Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejTeatr Forum po raz pierwszy w Warce!

  Teatr Forum po raz pierwszy w Warce!

  25 i 26 kwietnia Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej” finalizowała projekt „Teatr, nie Teatr!” dofinansowany  z  funduszu społecznego Grupy Żywiec.  Projekt rozpoczął się z końcem stycznia, kiedy to zrekrutowaliśmy do udziału w nim 8 młodych osób z naszego miasta: Aleksandrę Romanowską, Paulinę Świdlicką, Zuzannę Rudnciką, Annę Buczkowską, Paulinę Wrzesińską, Irenę Arsieniewę, Mateusza Norberciaka oraz Kacpra Pruszyńskiego, którzy przez trzy miesiące pod opieką Luizy Lutek poznawali tajniki  Teatru Forum, oraz napisali scenariusz do wystawianego spektaklu. Przedstawienie, pt. „Twój wybór” to program profilaktyczny na temat odpowiedzialnej konsumpcji i dystrybucji napojów alkoholowych, ale nie tylko. Porusza on również ważne kwestię takie jak m.in. relacje z rodziną i z przyjaciółmi.

  Spektakl wystawiany był dwukrotnie w Publicznym Gimnazjum w Warce, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Warce oraz w Liceum Ogólnokształcącym w Warce. Magia Teatru Forum polega na zburzeniu czwartej ściany między aktorami, a widownią i ustanowienie jej integralną częścią spektaklu. Bowiem w metodzie dramowej jaką jest teatr forum widzowie mają realny wpływ na losy głównego bohatera. Po obejrzeniu historii, w tym przypadku 15 letniej Julki, dostali oni szansę obejrzenia spektaklu jeszcze raz i w dowolnym momencie wcielenia się w postać Julii i zaproponowania innego, wg nich lepszego rozwiązania sytuacji problemowej.

  Proponowana forma działań zapobiegawczych o tyle różni się od typowej profilaktyki zachowań ryzykownych, iż interwencje publiczności wynikają z ich własnych przekonań o słuszności proponowanego przez nich postępowania. Wierzymy, iż możliwość wystawienia własnej recepty na zdiagnozowany wcześniej problem skutkować będzie poczuciem sprawstwa, co da pozytywny oddźwięk w stawianiu oblicza tym samym problemom w ich realnej przestrzeni.

  Ogromne podziękowania kierujemy na ręce Dyrekcji szkół ponadpodstawowych w Warce, którzy dali nam przestrzeń do rozpowszechnienia metody Teatru Forum w Warce. Serdeczne podziękowania ślemy również do Radka Kaliskiego, który udzielił naszej młodzieży wsparcia reżyserskiego.

  Dla osób chętnych zmierzenia się z Teatrem Forum na własnej skórze mamy dobrą wiadomość. Spektakl już niedługo będzie można zobaczyć w Dworku na Długiej. Serdecznie zapraszamy!

  GALERIĘ ZDJĘĆ ZOBACZ TUTAJ!

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE