-4.5 C
Warka
sobota, 2 grudnia, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejKonkurs Wieńców Dożynkowych

  Konkurs Wieńców Dożynkowych

  Pierwszy Parafialny Konkurs wieńców dożynkowych zorganizowany we Wrociszewie uświetnił obchody Święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny popularnie nazywane Świętem Matki Boskiej Zielnej. Dla mieszkańców wsi jest to szczególnie ważny dzień utożsamiany ze świętem plonów i dożynkami

  Tradycją parafii we Wrociszewie jest przynoszenie do kościoła 15 sierpnia koszy dożynkowych będących symbolem zebranych plonów i wyrazem wdzięczności za udane zbiory. Chcąc podnieść rangę tego pięknego zwyczaju, z nadzieją na zaangażowanie większej liczby parafian w kultywowaniu tej tradycji, ks. proboszcz Adam Ostrowski oraz Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego Bończa zaprosili mieszkańców okolicznych wsi do udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Stworzenie tradycyjnego wieńca jest nie lada wyzwaniem. Wymaga długich przygotowań, począwszy od zaprojektowania formy, zgromadzenia niezbędnych materiałów, a na żmudnej pracy dekoratorskiej kończąc. Mając na uwadze czasochłonność tego procesu, organizatorzy z dużym wyprzedzeniem poinformowali o swoim pomyśle, a ksiądz Adam Ostrowski kilkakrotnie zapraszał do udziału w konkursie.

  Aby podkreślić sadowniczy charakter regionu, na konkurs należało wykonać wieniec, który formą i użytymi materiałami nawiązywałby do tradycji dawnych wieńców dożynkowych, a jednocześnie zawierał elementy związane z jabłkiem. Parafianie w świeżej pamięci mieli wielkanocny konkurs na najpiękniejszą palmę, w którym wzięło udział tak wiele osób. Wszyscy pamiętaliśmy jak pięknie w tym dniu wyglądała nasza świątynia. Miałem nadzieję, że również ta inicjatywa spotka się z życzliwym przyjęciem i wspólnie, w pięknej procesji i modlitwie wyrazimy radość z zebranych plonów– mówi ksiądz Adam Ostrowski.

  Zainteresowanie konkursem było dla wszystkich miłym zaskoczeniem, sześć przywiezionych do kościoła wieńców napawało radością nie tylko organizatorów konkursu, ale wszystkich wiernych zgromadzonych na tej szczególnej uroczystości. Kościół wyglądał tego dnia wspaniale, a msza wraz z barwną procesją zgromadziła tłumy. Piękna pogoda sierpniowej niedzieli, kolorowe kwiaty i zioła, odświętne stroje – wszystko to sprawiało niezapomniane wrażenie i dawało niezwykła oprawę maryjnemu świętu.

  Ksiądz proboszcz serdecznie dziękował wszystkim uczestnikom, gratulował pomysłowości, kunsztu i talentu wiejskim artystom, a zapowiadając kolejną edycję konkursu, wyraził nadzieję na jeszcze liczniejszą reprezentację wieńców. Jury, w składzie ks. Adam Ostrowski, Grażyna Wachnik-nauczycielka z PSP w Michałowie oraz Dorota Lenarczyk przedstawicielka Stowarzyszenia W.A.R.K.A., podjęło się niełatwego zadania oceny prac konkursowych.

  Zwycięzcą został wieniec przygotowany przez mieszkańców Grzegorzewic, drugie miejsce przypadło Bończy, a trzecie wywalczyła grupa z Michałowa Górnego. Wszystkim należały się nagrody i gratulacje, pozostali twórcy także zostali uhonorowani upominkami i pamiątkowymi dyplomami: wieniec przygotowany przez rodzinę Majewskich, wieniec z Opożdżewa oraz z Woli Palczewskiej.

  Zgodnie z wieloletnią tradycją kościoła we Wrociszewie na koniec uroczystej mszy panie z Michałowa Parceli pokroiły własnoręcznie upieczony chleb,  którym podzielili się wszyscy zgromadzeni w kościele parafianie. Pielęgnujmy to piękne święto i dbajmy by nasze tradycje nie stawały się jedynie atrakcjami skansenu.

  Redakcja

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE