Więcej
  Strona głównaInstytucjeDworek na DługiejPamięć o Polakach zabitych 73 lata temu

  Pamięć o Polakach zabitych 73 lata temu

  Chwila refleksji i zadumy

  Będąc Polakami, jesteśmy jedną rodziną. W Katyniu zginęli nasi bracia i siostryTakie myśli zostały w sercu po Mszy Św. w intencji obrońców Ojczyzny w Parafii Matki Bożej Szkaplerznej. Homilia księdza Proboszcza, Grzegorza Krysztofika, z każdym zdaniem wzmacniała poczucie wspólnoty i braterskiej więzi. Choć dramat katyński miał miejsce 73 lata temu, była nam dana szansa, by odczuć prawdziwe współczucie i żal z powodu tego strasznego ludobójstwa. Atmosfera była pełna zadumy, ale też nadziei i ufności w to, że modlitwy w intencji obrońców Ojczyzny mają sens.

  Po uroczystym wymarszu z kościoła, chronieni asystą policyjną, udaliśmy się na stary cmentarz parafialny. Krople deszczu kapiące na pomnik „Krzyży Katyńskich” przypominały łzy – jakby przyroda rozumiała nasz ból i potrafiła współczuć. Hymn Państwowy rozbrzmiał donośnie i godnie. Pod pomnik podchodziły kolejno delegacje. Składały kwiaty i zapalały znicze, ku pamięci tych, którzy ponieśli śmierć w Katyniu. A także, by wyrazić podziw dla ich odwagi bycia elitą wśród polskiego społeczeństwa. Szczególnie, gdy ceną, jaką za to zapłacili, była śmierć.

  Dla głębszego spojrzenia

  Przemówienie, jakie wygłosił w dworkowej sali Burmistrz Warki – Dariusz Gizka – pozwoliło spojrzeć na rozważaną sprawę szerzej. Poruszył on między innymi temat, który od dnia 10 kwietnia 2010 roku nierozłącznie kojarzy się z Katyniem – katastrofy smoleńskiej. Wyraził nadzieję, że szczegółowe okoliczności tej tragedii staną się jasne szybciej, niż miało to miejsce w przypadku Katynia. Gdy zbrodnia katyńska wyszła na jaw, przeżywali ją nie tylko Polacy, lecz poruszała ona również serca innych mieszkańców naszego globu. Zwraca to uwagę na jej ważność i wielki wpływ, jaki wywarła na świadomość ludzi. Burmistrz powiedział również, że choć polskie społeczeństwo jest podzielone w swoich poglądach odnośnie tragedii smoleńskiej, to jednak potrafi też łączyć się w bólu i wspólnie przeżywać żałobę.

  Podróż przez historię

  Kazimierz Cegliński – prezes wareckiego koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych zakreślił rys historyczny wydarzeń z roku 1940. Odświeżył naszą pamięć, przypomniał fakty sprzed lat. Historia katyńska odżyła na nowo w sercach słuchaczy. W tle sceny znajdował się obraz Matki Bożej. Z matczyną czułością obejmowała ona postrzeloną w tył czaszki głowę skazańca. Obok znajdował się napis w formie modlitwy z prośbą o siły do przebaczenia. Czego więcej w tej sytuacji nam potrzeba, niż sił, by wybaczyć i uporać się z okrutną świadomością dziejów?

  Dla zasłużonych

  Nadszedł czas, by na wniosek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych uhonorować tych, którzy mają na swoim koncie szczególne zasługi. Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i legitymacja podpisana przez Przewodniczącego Rady Władysława Bartoszewskiego trafiły w ręce Burmistrza Warki Dariusza Gizki i Wiceburmistrz Teresy Knyzio. Następnie rozdane zostały specjalne odznaczenia za wspieranie działań kombatanckich – Krzyże Pamiątkowe „Zwycięzcom”. Wyróżnieni zostali: Łukasz Celejewski (Przewodniczący Rady Miejskiej w Warce), Czesław Iskra, Grażyna Kijuc (Społeczny Skarbnik Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych), Stefan Urbański oraz Andrzej Zaręba (Dyrektor Gminnej Jednostki Kultury „Dworek na Długiej”).

  Katyń na własne oczy

  Jednym z najbardziej emocjonujących momentów uroczystości było otwarcie wystawy autorstwa IPN pt: „Zagłada polskich elit – Akcja AB Katyń”. W bardzo wyraźny i autentyczny sposób pokazuje ona dramatyzm, jaki miał miejsce 73 lata temu. Użyte zostały w niej materiały źródłowe, takie jak zdjęcia czy fragmenty zapisków własnych ofiar, dzięki czemu oglądanie jej jest wymowną lekcją historii. Zapoznaje ona odbiorcę z największymi akcjami represyjnymi (sowieckimi i niemieckimi), jakie dokonały się podczas okupacji. Wystawa ta otwarta jest dla zwiedzających w Dworku na Długiej do końca kwietnia.

  Wartości jako antidotum 

  Pomimo swojego żałobnego charakteru, ta doniosła uroczystość wzbudziła w nas także nadzieję i pokrzepiła serca. Pokazała bowiem, że ofiary potrafią być docenione, a szacunek do bliźniego od wieków jest uważany za wielką wartość. Ludzie potrafią podziwiać tych, których ofiara wzbudziła w nich szczere współodczuwanie. Nawet, jeśli nie znali ich z życia prywatnego. Szacunek dla ofiar trwa, mimo upływających lat i nieustannych zmian. Miłość, oddanie, braterstwo… Te i inne wartości to antidotum na okrucieństwo Katynia. Niezmienne od lat.

  Autor:Paulina Magdalena Korpalska

  ZOBACZ ZDJĘCIA TU!

  Poczty Sztandarowe uczestniczące w uroczystości:

  • Urząd Miasta i Gminy Warka
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Piotra Wysockiego w Warce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kazimierza Pułaskiego w Warce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Stefana Czarnieckiego w Ostrołęce
  • Publiczna Szkoła Podstawowa im. Zygmunta Nowickiego w Konarach
  • Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Marciniaka w Warce
  • Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Wysockiego w Warce
  • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa” w Warce
  • Klub Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. Piotra Wysockiego w Warce
  • Związek Kombatantów RP  i Byłych Więźniów Politycznych – Koło w Warce
  Dworek na Długiej
  Dworek na Długiejhttp://dworek.warka.pl/
  Gminna Instytucja Kultury w Warce. Adres: ul. Długa 3, 05-660 Warka. Tel. +48 667 22 70, 793 800 142. Godziny pracy: październik – maj w godz. 8:00–20:00 (pon. – czw.) i 8:00–16:00 (pt.); czerwiec–wrzesień w godz. 8:00–16:00 (pon.–pt.).

  NAJPOPULARNIEJSZE