13.2 C
Warka
czwartek, 28 września, 2023
Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na Długiej50 lat minęło… Benefis doktora Stefana Posocha

  50 lat minęło… Benefis doktora Stefana Posocha

  W tym roku mija 50 lat, od kiedy doktor Stefan Posoch przybył do Warki. Z tej okazji, 17 marca w Centrum Edukacyjno-Muzealnym odbył się benefis tego wyjątkowego człowieka, lekarza, miłośnika muzyki i poezji. Wieczór zgromadził wielu przyjaciół Jubilata.

  W pierwszej części spotkania przypomnieliśmy życiorys zawodowy Stefana Posocha, w drugiej jego działalność społeczną i kulturalną na terenie Warki. W trzeciej, jak na piękny jubileusz przystało nie zabrakło tortu, życzeń, wspomnień gości i samego Jubilata.

  Stefan Posoch ur. się w 1933 r. na Wileńszczyźnie. Od dziecka pragnął być lekarzem, ale zawsze kochał muzykę i poezję. Do Warszawy przybył w 1959 r., aby studiować medycynę. 20 X 1965 r. odebrał dyplom lekarza podczas doniosłej uroczystości w sali kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Po latach, zawsze kiedy bywał w tym miejscu na koncertach, miał przed oczami ten ważny moment w swoim życiu. Pierwszym miejscem pracy zawodowej młodego lekarza stał się szpital w Ciechanowie. Pracował w nim półtora roku. Już wówczas angażował się z życie społeczne. Razem z żoną Ireną należeli do Towarzystwa Wiedzy Powszechnej. Jeździli po okolicznych wsiach z prelekcjami o Mickiewiczu, Kraszewskim, Sienkiewiczu czy Słowackim. Dużo pracował, czasem miał kilkanaście dyżurów nocnych w miesiącu, chodził niedospany. Z tego okresu wspomina jeden z trudnych dyżurów nocnych, kiedy niemal całą noc, w drodze z Ciechanowa do Warszawy, w karetce pogotowia ratował 9-miesięczne dziecko. Dziecko przeżyło, a on przeszedł chrzest bojowy. Kolejne półtora roku spędził w szpitalu w Zgorzelcu na Dolnym Śląsku. Jednocześnie został kierownikiem dużego ośrodka zdrowia w Pieńsku. Zrobił tam wielki remont i zapisał się jako dobry organizator.

  W połowie 1968 r. pojawiło się ogłoszenie w piśmie „Służba Zdrowia”: w Warce poszukują lekarzy! Po rekonesansie zrobionym przez żonę i przyjaciela, Stefan Posoch przybył do małego miasteczka nad Pilicą i rozpoczął pracę w wareckim Ośrodku Zdrowia, dokładnie od 1 grudnia 1968 r.  Początki były trudne, przez pół roku dojeżdżał z Warszawy, nie od razu otrzymał mieszkanie. Od wiosny 1969 r. pozostał tu na stałe. Doktor objął przychodnię międzyzakładową w Fabryce Urządzeń Mechanicznych dla pracowników Browaru, FUM i firmy Warwin. Po odłączeniu Warwinu i Browaru, pozostał kierownikiem przychodni FUM.

  Z czasem objął też opieką lekarską Izbę Porodową w Warce, która funkcjonowała na II piętrze Ośrodka Zdrowia. W 1976 r. zrobił specjalizację I stopnia z interny, a w kolejnych latach II stopnia z reumatologii. Jego praca zawodowa zawsze przeplatała się z życiem społecznym. Udało mu się również otworzyć prywatny gabinet w domu na Winiarach.  Przyszedł rok 1989, a następnie Wybory samorządowe. Udzielał się społecznie w kampanii wyborczej, działał w NSZZ „Solidarność” przy FUM. Stał się jednym z kandydatów Komitetu Obywatelskiego do Rady Miejskiej. Został radnym
  i objął funkcję Przewodniczącego Komisji Kultury, Zdrowia i Sportu.

  Pomimo przejścia na emeryturę, nie ustał w swojej działalności lekarskiej. Założył nową Przychodnię STEPOS, która działała 10 lat. Obsługiwał pracowników wielu wareckich firm i instytucji. Po godzinach pracy angażował się w życie kulturalne Warki. W 2005 r. wraz z kolegami założył Kwartet Polonez. Zespół powstał z potrzeby serca, w gronie kolegów, grających i śpiewających podczas towarzyskich spotkań. Kwartet tworzyli: ś.p. Janusz Proskóra – gitara, Krzysztof Marek – akordeon, Tadeusz Rosłoń – skrzypce, Stefan Posoch – recytacje, mandolina i kierownik zespołu. Gościnnie występowali z nimi: Tadeusz Pietrusiak – solista i Mirosław Osiadacz, ówczesny organista z parafii MB Szkaplerznej. Zespół dawał koncerty wielokrotnie w kościele p.w. MB Szkaplerznej w Warce, Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego, Domu Kultury. Doktor recytował wiersze C.K. Norwida, Cz. Miłosza, E. Brylla czy Jana Pawła II. Zespół przestał istnieć w 2010 r., po śmierci Janusza Proskóry.

  W tym czasie w muzeum zaczął się wielki remont, a doktor zawsze miał głowę pełną nowych inicjatyw. Przecież jest jeszcze prężnie działająca Gminna Instytucja Kultury Dworek na Długiej – wspomina. To m.in. z jego inspiracji zorganizowano tam wieczory z poezją zwane Dobry Wieczór. Doktor uczestniczył w spotkaniach, od zawsze kochał przecież poezję. Napisał w swoim życiu kilkanaście wierszy.

  Pomimo zamknięcia własnej działalności, nadal nie odpoczywa. Od 2 lat po dziś dzień pracuje w prywatnej przychodni lekarskiej w Warszawie. Początkowo dojeżdżał codziennie pociągiem, potem zamieszkał w stolicy. Ciągle w pracy, w drodze, w ruchu… Choć ostatnio trochę krócej, mniej… Jest nie tylko spełnionym zawodowo lekarzem, ale wspaniałym ojcem dwóch córek, dziadkiem dwóch wnuków. Ma wielu przyjaciół i znajomych, o czym świadczy zorganizowany w muzeum benefis. Z dedykacją dla Stefana Posocha wystąpiło wiele osób. Recytowali ulubione wiersze Doktora, ale także te napisane przez Stefana Posocha, śpiewali, opowiadali jego dowcipy, wspominali. Zespół Ostania Paczka (Bogdan Sabała, Leszek Owczarczyk i Sławomir Klimczuk, z udziałem Wojciecha Koca) przygotował specjalny program artystyczny.

  To był benefis Wspaniałego Człowieka, pełen wzruszeń, ciepłych słów podziękowań za lata spędzone w Warce. Wielu gości podkreślało życzliwość, pogodę ducha, optymizm Doktora, którym latami zarażał innych. Ktoś powiedział: „Doktor często leczył też nasze dusze…”

  Miałam zaszczyt i wielką przyjemność poprowadzić to spotkanie. Dziękując Jubilatowi zacytowałam greckiego historyka Herodota: „Całe nasze życie to działanie i pasja. Unikając zaangażowania w działania i pasje naszych czasów, ryzykujemy, że w ogóle nie zaznamy życia”. Tak bardzo te słowa pasują do Doktora Stefana Posocha, który zaznał życia całym swym sercem i bogactwem jakie posiada. Tym bogactwem dzielił się zawsze z innymi, za co dziś dziękujemy.

  Pragnę podziękować wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację benefisu: – Gminnej Instytucji Kultury „Dworek na Długiej” na czele z dyrektorem Andrzejem Zarębą, Bogdanowi Sabale i Zespołowi Ostatnia Paczka, Wojciechowi Kocowi, Tadeuszowi Pitrusiakowi i Krzysztofowi Gączyńskiemu, Rodzinie Aleksandrowiczów i Pracownikom muzeum.

  Iwona Stefaniak

  fot. Jaś Tereszkiewicz

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJNOWSZE

  NAJPOPULARNIEJSZE