Burza mózgów nad Szlakiem Jabłkowym

Burza mózgów nad Szlakiem Jabłkowym

Wspólnymi siłami organizacji, instytucji, grup i firm lokalnych powstanie Szlak Jabłkowy w gminie Warka.

9 grudnia w Dworku na Długiej odbyło się spotkanie poświęcone generowaniu pomysłów nad tą formą turystyki, wykorzystującą nasz potencjał jakim jest jabłko. Przybyło na nie prawie 20 osób. Poprzez pracę warsztatową w grupach uruchomiono kreatywne myślenie o wymarzonym szlaku. Była to jednocześnie okazja do poznania miejsc i informacji, które mogą stanowić punkty na szlaku.

Spotkanie prowadziła Dorota Lenarczyk ze Stowarzyszenia W.A.R.K.A. – przedstawicielka Lidera Partnerstwa projektu „Jabłkowa Warka”, w ramach którego Szlak jest organizowany. Uczestnikami byli m.in. przedstawiciele Partnerstwa: tj. Stowarzyszenie Kultywator z Bończy, Publiczna Szkoła Podstawowa w Konarach, Stowarzyszenie Animator z Lasek oraz zainteresowane podmioty: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Nowej Wsi, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Warce, Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze Odział Warka, Muzeum im. K. Pułaskiego, Warkocz Pilicy, Zajazd na Winiarach, Gospodarstwo Agroturystyczne Antonówka w Pilicy, Gospodarstwo Agroturystyczne Kuźnia Talentów w Borowe, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Stara Warka, Grupa Producentów „Twój Owoc”, Tuszyńscy – Miody z Tradycjami, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowej Wsi.

Wśród wielu pomysłów generowanych podczas pracy warsztatowej uczestników spotkania były takie jak: Szkółki Owocowej w Bończy – która już przyjmuje wycieczki najmłodszych, by uczyć ich jak powstają jabłka i co się z nimi dzieje w sadzie, Laboratorium Owocowe, które powstanie w szkole w Konarach, gdzie dzieci będą mogły bawić się w chemika i fizyka obliczając np. zawartość witamin w jabłku, stworzenie trasy jabłkowego szlaku pieszego, rowerowego i kajakowego, pokazowy ul i sprzedaż miodu z wareckich sadów, rozwinięcie menu dań lokalnych z jabłek w restauracjach i wiele innych.Oprócz pomysłów rozmawiano także o planie działań przedsięwzięcia – szlak ma powstać na sezon turystyczny 2017.

W dniach 10 – 11 lutego 2017 zaplanowana jest wizyta studyjna do Doliny Baryczy celem poznania jak tworzy się szlak oparty na produkcie lokalnym.

Zapraszamy również osoby, które nie wzięły udziału w spotkaniu, a chcą się jeszcze zaangażować w pracę nad Szlakiem. Gospodarzem kolejnego spotkania roboczego, które zaplanowane jest na 28 grudnia o godz. 16.00, będzie Zajazd na Winiarach.

Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Jabłkowa Warka – Owoc Naszej Pasji” dofinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Stowarzyszenie W.A.R.K.A.

Udostępnij:
← Zobacz „Powidoki” w Warce! Śpiewaj z nami! →

Dodaj komentarz