12.8 C
Warka
piątek, 2 czerwca, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDroga Przełomu – 1 edycja Wareckiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

  Droga Przełomu – 1 edycja Wareckiej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

  Ponad 40 kilometrów nocnej wędrówki w ciszy i samotności. Ekstremalna Droga Krzyżowa to wyzwanie dla tych, którzy nie boją się swoich słabości.

  W ostatni piątek marca Warczanie mieli możliwość w nietypowy sposób przygotować się do świąt Wielkanocnych. Tego dnia miała miejsce pierwsza warecka edycja Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Ta droga zasadniczo różni się od tradycyjnej. Trasy nie wyznaczają wiszące na kościelnej ścianie obrazy prezentujące kolejne stacje ostatniej drogi Chrystusa, lecz przydrożne kapliczki, pomniki czy obiekty przyrodnicze. Każdy z uczestników szedł w konkretnej intencji, sam na sam ze swoimi słabościami.

  Warecką EDK otworzyła Msza Święta w piątek o godzinie 20:00 w Parafii Matki Bożej Szkaplerznej. Tuż przed nią ksiądz proboszcz, Grzegorz Krysztofik, dodał otuchy i wyraził podziw dla osób podejmujących wyzwanie. Po mszy organizatorzy przypomnieli ogólne zasady i rozdali pakiety startowe uczestnikom. Każdy z nich dostał książeczkę z rozważaniami, opis trasy, poglądową mapę, opaskę silikonową oraz odblask. Niedługo potem można było zauważyć w okolicy grupy osób maszerujących z plecakami, lampkami czołowymi, a często także z kijkami trekkingowymi, wyruszające na nocną wędrówkę.

  Liczba uczestników tego wydarzenia mile zaskoczyła lokalnych organizatorów, którzy na pierwszą edycję liczyli, że zgłosi się około 20 osób. Poprzez stronę internetową zapisało się ich 91, ostatecznie w EDK wzięło udział około 100 i większość z nich pokonała całą trasę. Droga była zróżnicowana: prowadziła przez wsie, wały przeciwpowodziowe wzdłuż Wisły, lasy, sady i bezdroża. Kilkugodzinna wędrówka stanowiła wyzwanie również dla doświadczonych i wysportowanych uczestników. Pierwszy z nich dotarł do celu już około godziny 5:30 a ostatni po 11:00, ale to nie czas przyjścia był ważny, tylko samo przejście trasy.

  Na końcu, na wędrowców czekał pozostawiony w kościele notes, gdzie mogli opisać swoje wrażenia i zostawić ślad. Przeważająca część wpisów miała charakter dziękczynny: uczestnicy byli wdzięczni za możliwość tak silnego zagłębienia się w rozważania i przeżycia przełomu jaki im towarzyszył podczas marszu. Nie zabrakło też wpisów komentujących fizyczne zmagania z samym sobą i własnymi słabościami.

  Wielu uczestników po przebyciu trasy obok zmęczenia deklarowało radość i satysfakcję. Świadczy to o tym, że w wielu z nas jest duchowy głód bezpośredniego spotkania z Bogiem we własnych słabościach, bólu i wyczerpaniu. Mamy nadzieję, że Ekstremalna Droga Krzyżowa zaspokoiła go przynajmniej częściowo, i że będziemy mogli ją śmiało powtórzyć w kolejnych latach.

  Ekstremalną Drogę Krzyżową można odbyć nie tylko przed świętami Wielkanocnymi. Trasa jest dostępna przez cały rok. Można ją przebyć z samodzielnie pobranymi i wydrukowanymi materiałami ze strony www.edk.org.pl lub korzystając z mobilnej aplikacji. Dostępne są trasy w całej Polsce jak również w kilku miejscach za granicą.

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE