7.9 C
Warka
piątek, 7 października, 2022
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejWarka uczciła zwycięstwo Hetmana Czarnieckiego

  Warka uczciła zwycięstwo Hetmana Czarnieckiego

  „Po pełnym niepowodzeń roku 1655, wiosna 1656 przyniosła Rzeczpospolitej nadzieję. Szwedzi cofali się na północ. Oddziały Stefana Czarnieckiego i Jerzego Lubomirskiego w ciągu zaledwie kilku dni – pomimo roztopów – pokonały dystans ponad 100 km i rozgromiły pod Warką wojska Fryderyka Badeńskiego. Był to pierwszy sukces Rzeczpospolitej nad Szwedami w otwartym polu, sukces który dawał nadzieję na kolejne zwycięstwa.”

  6 kwietnia, w przeddzień 362. rocznicy zwycięskiej bitwy ze Szwedami mieszkańcy Warki  uczcili pamięć bohaterów tamtych wydarzeń.

  Uroczystość rozpoczęła Msza św. w kościele pw. św. Mikołaja Biskupa w Warce, odprawiona przez ks. Stanisława Dobkowskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele samorządu gminnego i powiatowego, delegacja 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, przedstawiciele jednostek samorządowych i społecznych, placówek oświatowych, społeczność Szkoły Podstawowej im. Hetmana Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce oraz mieszkańcy Warki. Rys historyczny przypominający postać wielkiego polskiego Hetmana oraz przebieg „Bitwy pod Warką” przedstawiła Jolanta Sikorowska – nauczycielka szkoły w Ostrołęce.

  Po nabożeństwie, wszyscy prowadzeni przez werblistów Orkiestry Moderato i Poczty Sztandarowe przeszli na Rynek gdzie przed pomnikiem Hetmana Stefana Czarnieckiego kilkanaście delegacji złożyło kwiaty i wiązanki. Na zakończenie, słowa podziękowania dla uczestników uroczystości skierowała Wiceburmistrz Warki Teresa Knyzio, która podkreśliła jak wielkie znaczenie dla obecnego pokolenia ma pamięć o ważnych wydarzeniach z przeszłości i podziękowała wszystkim, którzy pamięć tę kultywują i przypominają.

  Organizatorzy uroczystości – Samorząd Miasta i Gminy Warka wraz z podległymi Jednostkami (Gminna Instytucja Kultury „Dworek na Długiej”, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce, Zakład Usług Komunalnych Sp. z o. o. w Warce) oraz Parafia pw. Św. Mikołaja Biskupa w Warce składają serdeczne podziękowania wareckiej Policji i za pomoc organizacyjną oraz wszystkim uczestniczącym w obchodach 362. rocznicy zwycięskiej „Bitwy pod Warką”.

  Podziękowania dla Pocztów Sztandarowych uczestniczących w uroczystości:

  1. Urząd Miasta i Gminy Warka
  2. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
  3. Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. Piotra Wysockiego w Warce
  4. Ochotnicza Straż Pożarna w Warce
  5. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze im. Wiktora Krawczyka w Warce
  6. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
  7. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  8. Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
  9. Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Bohaterów Powstania Styczniowego 1863 roku w Nowej Wsi
  10. Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce

  ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ TU

  Avatar photo
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70. Stałe godziny pracy : Pn-Pt 8.oo-16.oo Dodatkowo w godzinach popołudniowych i w sobotę odbywają się zajęcia tematyczne z instruktorami.

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE