Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejNowa Wieś nie dała szans innym

  Nowa Wieś nie dała szans innym

  W piątek 22 lutego, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Nowej Wsi odbył się finał Konkursu Wiedzy „Nasza Historia”. Został on zorganizowany przez Gminną Jednostkę Kultury „Dworek na Długiej” wspólnie ze szkołą w Nowej Wsi i Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego. Nieprzypadkowo do udziału w konkursie oraz do zorganizowania finału została zaproszona szkoła z Nowej Wsi gdyż nosi ona imię Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku. Jest to nowy pomysł „Dworku na Długiej” aby do organizacji konkursów historycznych o bohaterach związanych z Warką angażować szkoły z terenu gminy noszące imiona właśnie tych bohaterów. Szkoła w Ostrołęce nosi imię Hetmana Stefana Czarnieckiego, warecka „jedynka” – Piotra Wysockiego a „dwójka” – Kazimierza Pułaskiego. Warto to wykorzystać…

  Konkurs o Powstaniu Styczniowym i o oddziale walczącego nieopodal Warki płk Władysława Kononowicza przeznaczony był dla szkół podstawowych i gimnazjalnych. Każda szkoła wystawiła swoją drużynę składającą się z trzech zawodników podstawowych i jednego rezerwowego. Konkurs, zarówno dla szkół podstawowych jak i dla gimnazjów składał się z czterech elementów – seria jednakowych dla wszystkich drużyn pytań o Powstaniu Styczniowym, seria pytań o Powstaniu i druga o walkach oddziału płk Władysława Kononowicza, które każda drużyna samodzielnie losowała sobie oraz ostatnie zadanie – ułożenie w chronologicznym układzie kadrów z komiksu „Nadzieja, męstwo i śmierć. Powstańcza wiosna oddziału Kononowicza”.

  Niezwykle zacięta walka o zwycięstwo toczyła się szczególnie wśród szkół podstawowych a o zwycięstwie szkoły z Nowej Wsi, która zdobyła 23 punkty zdecydowało ostatnie pytanie w którym to goniąca ich drużyna z PSP nr 1 z Warki popełniła dwa błędy. Szkoły gimnazjalne również walczyły zaciekle i w ich przypadku dopiero ostatnie dwa pytania zdecydowały, że zwyciężyło wareckie gimnazjum zdobywając 23 punkty.

  Gratulujemy wszystkim drużynom za podjęty trud przygotowania się do konkursu. Wszyscy uczestnicy konkursu mieli możliwość odebrać nagrody 23 lutego, przy okazji Wielkiej Gali Muzycznej w hali CeSiR. Dyplomy otrzymali zarówno uczniowie reprezentujący szkoły jak i same szkoły.  Zawodnicy otrzymali również nagrody rzeczowe – książki ufundowane przez Muzeum im. K. Pułaskiego oraz drobny sprzęt elektroniczny (słuchawki, karty pamięci, myszki bezprzewodowe) ufundowany przez „Dworek na Długiej”. Dodatkowo szkoły otrzymały upominki za zaangażowanie w przygotowanie drużyn – bezprzewodowe klawiatury i myszki komputerowe oraz listwy zasilające.

  Szczególne podziękowania należą się opiekunom drużyn, dyrektorom szkół za zaangażowanie oraz szkole w Nowej Wsi za profesjonalne zorganizowanie finału konkursu.

  Zobacz zdjęcia TU

   

  Wyniki w kategorii „Szkoły Podstawowe”:

   

  1 miejsce – Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi (23 punkty)

  Opiekun drużyny: Marzena Jankowska

  Skład drużyny: Kornelia Dacka, Aleksandra Drążkiewicz, Mateusz Malinowski, Mateusz Orłowski

   

  2 miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce (21 punktów)

  Opiekun drużyny: Karolina Smogur

  Skład drużyny: Bartosz Durka, Iga Panek, Dominika Witkowska, Rafał Gabler

   

  3 miejsce (ex aequo) – Publiczna Szkoła Podstawowa im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce (18 punktów)

  Skład drużyny: Kacper Kurach, Piotr Czapliński, Przemysław Chajęcki, Sylwia Rogińska

  Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego we Wrociszewie (18 punktów)

  Opiekun drużyny: Anna Szczęsna-Różycka

  Skład drużyny: Edward Fruba, Jakub Smodrzak, Angelika Jakubowska, Milena Maliszewska

   

  Wyniki w kategorii „Szkoły Gimnazjalne”:

   

  1 miejsce – Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce (23 punkty)

  Opiekun drużyny: Piotr Pietrzak

  Skład drużyny: Sławomir Bekasiewicz, Piotr Barański, Sebastian Mirowski, Marcin Kasprzak

   

  2 miejsce – Publiczne Gimnazjum im. Ks. Pawła Heintscha w Dębnowoli (18 punktów)

  Skład drużyny: Jakub Pytel, Mateusz Słoniewski, Matuesz Wojciechowski

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE