powiatu, którzy są zrzeszeni w 15 grupach. Osoby w dojrzałym wieku integrowały się, zdobywały nowe umiejętności, ale przede wszystkim dobrze się bawiły. Prezentowały swoją działalność na stoiskach, pokazały się również w przeglądzie artystycznym seniorów, wzięły udział w wielu warsztatach i zajęciach. Swoim zaangażowaniem i witalnością pokazały, że wiek nie ogranicza ich aktywności!

  W ubiegłym roku organizowaliśmy wizyty studyjne między grupami senioralnymi z różnych gmin naszego powiatu. Bardzo nas cieszy fakt, że teraz seniorzy, już bez naszego wparcia, sami inicjują spotkania między grupami, współpracują i są chętni do wspólnego działania – to daje nam poczucie, że robimy coś z sensem.

  Bardzo pozytywnie zaskoczył nas pod tym względem Grójec, gdzie w ubiegłym roku uformowały się dwie nowe grupy senioralne: Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Biesiada” oraz Koło Seniorów FAMILIA Muszę też dodać, że od początku naszej działalności na terenie gminy Grójec samorząd gminny był i nadal jest bardzo pozytywnie nastawiony do naszej działalności, wspiera nasze inicjatywy skierowane do swoich mieszkańców. A przecież dobra współpraca to klucz do rozwoju. Od 2006 roku na terenie waszej gminy zostało zrealizowanych 46 projektów z dotacją stowarzyszenia na 164 tys. zł. To bardzo dobry wynik!

  Słyszeliśmy, że niebawem startuje ciekawy projekt skierowany do organizacji pozarządowych z naszego powiatu…

  DL: Tak, od września będziemy realizować projekt pt. „Sieć organizacji Powiatu Grójeckiego”, w ramach którego będzie możliwość zacieśnienia współpracy i zwiększenia kompetencji lokalnych liderów społecznych z naszego regionu. Będziemy wspólnie organizować Święto Społeczników, a przy okazji odbędą się dwa szkolenia: z prezentowania organizacji na zewnątrz oraz ze współpracy.

  Które projekty z gminy Grójec najbardziej Was urzekły?

  DL: Bardzo fajny projekt rajdów rowerowych zrobiło kiedyś stowarzyszenie WGR Kultura i Sport. Dużo ciekawych projektów składa grójecka biblioteka. Cieszą nas też ostatnie projekty Grójeckiego Ośrodka Kultury: W wakacje odkryj w sobie pasję! oraz konwent gier i fantastyki Geek Expansion. Dodam też, że z przyjemnością obserwowałam działania Grójeckiej Szkoły Liderów i nawet sama wzięłam udział, jako prowadząca, w jednym ze szkoleń. To świetne, że młodzi zrobili coś dla młodych!

  Rozmawiała Ilona Feliksiak (Życie Grójca)

   

  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.
  Stowarzyszenie W.A.R.K.A.https://stowarzyszeniewarka.pl
  Nasza misją jest rozwój lokalny poprzez pobudzanie aktywności mieszkańców i promocję powiatu grójeckiego. Wizja Aktywność Rozrywka Kultura Alternatywa to hasła, których pierwsze litery tworzą nazwę organizacji i są drogowskazem przybliżającym jej cele i działalność.

  NAJPOPULARNIEJSZE