Uhonorowaliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Uhonorowaliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Społeczność Warki rokrocznie oddaje hołd tragicznie zamordowanym Polakom, w tym również mieszkańcom naszego regionu. W tym dniu wspominamy także katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem z 2010 roku, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

Zakres uroczystości ze względu na panującą pandemię został ograniczony do Mszy św. oraz symbolicznego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscach pamięci. Osoby, które nie mogły uczestniczyć w uroczystości osobiście miały okazję obejrzeć transmisję online za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

Na początku uroczystości odczytany został rys historyczny przez Prezes wareckiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Grażynę Kijuc. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego odprawiona została Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 96 osób, które zginęły w katastrofie w 2010 roku. Liturgię koncelebrowali ks. Michał Miecznik oraz ks. Grzegorz Krysztofik.

Wśród gości uczestniczących w modlitwie byli m.in.: Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Zastępca Burmistrza Teresa Knyzio, Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, Radna Rady Miejskiej Urszula Orlik oraz Radni Powiatu Grójeckiego Grażyna Kijuc i Cezary Kołodziejski.

Przed zakończeniem Mszy św. delegacja w składzie: Burmistrz Warki, prezes wareckiego koła ZKRPiBWP oraz Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą osoby zamordowane w Katyniu w 1940 roku oraz tych, którzy zginęli w Smoleńsku w 2010 roku.

Po uroczystości w kościele przedstawiciele Samorządu Warki, Powiatu Grójeckiego oraz środowisk kombatanckich złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem „Krzyże Katyńskie” na starym wareckim cmentarzu.

Organizatorzy uroczystości: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, wareckie Koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Parafia Matki Bożej Szkaplerznej oraz Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o. dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w symbolicznej uroczystości.

Udostępnij:
← Historia naszej małej Ojczyzny... Wrociszew 700 lat Warki... Pierwszy z braci Lubertów, Władysław w Panteonie Bohaterów →

Dodaj komentarz