Więcej
  Strona głównaInstytucjeCeSiRTeatralne pasje seniorów

  Teatralne pasje seniorów

  Uniwersytet Trzeciego Wieku działający w Centrum Sportu i Rekreacji w Warce nie tylko uczęszcza na cotygodniowe wykłady, ale również czynnie udziela się na rzecz społeczności lokalnej. Tym razem studenci zrealizowali projekt „Teatr moja pasja”.

  Tym razem warecki UTW wziął udział w Konkursie „Inicjatywa Senioralna ASOS 2018” organizowanym przez  Stowarzyszenie W.A.R.K.A. w ramach projektu „Liderzy Zmian – Aktywna Sieć Seniorów z Powiatu Grójeckiego” dofinansowanego w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 i otrzymał kolejne dofinansowanie w wysokości 2 000 zł na realizację nowego przedsięwzięcia. Projekt „Teatr moja pasja” pozwolił spełnić studentom UTW jedno ze większych marzeń – o stworzeniu Grupy Teatralnej KOFEINA.

  Dlaczego KOFEINA? – ponieważ działa pobudzająco na ośrodkowy układ nerwowy, usuwa zmęczenie, polepsza nastrój i koncentrację, zwiększa wydolność fizyczną organizmu, wyostrza uwagę, a więc KOFEINA  ma to co jest najbardziej potrzebne nam – seniorom!

  A wszystko zaczęło się tak… Na jednym z naszych spotkań, polonistki zaproponowały stworzenie grupy teatralnej, a że stworzenie spektaklu angażuje wiele osób o różnej profesji, pomysł wydawał się trafiony w dziesiątkę. Zaprosiliśmy na spotkanie znajomych i sąsiadów, którzy chcieli pobawić się w teatr. Wybraliśmy repertuar – Grzybobranie z „Pana Tadeusza”. Podzieliliśmy się na grupy, opracowaliśmy zadania i wybraliśmy liderów do różnych działań.

  Każda z grup wielokrotnie spotykała się w wolnych chwilach i rzetelnie przygotowywała swoją część zadań. Aktorzy najpierw czytali role w naszej sali wykładowej, następnie przeszli na salę ze sceną, gdzie odbywały się próby w przygotowanych strojach. Panie odpowiedzialne za scenografię pomagały w doborze garderoby i wykonywały poprawki.

  Dzień przed premierą zespół zajmujący się scenografią od rana dekorował scenę tworząc piękny las jesienny. Odbyła się również próba generalna, już w strojach z nagłośnieniem i oświetleniem, którym zajął się Artur Drabik. W końcu nadszedł długo wyczekiwany 27 października – dzień premiery! Ponad 40 osób zaszczyciło nas swoją obecnością. Aktorzy na galowo… trzy dzwonki i kilka słów o epopei narodowej „Panu Tadeuszu” Adama Mickiewicza i rozpoczęliśmy. Spektakl trwał, aktorzy czytali swoje kwestie, gestykulowali, mocno angażując się w przebieg scenki. Na widowni cisza, czasem śmiech… czas upływał wszystkim w miłej atmosferze. Na zakończenie przedstawienia zabrzmiały znajome dźwięki pięknego poloneza z filmu Pana Tadeusza. Aktorzy ruszyli do tańca porywając za sobą zgromadzoną publiczność. Jeszcze na koniec nasza grupa otrzymała gromkie brawa od najbliższych rodzin, dzieci, wnuków, sąsiadów, po czym zasiedliśmy przy stole zastawionym wspaniałym poczęstunkiem, by podsumować nasze działania. Były  podziękowania, dużo ciepłych słów i plany na następne spektakle.

  Grupa Teatralna KOFEINA zaprasza miłośników teatru do wspólnych przedsięwzięć. Wiemy jedno nasza KOFEINA nigdy się nie przedawkuje!

  UTW w Warce

   

  Redakcja Warka24.pl
  Redakcja Warka24.pl
  Naszą redakcję tworzą mieszkańcy Warki, instytucje oraz organizacje. Jeśli interesujesz się naszym miastem, lubisz pisać artykuły, śledzisz na bieżąco wyniki sportowe bądź uczestniczysz w kulturalnym życiu miasta to zapraszamy Cię do współpracy z portalem. Dołącz do naszego grona!

  NAJPOPULARNIEJSZE