Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejUhonorowaliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  Uhonorowaliśmy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

  13 kwietnia to Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Społeczność Warki rokrocznie oddaje hołd tragicznie zamordowanym Polakom, w tym również mieszkańcom naszego regionu. W tym dniu wspominamy także katastrofę lotniczą pod Smoleńskiem z 2010 roku, w której zginęło 96 osób, w tym Prezydent RP Lech Kaczyński i jego małżonka Maria.

  Zakres uroczystości ze względu na panującą pandemię został ograniczony do Mszy św. oraz symbolicznego złożenia kwiatów i zapalenia zniczy w miejscach pamięci. Osoby, które nie mogły uczestniczyć w uroczystości osobiście miały okazję obejrzeć transmisję online za pośrednictwem portalu społecznościowego Facebook.

  Na początku uroczystości odczytany został rys historyczny przez Prezes wareckiego Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych – Grażynę Kijuc. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu Państwowego odprawiona została Msza św. w intencji ofiar Zbrodni Katyńskiej oraz 96 osób, które zginęły w katastrofie w 2010 roku. Liturgię koncelebrowali ks. Michał Miecznik oraz ks. Grzegorz Krysztofik.

  Wśród gości uczestniczących w modlitwie byli m.in.: Burmistrz Warki Dariusz Gizka, Zastępca Burmistrza Teresa Knyzio, Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego Andrzej Zaręba, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Warce Aldona Rzeźnik, Radna Rady Miejskiej Urszula Orlik oraz Radni Powiatu Grójeckiego Grażyna Kijuc i Cezary Kołodziejski.

  Przed zakończeniem Mszy św. delegacja w składzie: Burmistrz Warki, prezes wareckiego koła ZKRPiBWP oraz Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego złożyli kwiaty i zapalili znicze pod tablicą upamiętniającą osoby zamordowane w Katyniu w 1940 roku oraz tych, którzy zginęli w Smoleńsku w 2010 roku.

  Po uroczystości w kościele przedstawiciele Samorządu Warki, Powiatu Grójeckiego oraz środowisk kombatanckich złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem „Krzyże Katyńskie” na starym wareckim cmentarzu.

  Organizatorzy uroczystości: Samorząd Miasta i Gminy Warka, Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, wareckie Koło Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Parafia Matki Bożej Szkaplerznej oraz Zakład Usług Komunalnych w Warce Sp. z o. o. dziękują wszystkim, którzy wzięli udział w symbolicznej uroczystości.

  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE