Więcej
  Strona głównaBlogiCzytelnicy warka24: Euro wydarzeniem roku 2012

  Czytelnicy warka24: Euro wydarzeniem roku 2012

  Pierwszy miesiąc 2013 roku powoli dobiega końca. Oznacza to ustabilizowanie życia po okresie odpoczynku oraz szaleństw i wkroczenie w rutynowy nurt życia codziennego. Dzisiaj ubiegły rok to już historia, która czeka na ostateczne zestawienia i obiektywną ocenę. Gdyż powszechnie wiadomo, że historia, która nie doczekała się swojego podsumowania, traci miano historii stając się kolejnym truizmem.
  Na początku roku 2013 na portalu warka24.pl zapytaliśmy mieszkańców o to, które wydarzenie minionego roku było najważniejsze dla miasta. Dzisiaj możemy już jednoznacznie stwierdzić co okazało się symbolem wareckiego roku 2012.

  Wśród proponowanych wydarzeń znajdowały się nie tylko zdarzenia mające podłoże polityczne czy ekonomiczne lecz także te kulturalne i społeczne.
  Mieszkańcy Warki, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu zgodnie stwierdzili, że symbolem 2012 roku dla Warki była wizyta reprezentacji Chorwacji w piłce nożnej. Aż 57% wszystkich głosów  uzyskał pobyt kraciastych koszul w Farmie Sielanka w czerwcu 2012. Warka jako miast goszczące jedną z 16 drużyn biorących udział w finałach Mistrzostw Europy 2012 dostała niepowtarzalną okazję do popularyzacji lokalnej turystyki oraz reklamy miasta. Zdarzenie to napełniło dumą wielu mieszkańców, oraz skupiło na sobie oczy wielu fanów piłki kopanej z całego świata. Wielkie sportowe święto udzieliło się nawet tak małemu miastu, stając się najważniejszym wydarzeniem minionego roku, deklasując tym samym sztampową politykę i pobrzmiewające spory.

  Drugim wydarzeniem, które odegrało znaczącą rolę w 2012 roku było gradobicie, które nawiedziło Gminę Warka pierwszego dnia lipca 2012 roku. Serie gradobić występujące jedno po drugim wyrządziły niewyobrażalne straty w okolicznych sadach i na plantacjach. Podczas tego ataku natury najbardziej ucierpieli sadownicy. Plony drzew owocowych zostały spisane na straty w nieco ponad 30 minut. Lodowe kule spadające z nieba sprawiły, że znane w całej Polsce Zagłębie Sadownicze spowiło się smutkiem i niepewnym spoglądaniem w przyszłość. Według szacowań 70% zbiorów zostało spisane na straty. 15% respondentów stwierdziło, że to właśnie  lipcowe gradobicie powinno stać się najważniejszym wydarzeniem ustępującego roku.
  Niewątpliwie lipcowe gradobicie wywalczyło miano negatywnego wydarzenia 2012 roku.

  Trzecim najpopularniejszym faktem okazało się lokalne referendum. 21 kwietnia 2012 roku Warczanie udali się do urn aby zadecydować o przyszłości Burmistrza Dariusza Gizki. Referendum zorganizowane przez lokalną opozycję okazało się fiaskiem, upadając z powodu zbyt niskiej frekwencji. Ta forma demokracji  nie spotkała się z aprobatą społeczeństwa oraz z uznaniem czytelników warka24.pl. 9% głosujących opowiedziało się za głosowaniem jako symbolem roku 2012.

  Z małym entuzjazmem osoby biorące udział w głosowaniu spoglądają na lokalne inwestycje. 5% głosów zostało oddanych na remont Muzeum imienia Kazimierza Pułaskiego. Budowa drugiego Orlika w mieście zebrała 4% głosów. 2% głosujących czytelników jest zdania, że powstanie pomnika Stefana Czarnieckiego powinno zostać wydarzeniem roku 2012. Taki sam rezultat uzyskał spór o budowę wiaduktu kolejowego. Z kolei 5% respondentów uważa, że żadne z tych wydarzeń nie powinno stać się symbolem minionego roku. Ci czytelnicy typują  inne wydarzenie, które nie znalazło się w zestawieniu.
  Podobnie jak w zestawieniu ogólnopolskim tak i w Warce Euro 2012 wiedzie prymat wśród najważniejszych wydarzeń mających swój czas w 2012 roku. Zwycięstwo wizyty reprezentacji Chorwacji w Warce z pewnością nikogo nie zdziwi. Był to doskonały czas dla promocji miasta oraz lokalnych dóbr, który został doceniony przez znaczną większość głosujących.

  Mimo niezaskakującego rezultatu, ankieta ta może być przedstawieniem wachlarza wydarzeń pożądanych przez mieszkańców oraz tych, których w ich ocenie powinno być jak najmniej. Być może zwycięstwo wizyty Chorwatów to egzemplifikacja ogromnej potrzeby promocji miasta. Z kolei skromny wynik inwestycji lokalnych można interpretować nie jako sukces tylko jako stałą. Stałą, która w ocenie głosujących nie jest znaczącym wydarzeniem, które powinno deklasować konkurencję w sondażach, ale wydarzeniem, które regularnie powinno pojawiać się na ulicach, chodnikach i wszystkich miejscach potrzebujących rewitalizacji.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE