Więcej

  Golgota Jasnogórska w Warce

  W ostatnią niedzielę 17 marca mieliśmy okazję usłyszeć w Kościele św. Mikołaja w Warce wspaniałych wykonawców muzyki chrześcijańskiej – Marcina Stycznia i Joannę Lewandowską. Zaprezentowany przez nich projekt muzyczny inspirowany poezją Ernesta Brylla pt. „Golgota Jasnogórska” zrobił na zgromadzonych niesamowite wrażenie. Przepiękna barwa głosu Joanny,  brzmienie gitary akustycznej i niskiego głosu Marcina nadawało mistyczny klimat muzycznej drodze krzyżowej z jej osiemnastoma stacjami. Wspólnie z artystami rozważaliśmy m.in. stacje Zmartwychwstania, Wniebowstąpienia czy Ukazania się Pana Jezusa swoim uczniom.

  „Golgota Jasnogórska” to wiersze napisane przez Brylla pod wpływem inspiracji płynących z Misterium Męki Pańskiej, a przede wszystkim z polskiej tradycji drogi krzyżowej. Muzykę do 18 stacji „Golgoty…” sami skomponowali wykonawcy, jedni z najpopularniejszych artystów z kręgu piosenki poetyckiej. „Golgota Jasnogórska” to przejmujący w swej prostocie poetycki szkic o Polsce naszych czasów. Dzięki nadaniu mu formy muzycznej, mogliśmy bardziej przeżyć i uświadomić sobie sceny drogi krzyżowej które trafiały do serc odbiorców i pokazały wielki artyzm i talent kompozytorów i jednocześnie wykonawców. To co mogło szokować to prosty język nacechowany mocnym słownictwem obrazującym realia męki i śmierci Chrystusa. Słowa jak: gęba, śmierdzi, ślina, dobitnie ukazywały dramat Drogi Krzyżowej. Mogło to wywołać poruszenie wśród odbiorców ale czy droga Krzyżowa to tylko piękna oprawa i piękna muzyka? Artyści pokazali że ta droga krzyżowa ma jeszcze realizm. Myślę że każdy uczestnik tego muzycznego wydarzenia nie mógł być obojętnym widzem i słuchaczem lecz aktywnym uczestnikiem zatopionym modlitewnie w misterium męki Chrystusa.

  Pragnę serdecznie podziękować za kolejne muzyczne spotkanie „Śpiewaj przy Farnej” Dworkowi na Długiej, w szczególności dyr. Andrzejowi Zarębie, Bogdanowi Sabale za pomoc przy oświetleniu koncertu oraz Adamowi Kurowskiemu za projekt plakatu.

  Ks Dominik Augustyniak

  Zobacz galerię zdjęć TU

   

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE