Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejMarek Grechuta, czyli piosenki dla romantycznych

  Marek Grechuta, czyli piosenki dla romantycznych

  Warecka Akademia Wiedzy w Dworku na Długiej zaprasza Państwa do wysłuchania dwunastej serii dziesięciu wykładów, które odbywać się będą w każdy czwartek ( od stycznia do marca) o godz. 17:30. Wstęp wolny.

  Semestr ten rozpoczniemy 12 stycznia 2017 roku wykładem redaktora Sławomira Drygalskiego: MAREK GRECHUTA, CZYLI … PIOSENKI DLA ROMANTYCZNYCH.
  Będzie to zapewne wielkie przeżycie dla wszystkich, którzy dobrze czują się w świecie sztuk wszelakich. Marek Grechuta był bowiem artystą naprawdę wszechstronnym: wokalistą, kompozytorem, malarzem i poetą. Przy tym artystą, który wręcz od dzieciństwa po ostatnie swoje dni wciąż się rozwijał, wciąż zmieniał styl, wciąż poszukiwał. W liceum grał z kolegami przeboje Elvisa Presleya, Paula Anki i Franka Sinatry, a w czasach studenckich skupił się na piosenkach kabaretowych ( Kabaret Architektów ANAWA, by zaraz zwrócić się w stronę utworów refleksyjnych, romantycznych – ,,Korowód”, ,,Świecie nasz”, ,,Dni których nie znamy” (1970). Potem przechodzi do działalności ,, W Innej Epoce Muzycznej” ( od tego zespół : WIEM) i tworzy w stylu rockowo-jazzowym. W 1972 r. zainteresował się twórczością poetów współczesnych ( Faber, Nowak), napisał do ich wierszy znakomitą muzykę i wydał płytę ,, Magia obłoków”. Po 1975 r. zaczął komponować (we współpracy z Janem Kantym Pawluśkiewiczem) do tekstów Witkacego. Natomiast niedługo później (1977) powstaje jego musical ,, Szalona lokomotywa” wystawiony po raz pierwszy w krakowskim Teatrze STU – z wielkim sukcesem. W roku 1981 powstają ,,Śpiewające obrazy” – płyta inspirowana malarstwem impresjonistów. Następnie wspólnie z Krystyną Jandą nagrał album oparty na erotykach Bolesława Leśmiana –
  ,, W malinowym chruśniaku”. W 1991 r. ukazuje sie album z piosenkami dla najmłodszych zatytułowany ,, Piosenki dla dzieci i rodziców”. W nowe tysiąclecie Marek Grechuta wkroczył jako artysta znany, uznany i nagradzany, ale … w jego twórczości pojawiać się zaczynają akcenty rozliczeniowe, wspomnieniowe jakby … pożegnalne. Kwintesencją tego jest album studyjny ,, Niezwykłe miejsca”. W roku 2005 został on wznowiony ( w zestawie ,,świecie nasz”), a w niecały rok później, jego autor już nie żył –
  zmarł 9 października 2006 r. Miał 61 lat – urodził się 10 grudnia 1945 r. w Zamościu.

  Ciekawostki:
  • Marek Grechuta uczył się gry na fortepianie u organisty w Chylicach pod Piasecznem
  • grał epizody w filmach Andrzeja Wajdy ( np. ,, Polowanie na muchy”)
  • swoją żonę Danutę poznał w Sylwestra 1967/68
  • swoje prace malarskie Grechuta wystawiał w Piwnicy pod Baranami, w Tychach, Myślenicach, Bytomiu
  • w 1999 roku został uprowadzony jego syn Łukasz, który odnalazł się po 8 miesiącach (!) dzięki wysiłkom dziennikarzy programu telewizyjnego ,, Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”
  • Marek Grechuta całe życie cierpiał na chorobę afektywną dwubiegunową, której ataki często interpretowane były jako skutki nadużywania alkoholu

  Zapraszamy Państwa serdecznie do Dworku na Długiej – 12 stycznia 2017 na godzinę 17:30. To z pewnością będzie niezapomniany wieczór.

  plakat-waw-1

   

   

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJPOPULARNIEJSZE